Magnes a jego oddziaływanie na papier światłoczuły

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Magnes a jego oddziaływanie na papier światłoczuły

Post autor: flonidan »

Dostałem od Niemca przy zakupie powiększalnika gratis maskownicę Leitza.Szkopuł w tym ,że miała powyginane blaszki ramki.Zdecydowałem,że wyrzucę te liche blaszki i zastąpię je twardą plexi w kolorze czarnym.Ale żeby była to ramka z prawdziwego zdarzenia to chciałem na paski plexi dać po parę magnesów neodymowych a na blat maskownicy taśmę ferromagnetyczną.Całość będzie w koncu dobrze trzymała rogi papieru.Tylko nie wiem czy możliwe jest oddziaływanie magnesów na emulsję papieru -czy nie wystąpi np.zjawisko jakby "zadymienia" papieru.W sumie srebro nie jest ferromagnetykiem ale nie mam pewności czy magnes i to silny może jakoś wpłynąć niekorzystnie na emulsję.
jacek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Magnes a jego oddziaływanie na papier światłoczuły

Post autor: J.A. »

Stałe pole magnetyczne nie ma na nic (prawie) wpływu.
flonidan pisze: 29 lis 2021, 21:47 Zdecydowałem,że wyrzucę te liche blaszki i zastąpię je twardą plexi w kolorze czarnym
ale te liche blaszki, będą i tak lepsze od plexi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Magnes a jego oddziaływanie na papier światłoczuły

Post autor: rbit9n »

papier na próbki przytrzymuję do metalowej maskownicy małymi, aczkolwiek silnymi magnesikami, żadnego wpływu nie zauważyłem.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ