Fitr czy LR

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Fitr czy LR

Post autor: jurek »

Jak przedmówca, zadaję pytanie: czy artysta = innowator? Osobiście uważam, że nie. Pokazuje to zresztą historia sztuki, w tym fotografii.

Co do intencji artysty vs rzemieślnika już niekoniecznie się zgadzam. Artysta jest jednym z zawodów i doskonale streścił to Artur Rubinstein: „Grafomani rozmawiają o sztuce, artyści – o kobietach, jedzeniu i pieniądzach”.

Rachunki płacić trzeba, a jeśli nic innego nie umiesz, to ładujesz aparat/gitarę/perkusję do bagażnika i jedziesz do roboty a nie zastanawiasz się czy środki artystyczne zostały już wyczerpane czy nie. Myślisz raczej czy następny job wypali.
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Fitr czy LR

Post autor: Vitlich »

jurek pisze: 25 kwie 2021, 15:26 Artysta jest jednym z zawodów
hm, tu chyba jest pewna ekwiwokacja, no ale sam pisząc też nie byłem precyzyjny - zgadzamy sie że artysta to osoba która jest związana z wytwarzaniem sztuki. No ale sztukę możemy rozumieć na 2 sposoby - obiekt materialny, albo jedno z tych dużych pojęć (nie chcę używać słów idea, żeby nie osadzać tego w konkretnym kontekście filozoficznym) - wtedy sztuka to abstrakt obok nauki, dobra... Mówiąc, że fotografia artystyczna sie skończyła raczej mamy na myśli sztukę-abstrakt, nie sztukę-obiekt. W końcu zdjęcia inne niż paszportowe dalej powstają ;-)

Dlatego też piszę, że związana z wytwarzaniem sztuki, a nie że tworzy. Kategoria sztuki może być modyfikowana działaniami artystów, a nie tworzona.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fitr czy LR

Post autor: J.A. »

skiper75 pisze: 25 kwie 2021, 14:47 Ale czy naprawde robiac zdjecia mamy nieodparta potrzebe bycia artysta ? Robie zdjecia bo w dzisiejszych czasach wszystko jest szybko latwo i bez zaangazowania i wysilku. Daje mi to relaks. Daje mi mozliwosc udowodnienia samemu sobie i tylko mnie bo innych mam w powazaniu ze jestem zdolny ogarnac te pare galek pokretel czy suwakow. A ze sie chwale publicznie tymi efektami. Bo mam potrzebe konwersacji kontaktu z ludzmi ktorych podobnie kreca te suwaki. Ale kompletnie nie ma we mnie artysty. Jesli juz to jest inzynier (ktorym nomen omen jestem) ktory jest operatorem maszyny.

Tak tylko daje upust grafomanii.
Podpisać się pod tym to mało.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Fitr czy LR

Post autor: skiper75 »

A mnie zastanawia inny aspekt. Takiej dajmy na to Vivien. Czy jakze sie to poprawnie pisze. Jestem len i nie sprawdze bo wiemy o ktora Pania mi chodzi. Czy ona pstrykajac jak szalona miala z tylu glowy jakakolwiek aspiracje na artystke. Czy dopiero potem uznano ze jej pstryki to sztuka. Czy to nie jest tak ze na przestrzebi dziejow zmieniamy ocene tego co jest sztuka a co kiczem albo haltura. Tego tez nie sprawdze jak sie pisze.
Mam na mysli to ze to pojecie sztuka jest ..... oglednie mowiac plynne. Juz nie wspominam o Banksym.
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Fitr czy LR

Post autor: jurek »

Musiałem sprawdzić co to "ekwiwokacja" :mrgreen:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fitr czy LR

Post autor: J.A. »

skiper75, jestem prawie pewien, że nie myślała o sobie „jestem artystką, tworzę wielką sztukę”.
Egzaltowani artyści o wyszukanym sposobie ubierania się, mówienia, nawet poruszania, to kwintesencja pacykarstwa i zarozumiałości.
O to jest warte więcej niż kilka akapitów.
https://youtu.be/Q9zzEvtiXqc
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Fitr czy LR

Post autor: Imperitus »

J.A. pisze: 25 kwie 2021, 16:38 https://youtu.be/Q9zzEvtiXqc
O, to to! Czym dłużej siedzę w historii sztuki tym bardziej tak właśnie to widzę :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
JacekK
-#
Posty: 68
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Fitr czy LR

Post autor: JacekK »

Przy odpowiedniej kombinacji filtrów czerwonego i polara oraz barw motywu, kierunku światła i kontrastu może powstać pseudo IR
Obrazek
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Fitr czy LR

Post autor: Imperitus »

JacekK, ależ grubaśne ziarno, to silvermax?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
JacekK
-#
Posty: 68
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Fitr czy LR

Post autor: JacekK »

Rollei Retro 400S -Niedoświetlony i przewołany film :-/
Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 243
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Fitr czy LR

Post autor: Keek »

Abstrahując już od tego, że mariaż fotografii ze sztuką to najgorsza rzecz jaka się jej przytrafiła, to wy nie gadacie tutaj o sztuce tylko o rzemiośle. I stoicie w miejscu. Sztuka musi współigrać i toczyć dialog z czasami w których tworzy artysta. Zachwycanie się obecnie dziełami w technice i spojrzeniu zeszłych wieków to totalne nieporozumienie. Oczywiście rodzi to totalne nadużycia, kiedy cały dzisejszy rynek oparty jest na PR i przegadaniu, ale co zrobić. Najbardziej wartościowym twórcą - nie napiszę artystą bo mam wyrzyg na to słowo - zakładając, że to osoba a nie jakiś korporacyjny eksperyment społeczno-medialno-filozoficzny jest Banksy. To co wyprawia ze społeczeństwem, jak z nim współgra, powoduje u mnie ciarki na plecach.
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Fitr czy LR

Post autor: PPaweł »

Banksy? Ten graficiarz od śmiesznych malunków znany z tego, że jest nieznany?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fitr czy LR

Post autor: J.A. »

Keek pisze: 30 kwie 2021, 10:14Sztuka musi
Musi?
A kto ja zmusi? Recenzenci? Krytycy?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 243
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Fitr czy LR

Post autor: Keek »

PPaweł pisze: 30 kwie 2021, 10:17 Banksy? Ten graficiarz od śmiesznych malunków znany z tego, że jest nieznany?
Tak. Bo zupełnie nie chodzi w tym o śmieszne malunki a o to co ludzie wyprawiają wokół tego.
Polecam FILM
J.A. pisze: 30 kwie 2021, 10:47 A kto ja zmusi? Recenzenci? Krytycy?
Ja, ale zawsze możesz mnie pobić albo przynajmniej opluć jeśli się ze mną nie zgadzasz. Albo przynajmniej skupić się na całości myśli a nie na semantyce.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fitr czy LR

Post autor: J.A. »

Keek pisze: 30 kwie 2021, 10:55 Ja, ale zawsze możesz mnie pobić albo przynajmniej opluć jeśli się ze mną nie zgadzasz. Albo przynajmniej skupić się na całości myśli a nie na semantyce
tyle, że to Twoja myśl i Twoje zdanie, więc nie bardzo rozumiem dlaczego to my stoi y w miejscu, a Ty ze swoim „co sztuka musi” masz być awangarda onej?
Więc rozepnijmy kołnierzyk, wyluzuj się.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ