Wywoływanie trochę ducha

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Wywoływanie trochę ducha

Post autor: PPaweł »

Zdobywszy przypadkiem "z darów" pół puszki Foto 65, któremu ważność skończyła się jeszcze przed Okrągłym Stołem chciałem spróbować, jak to jest robić zdjęcia na takim antyku. Nie, żeby mnie to jakoś szczególnie od ciemniowej strony interesowało, ale jakbym kiedyś miał aparat na 126, albo jakieś "szpiegowskie" inne, niż 110, albo coś jeszcze dziwniejszego, to chciałem przetrenować, żeby być w stanie sensownie użyć filmu z epoki.
No i okazało się, w trzeciej próbie, że z czterokrotnie obniżoną światłoczułością i wywołane w Fomadonie LQR według instrukcji, a potem odbite na twardym papierze też Fomy, wyszły całkiem przyzwoite zdjęcia. Czarnego lasu za polem śniegu w słoneczne południe co prawda ten film nie wydolił, ale takie mniej kontrastowe tematy spokojnie.
Ściśle rzecz biorąc ta czułość to była obniżona nawet nieco mniej, bo Minolta 7000i nie mogła zejść poniżej 25 ASA, a w ciągłą kompensację z jeszcze wydłużeniem nie chciało mi się bawić. No i ściśle rzecz biorąc instrukcji dla Foto 65 w tym LQR to nie znalazłem, ale wszystko, co było na 100 ASA (czyli blisko nominalnego dla tego Foto) miało się w nimi wywoływać 5-6 minut, więc dałem 6 i zadziałało.
foto65_1.jpg
foto65_2.jpg
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Wywoływanie trochę ducha

Post autor: jurek »

Zużyłem go dużo w latach 90., dobrze że te czasy minęły.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wywoływanie trochę ducha

Post autor: powalos »

jurek pisze: 09 kwie 2021, 21:52 Zużyłem go dużo w latach 90., dobrze że te czasy minęły.
Że te lata minęły to oczywiście, że dobrze. Natomiast co do FOTO 65 to był to jeden z lepszych materiałów. Dla mnie lepszy niż ORWO NP 20 a z pewnością lepszy niż wszystkie krajowe.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanie trochę ducha

Post autor: J.A. »

Na pewno nie lepszy od Fotopana FL.
Dla mnie FL to było objawienie końcówki Fotonu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Wywoływanie trochę ducha

Post autor: Nomad »

J.A. pisze: 10 kwie 2021, 11:39 Na pewno nie lepszy od Fotopana FL.
Dla mnie FL to było objawienie końcówki Fotonu.
Zdecydowanie FL jak i HL przewyższały produkcję radziecką, a częściowo również NRD.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wywoływanie trochę ducha

Post autor: powalos »

Tyle, że Fotopan HL to był Ilford HP4 produkowany na licencji. Natomiast Fotopan FL to był nasz produkt i rzeczywiście te filmy były bardzo dobrej jakości.
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ