Canon 50e i negatyw IR

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

KubaW03
-#
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2022, 21:10

Canon 50e i negatyw IR

Post autor: KubaW03 »

Cześć.
Ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem EOSa 50e. Aparat sprawny więc fajnie, ale w instrukcji wyczytałem, że to body nie nadaje się do zdjęć w podczerwieni. Ktoś wie dlaczego tak jest? Szczerze mówiąc, nie widzę żadnego rozwiązania dlaczego miałoby tak być. Jakiś błąd w druku?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Canon 50e i negatyw IR

Post autor: Nomad »

Licznik klatek jest oparty o diodę pracującą w zakresie IR, normalnego filmu nie zaświetli, ale te uczulone na podczerwień może.
Kilka modeli Canonów miało takie rozwiązanie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Canon 50e i negatyw IR

Post autor: J.A. »

Nomad, wszystkie po pierwszej serii 6x.
Ale bez obawy poza materiałami faktycznie do fotografii w podczerwieni, nie zagraża wykorzystywanym w tych celach negatywów o poszerzonej czułości na bliska podczerwień.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Canon 50e i negatyw IR

Post autor: jac123 »

Też mi się tak wydaje. Z tego co pamiętam robiłem nim IR.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Canon 50e i negatyw IR

Post autor: Nomad »

J.A. na pewno wszystkie po sześćsetach? Kojarzy mi się że któryś z wyższych modeli tego nie miał, i dało się nim robić prawdziwe IR. W każdym bądź razie kolega "canonowiec" miał duże zadymienie na Kodaku IR, miał wtedy albo 5 albo 3, doszedł że to właśnie ta dioda po kilku zmarnowanych filmach.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Canon 50e i negatyw IR

Post autor: J.A. »

Wszystkie. Nigdy nie miałem 1 bez dodatków, więc nie wiem, czy może ten.
Nawet 1000 tak miał, dzięki temu patentowi, w Canony bardzo dokładnie odmierzają klatki i nawet zwijany i ponownie wkładany, zawsze odmierzy dokładnie takie same odległości i nie trzeba "na wszelki wypadek" przepuszczać jednej klatki przy ponownym zakładaniu częściowo naświetlonego filmu.
Co do samego IR, to się zgadza co piszesz. Ale który obecnie dostępny film jest taki jak ten kodak? Nie moja estetyka, więc nie wiem czy robi się obecnie takie filmy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Canon 50e i negatyw IR

Post autor: oKuba »

J.A. pisze: 06 sty 2022, 22:43 więc nie wiem czy robi się obecnie takie filmy.
Nie ma juz dawno. Te obecne dwa (Ilford, Rollei) to tylko takie pseudo do max. 720nm. Gdzies sie na jakims forum spotkalem z dyskusja, ze tym filmom te diody Canona nie szkodza.
ODPOWIEDZ