Obiektyw do 6x7

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Dobry Sołtys
-#
Posty: 7
Rejestracja: 19 mar 2021, 13:08

Obiektyw do 6x7

Post autor: Dobry Sołtys »

Witam wszystkich, chciałbym się poradzić odnośnie obiektywu 80mm do formatu 6x7, wiem, że kryje natomiast czytałem gdzieś, na jakimś zagranicznym forum, że mimo to przy większych odbitkach mogą wystąpić problemy, pisali chyba coś o ostrości w rogach lub nierównym świetle. stąd to pytanie czy wielkość odbitki ma jakiś wpływ na ogniskową do poszczególnych formatów. Schneider też do formatu 6x7 wymienia obiektyw 90mm. NIe wiem czy wynika to z tych problemów o, których wspomniałem, czy na wszelki wypadek robi sobie "furtkę bezpieczeństwa"
Z góry dzięki za sugestie i rady.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektyw do 6x7

Post autor: J.A. »

Oczywiście, że ma wpływ.
Obiektyw musi być dedykowany do formatu negatywu. Zwłaszcza jeżeli ma krótsza ogniskowa niż standard dla danego formatu.
Ta zasada obowiązuje nie tylko w powiększalnikach.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Dobry Sołtys
-#
Posty: 7
Rejestracja: 19 mar 2021, 13:08

Obiektyw do 6x7

Post autor: Dobry Sołtys »

Ok, więc 90-100mm, trudniej je znaleźć, ale w przyszłości nie będzie rozczarowań.
Dzięki wielkie!
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Obiektyw do 6x7

Post autor: Imperitus »

Dobry Sołtys, anarety 105 są całkiem przyzwoite. I nietrudno takiego znaleźć za dobrą kasę
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Dobry Sołtys
-#
Posty: 7
Rejestracja: 19 mar 2021, 13:08

Obiektyw do 6x7

Post autor: Dobry Sołtys »

Imperitus dzięki, prawdę mówiąc, nie wiem jaka to dokładnie konstrukcja, natomiast udało mi się kupić chyba niedrogo , Omega Omicron-EL 105Mm, z tego co wiem to nikkor pod inną nazwą z 6 soczewkami.
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Obiektyw do 6x7

Post autor: jurek »

Jeśli nie chodzi o pieniądze, to APO-Rodagon N 80 na pewno kryje i jest wart każdej złotówki.

Dodam jeszcze, że ogniskowa nie musi mieć związku z formatem negatywu, są nawet szerokokątne powiększalnikowe, np. Rodagon WA (od Wide Angle).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektyw do 6x7

Post autor: J.A. »

jurek pisze: 14 kwie 2021, 11:39 ogniskowa nie musi mieć związku z formatem negatywu
musi.
Kolega chyba nie rozumie czym jest dedykowany obiektyw.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Dobry Sołtys
-#
Posty: 7
Rejestracja: 19 mar 2021, 13:08

Obiektyw do 6x7

Post autor: Dobry Sołtys »

jurek pisze: 14 kwie 2021, 11:39 Jeśli nie chodzi o pieniądze, to APO-Rodagon N 80 na pewno kryje i jest wart każdej złotówki.

Apo tak ale w życiu zawsze chodzi o pieniądze, nawet jeśli o nie, nie chodzi:) dopiero zaczynam zabawę więc pouczę się na mniej kosztownych błędach:)


Dodam jeszcze, że ogniskowa nie musi mieć związku z formatem negatywu, są nawet szerokokątne powiększalnikowe, np. Rodagon WA (od Wide Angle).
tutaj muszę się zgodzić z J.A. jakiś czas temu jak robiłem rozeznanie natrafiłem na taki materiał, ładnie tam jest wyjaśnione co jak odnośnie negatywu i wielkości odbitki i również wielkości samego powiększalnika.
https://www.youtube.com/watch?v=UBowKmYUDdw&t=263s
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Obiektyw do 6x7

Post autor: jurek »

J.A. pisze: 14 kwie 2021, 14:01
jurek pisze: 14 kwie 2021, 11:39 ogniskowa nie musi mieć związku z formatem negatywu
musi.
Kolega chyba nie rozumie czym jest dedykowany obiektyw.
Kolega nie pytał o "dedykowany" ale o 80 mm.

A tego że "musi" rzeczywiście nie rozumiem. Do 35mm mam kilka obiektywów o różnych ogniskowych, podobnie do średniego formatu.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Obiektyw do 6x7

Post autor: powalos »

Raczej pole krycia przy danej ogniskowej ma związek z formatem - maksymalnym - negatywu.
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ