pk + m42 adapter problem

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

pk + m42 adapter problem

Post autor: českotěšínský »

Hej, przepraszam z gory za stworzenie kolejnego watku, ale na forum nie znalazlem nic na ten temat - jesli mi cos umknelo to oczywiscie prosze adminow o przekierowanie.
Moj problem dotyczy adapteru do Pentaxa na szkla m42. Otoz za kazdym razem kiedy go nakladam na aparat i wkrecam obietyw, to po odkreceniu tegoz adapter zostaje nie w korpusie, ale w obiektywie. I tu jest problem, poniewaz boje sie czy przypadkiem nie przekrecam go (chociaz robie to mega delikatnie). Kolejny klopot jest konsekwencja pierwszego tzn. mam problem aby ten adapter zdjac z gwintu obiektywu - wydaje sie to niemozliwe.
Bardzo prosze o wskazowki osob, ktore korzystaja z takich adapterow na Pentaxa i znaja na to sposob. Dziekuje, Ct.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

pk + m42 adapter problem

Post autor: aka »

českotěšínský pisze: 17 cze 2021, 19:58 Moj problem
Dziwne. Raczej bywa kłopot z wykręceniem adaptera z korpusu - w adapterze powinna być sprężynka blokująca i trzeba umiejętnie użyć klucza by go wykręcić z korpusu (tu to widać: https://www.youtube.com/watch?v=NKW0EfL8JsE). Ale rozumiem, że to nie jest Twój przypadek (mam trzy korpusy z mocowaniem PK i w jednym mam kłopot z wykręcaniem adaptera, prze tą sprężynkę, która kiepsko się poddaje działaniu klucza). Z "normalnym" adapterem nie powinno być kłopotu z wykręceniem z niego obiektywu, no chyba, że masz uszkodzony gwint albo co? Zrób i wstaw zdjęcie tego adaptera.
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

pk + m42 adapter problem

Post autor: českotěšínský »

Czesc, dzieki za odpowiedz.
Juz mam, trzeba nacisnac sprezynke podczas wykrecania adapteru z obiektywu. Ale trzeba uzyc troszke sily. Niestety po calej akcji adapter wlozony z powrotem do gniazda *nie trzyma*, jest luzny, wiec...chyba jest wiekszy problem z tym ustrojstwem.
Chcialbym uniknac tego rodzaju *cwiczen* za kazdym razem, nawet jesli okaze sie, ze adapter jednak bedzie trzymal - po prostu nie chce na sprzecie robic tego rodzaju *doswiadczen*. Jezeli ktos ma jakis namiar na naprawde fajny adapter, ktorego obsluga jest prosta to bardzo prosze o info - jesli nie, to chyba porzuce mysl o laczeniu m42 i Pentaxa, chociaz z pewna przykroscia. Dziekuje, Ct
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

pk + m42 adapter problem

Post autor: aka »

českotěšínský pisze: 17 cze 2021, 20:48 trzeba nacisnac sprezynke podczas wykrecania adapteru z obiektywu.
Ta sprężynka nie ma prawa stykać się z gwintem obiektywu. Ja mam ten adapter: https://allegro.pl/oferta/adapter-m42-p ... 7554360966 . Ewentualnie może wystawać od strony gwintu wkręt mocujący sprężynkę i jej naciśnięcie może zmieniać położenie tegoż. Obejrzyj dokładnie gwint M42 w adapterze poruszając sprężynką. Tak czy inaczej obiektyw powinien się wkręcać i wykręcać bez kłopotu i konieczności używania nadmiernej siły.
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

pk + m42 adapter problem

Post autor: českotěšínský »

Dzieki wielkie. Sprobuje jeszcze te blaszke blokady wymontowac i sprawdzic. Dziekuje, Ct
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

pk + m42 adapter problem

Post autor: BW »

Dawno dawno temu, jak miałem pentaxa żeby ciągle nie męczyć się z wyczepianiem z bagnetu aparatu redukcji do M42, nabyłem kilka redukcji - do każdego z używanych obiektywów, zdemontowałem blokady, redukcje mocno nakręciłem na gwint obiektywu i w odpowiednim miejscu w obiektywie nawierciłem /wyfrezowalem wgłębienia pod rygiel bagnetu wystający z korpusu. - no i po problemie z wymianą obiektywów 8-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

pk + m42 adapter problem

Post autor: aka »

BW pisze: 17 cze 2021, 22:37 odpowiednim miejscu w obiektywie nawierciłem /wyfrezowalem wgłębienia pod rygiel bagnetu wystający z korpusu
Zabrakło mi wyobraźni :-( Wrzuć jakieś zdjęcie albo rysunek bo jakoś nie zrozumiałem.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

pk + m42 adapter problem

Post autor: J.A. »

Obstawiam, że chodzi o to miejsce.
Oczywiście w obiektywie, nie w body.
Załączniki
B7FFA747-FD88-4542-B351-90C7B4650B67.jpeg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

pk + m42 adapter problem

Post autor: BW »

- tak jak wskazuje "JA" - w obiektywie miejsce pod rygiel który jest w body
mniej więcej tak to powinno wyglądać:
Załączniki
B18_2407a.JPG
B18_2407a.JPG (24.71 KiB) Przejrzano 1566 razy
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

pk + m42 adapter problem

Post autor: aka »

Najwyraźniej upał mi nie służy...
BW pisze: 18 cze 2021, 10:42 w obiektywie miejsce pod rygiel
- wydaje mi się, że sens ma nawiercenie/wyfrezowanie otworu w adapterze pozbawionym blokady i "na stałe" nakręconym na obiektyw z gwintem M42. O tym mowa?

Edit: oczywiście moje powyższe stwierdzenie nie ma sensu :-(((
Ostatnio zmieniony 18 cze 2021, 11:56 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

pk + m42 adapter problem

Post autor: J.A. »

Ale gdzie wyczytałeś że w adapterze?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

pk + m42 adapter problem

Post autor: aka »

J.A. pisze: 18 cze 2021, 11:30 Ale gdzie wyczytałeś że w adapterze?
Już doszedłem - jednak upał. Moje dywagacje nie mają sensu. Oczywiście otwór jest w obiektywie M42!!!
ODPOWIEDZ