Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

spokorysio
-#
Posty: 42
Rejestracja: 26 sty 2021, 18:46

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: spokorysio »

witam,

ostatnio sporo fotografuję Rolkiem i irytują mnie lekko zaświetlone brzegi filmów. nie jest to poziom płynów w koreksie, mieszanie ani sam aparat, film założony w domu w półmroku (3/4 mroku) i przeładowywany w łazience po ciemku do koreksu jest idealny. problem zatem tkwi w ładowaniu i wyciąganiu filmu pod gołym niebem. oczywiście zasłaniam bezpośrednie światło słoneczne barami szerokimi jak rumuńska lokomotywa, jak się da, wejdę do bramy, naświetlona, zaklejona rolka wraca do kondona, kondon do kartonika, kartonik do plecaka, plecak na plecy, plecy mocno osadzone na tyłku i wafel z tego wychodzi, zawsze bardzo delikatne zaświetlenie :shock:
WTF ??? może by podgiąć tę blaszkę, co dociska rolkę w komorze nabojowej Rolleiflex'a? tyle że Rolek mój cud urody, jest w stanie prawie nówka nie śmigany, a Niemiec przecie wszystko wykoncypował jak trzeba, więc co tu poprawiać?
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: morotegari »

Jaki film? Zacznij testy od czegoś pewnego (Ilford, Kodak), zanim winą obarczysz biednego Rolka ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: J.A. »

I w ogóle pokaż te zaświetlenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: Z_photo »

spokorysio pisze: 04 mar 2021, 20:57 ostatnio sporo fotografuję Rolkiem i irytują mnie lekko zaświetlone brzegi filmów. (...)
Sprawdź stan sznurkowych uszczelnień tylnej ścianki. Są one w dwóch miejscach - pod zawiasem (równolegle do jego osi) i na dolnej, poziomej części ścianki, tu są ułożone w kształt litery C.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
spokorysio
-#
Posty: 42
Rejestracja: 26 sty 2021, 18:46

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: spokorysio »

Z_photo pisze: 05 mar 2021, 17:19 Sprawdź stan sznurkowych uszczelnień tylnej ścianki.
pudło jest w 100% szczelne. muszę popełniać jakiś czeski błąd przy zakładaniu i wyciąganiu filmu w plenerze. może ta blaszka która dociska rolkę jest zbyt luźna i rolka po naświetleniu ma luźne zwoje? głupio by było z workiem ciemniowym się szamotać...
spokorysio
-#
Posty: 42
Rejestracja: 26 sty 2021, 18:46

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: spokorysio »

J.A. pisze: 05 mar 2021, 08:13 I w ogóle pokaż te zaświetlenia.
przejrzalem negatywy i okazuje się że z Rolleicord'a (czerwone strzałki) jest podobnie. dziwna rzecz, bo zwykle z jednej strony ale nie na każym negatywie !!!
Załączniki
img043.jpg
img043.jpg (32.14 KiB) Przejrzano 1870 razy
img041.jpg
img041.jpg (25.72 KiB) Przejrzano 1870 razy
img034.jpg
img034.jpg (26.44 KiB) Przejrzano 1870 razy
img030.jpg
img030.jpg (24.92 KiB) Przejrzano 1870 razy
spokorysio
-#
Posty: 42
Rejestracja: 26 sty 2021, 18:46

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: spokorysio »

morotegari pisze: 04 mar 2021, 23:21Jaki film?
tylko na FP4 i XP2 (wołanym w domu w HC110) mam takie zaświetlenia, zrobiłem jedną Fomę i była ok.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: Z_photo »

spokorysio pisze: 08 mar 2021, 00:22 pudło jest w 100% szczelne. muszę popełniać jakiś czeski błąd przy zakładaniu i wyciąganiu filmu w plenerze. może ta blaszka która dociska rolkę jest zbyt luźna i rolka po naświetleniu ma luźne zwoje?
Luźne zwoje i przedostające się tą drogą do filmu światło spowodowałoby jasne smugi na obrazie pozytywowym, a tu są ciemne.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: skpt »

Wołasz rotacyjnie? Napisz mimo wszystko jaki korex i jak procedura.
EDYTA: Dobrze byłoby jakbyś zrobił też choćby komórką zdjęcie negatywu na tle okna.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2021, 08:12 przez skpt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: 4Rider »

Mnie te brzegi wydają się niedowołane, jakby zbyt ściśle przylegały do szpuli koreksu,
a wywoływacz miał utrudniony dostęp do nich ...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: PPaweł »

spokorysio pisze: 08 mar 2021, 00:22 muszę popełniać jakiś czeski błąd przy zakładaniu i wyciąganiu filmu w plenerze
Cezski bąłd wylgąda tka. A Ty robisz jakiś zwyczajny :-) Miałem zapytać, jaka w tym aparacie jest migawka, bo mogłoby być tak, że szczelinowa jakoś nierównomiernie by chodziła, ale skoro to dwa różne, no to jednak wychodzi na to, że faktycznie coś z wywołaniem.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: J.A. »

To jest niedowołanie, widać to na tym zdjęciu. To śą bąbelki.
Zaświetlenie jest na pozytywnie jaśniejsze od reszty.
I na przyszłość. Pokazujemy oryginał, a nie kopię. Czyli w tym przypadku negatyw.
Załączniki
11635A9C-3D3D-4B08-AE2E-101A3E9B128C.jpeg
11635A9C-3D3D-4B08-AE2E-101A3E9B128C.jpeg (37.54 KiB) Przejrzano 1837 razy
Ostatnio zmieniony 08 mar 2021, 09:22 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: 4Rider »

PPaweł, na bank nie szczelinowa - to przecież TLRy - migawki są w obiektywach, centralne.


J.A., pierwszy do tego doszedłem, dzięki że potwierdzasz.
A po drugie nie mów co pokazujemy, masz problem z wyobraźnią?
Nie bądź taki protekcjonalny, bo zawsze dostaniesz po łapkach 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
spokorysio
-#
Posty: 42
Rejestracja: 26 sty 2021, 18:46

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: spokorysio »

wielkie dzięki za sugestie, faktycznie to czeski błąd ale w okablowaniu mózgu, bo przecież macie rację - zaświetlenie byłoby jasną smugą na pozytywie.

zagadka wygląda zatem na koreks i okolice. koreks to Paterson i powinien być ok - do tej pory nie było problemów. problem pojawił się kiedy zmieniłem miejsce pobytu, dokupiłem Rolka do Corda, zamieniłem Rodinal na HC110 i zacząłem regularnie wołać dwa średnie jednocześnie.

kiedy pojawiły się smugi zmieniłem mieszanie z obrotów na przewrotki, myśląc, że górna warstwa płynu zużywa się szybciej i potrzebuje terpii wstrząsowej (niestety nie zwróciłem uwagi czy smuga jest zawsze na jednym górnym filmie, bo nie ma prawa być na dolnym wg tej hipotezy). kiedy używałem Rodinala i małego obrazka albo jednego średniego, zwyczajowo lałem 100ml więcej płynu niż trzeba i było git. teraz używam HC110, ładuję dwa 120 i leję 1000ml - butelka po wodzie mineralnej z Biedry. może butelka ma trochę mniej niż 1000ml, koreks stoi teraz w bardzo małym zlewie , więc niekoniecznie idealnie pionowo - zero płaskiego dna, może płyn nie pokrywa idealnie całej górnej szpuli.

z drugiej zaś strony mieszam/przewracam HC110 wg wskazań Kodak'a co 30'' a nie jak dotąd Rodinal co 60'' co wydawało mi się kompensować ewentualne nierówności ale jak mówią: diabeł tkwi w szczegółach. przeniosę koreks na idealnie płaską powierzchnię, dodam ekstra 100ml płynu i zobaczę co to da.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rolleiflex - zaświetlone brzegi filmu

Post autor: J.A. »

Nigdy tego nie zalecam, bo to wpływa na efekt końcowy, ale w tej sytuacji, bo paterson ma ciasne zwoje, zalej korek wodą przed wywoływaczem.
Woda się nie pieni, sprawdź potrzebna objętość w otwartym koreksie. Zalej i potrzymaj 3-4 min.
Oczywiście woda musi mieć temperaturę wywoływacza, bo może drastycznie na nią wpłynąć.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ