Powiększalnik - proszę o pomoc w wyborze

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Przemo
-#
Posty: 22
Rejestracja: 22 wrz 2008, 14:51
Lokalizacja: Kluczbork

Powiększalnik - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: Przemo »

To mój pierwszy post, więc Witam wszystkich Forumowiczów Korex’u!

Od niedawna wpadłem w nałóg fotografii analogowej i nic tylko bym siedział w łazience zaadoptowanej na ciemnie :)

Jedna rzecz mi tyko przeszkadza – powiększalnik.. Ten którego używam to polski Krokus 3. Jest dość mocno wysłużony bardzo ciężko nim nastawić ostrość(mieszek nie pracuje płynnie), jest to jego najpoważniejsza wada, przez którą zdecydowałem się na kupno nowego powiększalnika.
Powiększalnik chciałbym kupić na rynku wtórnym. Myślałem nad Opemusem6 ale czytając wątki na forum wychodzi że firmy takie jak Durst czy Kaiser to inna liga powiększalników a co za tym idzie lepsza kultura pracy, na czym mi zależy(dosyć mam pochylania się nad powiększalnikiem przez pięć minut w celu ustawienia ostrości która za każdym dotknięciem pokrętła ucieka w bliżej nie określone miejsce).
Na razie pracuje tylko na negatywach 35mm ale w przyszłości chciałbym przejść na średni format możliwe że spróbować robić kolorowe odbitki.
Myślałem nad powiększalnikiem Durst’a 605 M Color lub 305 M. Wiem że na forum są użytkownicy 605. Jak wypadają w porównaniu 605 a 305. Jaka jest podstawowa różnica między nimi. Jestem początkującym w tej dziedzinie a chciałbym kupić raz a dobrze. Może macie jakieś inne propozycje, rady???

Za każdą pomoc z góry dziękuje.
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Powiększalnik - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: bowie »

Przemo pisze:Myślałem nad powiększalnikiem Durst’a 605 M Color lub 305 M. Wiem że na forum są użytkownicy 605. Jak wypadają w porównaniu 605 a 305. Jaka jest podstawowa różnica między nimi.
Witam. Podstawowa różnica jest taka, że 305 jest do małego obrazka (35mm), a 605 jest do małego i do dużego max 6x6. Głowica kolorowa ma wajhę, którą jedym ruchem przełączasz z małego na średni obrazek. Jeśli myślisz o średnim formacie, to powinieneś zainwestować w wyższy model, co najmniej serii 600 właśnie lub też 700 (do 6x7). Nie wiedząc jaki średni format w przyszłości wybierzesz czy np 6x6, czy też 6x7, sugerowałbym zainwestować w dursta M707 lub AC707. Ten drugi ma wbudowany zegar i analizator kolorów.
Jeśli Twoje pytanie dotyczy tej aukcji:
http://www.allegro.pl/item447349522_durst_ac_650.html
to skontaktuj się ze sprzedajacym, wydaje mi się, że ma jeszcze jakiegoś 707.
Z czystym sumieniem mogę tego sprzedawcę polecić.
Przemo
-#
Posty: 22
Rejestracja: 22 wrz 2008, 14:51
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Przemo »

Dziękuje za odpowiedź i linka. Durst 305 odpada bo ma to być sprzęt przyszłościowy. W jakich cenach można dostać serię 700. Na niemieckim ebay'u widziałem Dursta 605 już za 50-100 euro.
A jak jest z obsługą serii 700 nie będzie za skomplikowana po przesiadce z krokusa??
A jeszcze pytanie do użytkowników Durstów czy macie jakieś uwagi co dy w/w powiększalników, jakieś problemy z użytkowaniem(może jakieś wady fabryczne itp), kłopot z dostępem części zamiennych??
Awatar użytkownika
Shah
-#
Posty: 49
Rejestracja: 18 mar 2008, 19:15
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Shah »

Przemo pisze:A jeszcze pytanie do użytkowników Durstów czy macie jakieś uwagi co dy w/w powiększalników, jakieś problemy z użytkowaniem(może jakieś wady fabryczne itp), kłopot z dostępem części zamiennych??
Jestem użytkownikiem Dursta M605, kupionego od rafal90. Pracuje się na nim rewelacyjnie. Problemów nie odnotowałem. Części nie potrzebowałem więc nie wiem jak z dostępem. Polecam 605 i sprzedającego. Na pewno doradzi, pomoże coś wybrać.
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

Przemo pisze:W jakich cenach można dostać serię 700.
nie wiem, nie obserwuję aukcji
Przemo pisze:Na niemieckim ebay'u widziałem Dursta 605 już za 50-100 euro.
zważ na to, że w większości przypadków wysyłka powiększalników jest tylko do niemiec, a jeśli się ktoś zgodzi wysłać do Polski, to koszt wysyłki może przewyższać wartość powiększalnika. Powiększalnik nie jest ani lekką, ani małą rzeczą
Przemo pisze: A jak jest z obsługą serii 700 nie będzie za skomplikowana po przesiadce z krokusa??
A jeszcze pytanie do użytkowników Durstów czy macie jakieś uwagi co dy w/w powiększalników, jakieś problemy z uzytkowaniem(może jakieś wady fabryczne itp), kłopot z dostępem części zamiennych??
Obsługa jest banalnie prosta. Wad brak, to jest dopieszczony sprzęt, chyba, że dostanie Ci się sprzęt uszkodzony przez poprzedniego właściciela. W sumie, tam za bardzo nie ma się co popsuć
Przemo
-#
Posty: 22
Rejestracja: 22 wrz 2008, 14:51
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Przemo »

A jaki obiektyw do Durstów?? Większość z nich to chyba RODAGON ale widziałem również z obiektywami Componon-S. Jakich używacie i jaki jest godny polecenia. Na razie potrzebuje obiektyw do filmu 35 mm więc na razie 50 mm powinien wystarczyć??
zenitek
-#
Posty: 1
Rejestracja: 29 wrz 2008, 14:02
Lokalizacja: Zbąszynek

Post autor: zenitek »

planuje kupić powiekszalnik, ale chce robic tylko i wylacznie czarno-biale zdjecia(zalezy mi rowniez na tym zeby byl dość tani), moze ma ktos jakies propozycje lub doswiadczenia?
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Przemo pisze:A jaki obiektyw do Durstów??
Dobry i tani.
Moim (skromnym) zdaniem, polecam MEOGON Meopty.

Na co zwracać uwagę przy kupnie obiektywu:
Czasami zdarzają się "wypalone" obiektywy dobrych marek na aukcjach w internecie. Należy pamiętać, że taki sprzęt najczęściej był używany przez rzemieślników w zakładach. Poznać to po charakterystycznej "pajęczynce" (wypalony klej łączący grupę soczewek) jak się patrzy przez obiektyw pod światło.
Następne uszkodzenie to: uderzenie (przesunięcie osi optycznej). Kiedyś słyszałem takie stwierdzenie: "Panie, ten obiektyw jest nowy, a to... - to tylko dlatego, że mi upadł."
Zwracać należy też uwagę na: powłoki oraz zapach (zagrzybienie, pleśń).
Przemo
-#
Posty: 22
Rejestracja: 22 wrz 2008, 14:51
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Przemo »

Dziękuje za odp Slawoj. Czy w przypadku powiększalników są rzeczy które wskażą że powiększalnik był mocno eksploatowany?. Nie chodzi mi tu o uszkodzenia mechaniczne i widoczne gołym okiem a raczej takie których nie widać od razu tak jak z tym obiektywem "wypalonym".
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

Przemo pisze:A jaki obiektyw do Durstów?? Większość z nich to chyba RODAGON ale widziałem również z obiektywami Componon-S. Jakich używacie i jaki jest godny polecenia. Na razie potrzebuje obiektyw do filmu 35 mm więc na razie 50 mm powinien wystarczyć??
jak Cię stać, to jednak nie polecam meogonów, takiego el-nikkora 50mm f/2.8 kupisz za znośne pieniądze, rodagon czy componon, to podobna klasa co el-nikkor
Przemo pisze:Czy w przypadku powiększalników są rzeczy które wskażą że powiększalnik był mocno eksploatowany?. Nie chodzi mi tu o uszkodzenia mechaniczne i widoczne gołym
powiększalniki amatorskie mają plastikowe zębatki (zębatka głowicy i zębatka zamocowana z tyłu kolumny, po której głowica jeździ w górę lub w dół). Jeśli powiększalnik był mocno eksploatowany, to zębatkki są zużyte i głowica ma luzy. To chyba najpoważniejsza usterka jaka się może przydażyć.
janusz1
-#
Posty: 48
Rejestracja: 10 kwie 2008, 11:00

Post autor: janusz1 »

Co do cen to jestem na bieżąco. Na niemieckim ebay właśnie wygrałem Dursta M601 z głowicą do kolorów za 124,90 Euro (łącznie z transportem do Polski). Do tego z El Nikkorem 50mm. Miałem już trochę dość mojego Krokusa 66.
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

janusz1 pisze:Na niemieckim ebay właśnie wygrałem Dursta M601 z głowicą do kolorów za 124,90 Euro (łącznie z transportem do Polski).
Z kosztami wysyłki trzeba uważać, szczególnie złe doświadczenia mam właśnie z niemcami, którzy dodatkowo nie uznają paypala, zacofany naród... Ostatnio na niemieckim ebayu wygrałem duperelę mieszczącą się w zwykłej kopercie, a koleś policzył sobie za wysyłkę 20eur, bo nie uznaje nic poza DHL. I nie było, że boli! Widzę, że Ty za przesłanie powiększalnika zapłaciłeś jedyne 25eur
Przemo
-#
Posty: 22
Rejestracja: 22 wrz 2008, 14:51
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Przemo »

bowie pisze:Z kosztami wysyłki trzeba uważać
Właśnie dlatego poprosiłem o pomoc rodzinę z Niemiec żeby nie mieć problemów z wysyłkami płatnościami i przywiezieniem powiększalnika do Polski.

Mam takie pytanie o Durst'a 605 a 670 jaka jest miedzy nimi różnica. Zauważyłem jedną ten pierwszy jest do błon max 6x6 drugi 6x7.
Proszę o wyjaśnienie jednej wątpliwości czy powiększalniki z głowicą kolorową jest odpowiedni do robienia odbitek czarno białych czy może warto mieć dwie głowice do fotografii czarno białej i do kolorowej. Pytam bo może warto zainwestować w powiększalnik taki jak Durst Modular 70PRO :?:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Przemo pisze:Proszę o wyjaśnienie jednej wątpliwości
poniekąd zrobił to Georgio w tym wątku viewtopic.php?t=1445
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Przemo
-#
Posty: 22
Rejestracja: 22 wrz 2008, 14:51
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Przemo »

Właśnie ten wątek wzbudził moje wątpliwości co do kupienia prawie profesjonalnego powiększalnika do kolorów. Zakup miał być przyszłościowy ale na razie robiłbym na nim tylko i wyłącznie odbitki czarno białe. Jak myślicie warto kupować sprzęt z głowicą kolor czy po prostu zacząć i podnosić swoje umiejętności na głowicy czarno białej która jak wynika z wątku który podał Rbit9n jest lepsza do b/w, a do pracy na papierach wielogradacyjnych pracować z filtrami Ilforda. Może to jest rozwiązanie?
ODPOWIEDZ