Tominon 1:4,5/75mm w migawce Copal 1(przemysłowy) - warto? Ktoś testował?

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Marcinos
-#
Posty: 47
Rejestracja: 07 lut 2019, 19:55

Tominon 1:4,5/75mm w migawce Copal 1(przemysłowy) - warto? Ktoś testował?

Post autor: Marcinos »

Witam.
Jest to obiektyw, który był stosowany w Polaroidach(np: CU-5) przemysłowych/medycznych, do robienia zdjęć makro.
Jest jeszcze inna wersja z tej serii, 1:4,5/127mm i ten jest lepszy, ma większe pole krycia.

Szukałem w sieci, na anglojęzycznych stronach i znalazłem trochę informacji.
Przy tej ogniskowej, Tominon 75mm, kryje co najwyżej 6x6, przy czym jako makro nie jest aż tak rewelacyjny jak by się wydawało.
Jednak jest to obiektyw raczej zorientowany na fotografowanie z bliska (jest jeszcze inna wersja tego obiektywu, która ma "beczkowatą" charakterystykę, pochodzi z innego przemysłowego aparatu Polaroid).
Podobno w przypadku 6x6 da się go wyostrzyć na nieskończoność, konstrukcyjnie jest to podobno odwrócony Tessar, ale pewności nie mam.
Najważniejsze jest chyba to, że sama, sprawna migawka Copal, kosztuje tyle, że chyba warto kupić cały aparat z peryferiami, choćby dla samej migawki.
Co prawda, w przypadku Copal 1, o ile wiem, jej otwór maksymalny nie bardzo pozwala na zamontowanie większego obiektywu na LF, ale może warto się pobawić i poeksperymentować.

Ktoś z Was miał może do czynienia z Tominonami, albo Polaroidami przemysłowymi???
ODPOWIEDZ