Zmieniacie obiektywy w terenie?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: oKuba »

Ciekawi mnie to, gdyz ja zauwazylem, ze bardzo ciezko mi to idzie. Nawet biorac tylko jedna dodatkowa ogniskowa, a zazwyczaj zabieram wiecej, lapie sie na tym, ze uzywam tylko jednego a jesli nawet zmieniam, to pozniej tez juz nie zmieniam. Poniekad lenistwo w wymianie obiektywow. Tez tak macie?

To samo zreszta mam z aparatami i staram sie nie wyprowadzac wiecej niz jednego, gdyz konczy sie to tylko ich noszeniem..
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 30 gru 2021, 08:42Tez tak macie?
Macie. Z tego powodu po 1. biorę tylko jeden obiektyw, po 2. lubię zoomy, ale mają swoje wady, głównie to, że są bez wyjątku ciemniejsze od standardowych stałek.
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: PPaweł »

Ja bym powiedział, że to nie o to chodzi, żeby zmieniać obiektywy jak szatan, tylko żeby w razie czego mieć ten potrzebny obiektyw, gdyby w trakcie fotografowania ptaków gdzieś pojawiła się wyjątkowo ciekawa kapliczka ciasno otoczona drzewami.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: 4Rider »

Na wyjazdach zawsze mam przy sobie 2-3 z 5-6 aparatów, które zabrałem ze sobą (reszta w hotelu lub w aucie).
Obiektywów nie zmieniam, bo na każdym aparacie mam z innym kątem widzenia, najczęściej 6x6 (ew.6x7) ze standardem i 135 z szerokim lub odwrotnie, ale zawsze na jednym standard a na drugim szeroki, często w 135 jest kolor, a w 6x6 niemal zawsze BW, zdarza się też mieć przy sobie dwa 6x6 by filmu nie zmieniać w niewygodnych warunkach, ale wtedy jeden to TLR lub SLR a drugi to składany mieszkowiec w kieszeni lub małej torebce, tele mam tylko w aucie do zdjęć po drodze, w zwiedzanych miejscach nie korzystam z tele.
Do tego jeszcze żona w torebce ma instaxa do zdjęć pamiątkowych-portretowych.

Tu na plenery pobliskie zwykle mam tylko jeden aparat, gdyż staram się wtedy zrobić film do końca.

Zoom'ów raczej nie uznaję, gdyż zaburzają mi komponowanie - zbyteczna kolejna zmienna - a poza tym są ciemne i gorsze optycznie -
to fakt i reguła. Tylko tele używam w zoomie do Minolty i czasem 24-50 też z Minoltą, natomiast zoom do średniaka to nieporozumienie całkowite, miałem próbowałem, ale ciężkie to, niewygodne i dużo gorsze niż stałki (próbowałem z Pentax 645 i z Mamiya 645 - no ale jest też dyskusyjna średniość formatu 645 - no ja też już uważam że średni zaczyna się od 6x6 8-) ). Ale ogólnie zoomy są be.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2021, 09:36 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: oKuba »

PPaweł, Nie sama zamiane dla zamiany mialem na mysli. Nie o orgie obiektywow pytalem ;-) Ale do Twojego przykladu z kapliczka mozna tez blizej podejsc - wiem, nie zawsze sie da, ale zazwyczaj tak.

aka, Mam ze dwa lub trzy zoomy, ale one z kolei nie pasuja mi przede wszystkim gabarytowo. Za duze sa, pomijajac oczywiscie to co piszesz o swietle, chociaz w mojej fotografii (przewaznie landszafty) to nie ma specjalnie znaczenia. Ale ciesze sie, ze nie jestem osamotniony w temacie ;-)

4Rider, Nauczony doswiadczeniem tylu juz nie zabieram ze soba nigdzie. Ale na wypady samochodowe biore jednak zazwyczaj dwa aparaty o roznych formatach. I tez konczy sie na tym, ze uzywam jednego :-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 30 gru 2021, 09:33 na wypady samochodowe
Nie mówię o wypadzie samochodowym za miedzę, a o wyjazdach zagranicznych lub krajowych na co najmniej tydzień, wtedy trzeba być przygotowanym na różne sytuacje i różne warunki, a co mi szkodzi załadować do plecaka te 5-6 sztuk i wrzucić do bagażnika,
sam pisałeś że trzeba używać, a nie kolekcjonować ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 30 gru 2021, 09:39 a co mi szkodzi załadować do plecaka te 5-6 sztuk i wrzucić do bagażnika
To, ze nie kazdy podrozuje wylacznie samochodem a i w nim sprzet narazony jest np. na kradziez tudziez wysokie lub niskie temperatury. Ja wszystkich moich kamer uzywam, ale nie jednoczesnie :mrgreen: Zreszta kazdy jak zyczy. Ciekawy tylko bylem tego lenistwa..
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 30 gru 2021, 09:33 nie pasuja mi przede wszystkim gabarytowo.
Do małego obrazka nie jest tak źle np. 35-70/3.5 macro do Minolty (MD) i jego odpowiednik do Leiki - Vario-Elmar-R tylko 355 g, albo Zuiko 35-70/4 380 g. Gorzej dla 645, tu już prawie kilogramy.
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: oKuba »

aka, Nawet nie wage mialem na mysli a gabaryty. Mam tego Vario-Elmara w wersji f4, ale nieporeczny jest niestety..
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 30 gru 2021, 09:42 na kradziez tudziez wysokie lub niskie temperatury.
No i co z tego? To przecież tylko rzeczy i to rzeczy które można sobie kupić ponownie, albo skorzystać z podobnych.
Gorzej jak naświetlone negatywy by zginęły lub się zniszczyły, to już może zaboleć.

Wiesz ale i Twoje (i moje i wszystkich) życie jest co dzień narażone lub chociaż zdrowie, takie to głupie gadanie że coś się może stać ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 30 gru 2021, 09:51 takie to głupie gadanie że coś się może stać
Glupie powiadasz? Taa.. dla jednego glupie a dla drugiego nie :mrgreen: Twoj sprzet, Twoja decyzja..
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 30 gru 2021, 09:54 Twoj sprzet, Twoja decyzja..
Daj spokój, to tylko rzeczy.
Raz mi córka rozbiła dość cenny aparat (M645), bo plecak był otwarty i wyciągając go wysypało się wszystko na ulicę w Alkmaar.
I wiesz co to ja musiałem ją pocieszać, że się nic nie stało i zabrać ją na lody.
Było mi przykro przez chwilę, ale w plecaku był ten jeden tylko, a reszta rozparcelowana była już na dwie torby :-)
I tu są te sensy 2: miej więcej sprzętu niż potrzebujesz, bo nie wiesz co się wydarzy i co się może przydać, a drugi to:
nie przejmuj się to tylko rzeczy, dobrze że ty i bliscy są cali.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 30 gru 2021, 09:48 aka, Nawet nie wage mialem na mysli a gabaryty. Mam tego Vario-Elmara w wersji f4, ale nieporeczny jest niestety..
No jest zupełnie inny. Ja mam taki do Minolty i jest ok, a ten Twój to zdecydowanie inny obiektyw, ale podobno super optyczny, Ten w wersji 3.5 też jest cięższy niż ten do Minolty (to podobno jest jedna wspólna konstrukcja Minolty i Leici). Zoomy są trochę nieporęczne przez mechanizm zmiany ogniskowej - dodatkowy pierścień lub "pompka". Komfort to daje AF z możliwością wyłączenie.
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: oKuba »

4Rider, Zgadza sie, ale ja tutaj nie zamierzalem filozoficznie deliberowac a o lenistwo pytalem ;-) A ze tak zareagowales to zacna reakcja byla. Tez jestem zdania, ze to tylko sprzet i mozna go naprawic lub kupic..
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: oKuba »

aka pisze: 30 gru 2021, 10:05 ale podobno super optyczny
Dobry jest a i funkcja makro niczego, ale tak jak pisalem, jak juz podpiety pod R7 to calosc taka jakas nieporeczna..
ODPOWIEDZ