Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

mrmindset
-#
Posty: 11
Rejestracja: 29 lut 2016, 18:44

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: mrmindset »

Cześć,

od kilku tygodni próbuję namierzyć Pana Darka z Koszalina, który przez wiele lat serwisował procesory do wykonywania odbitek Thermaphot. Obdzwoniłem większość starych labów foto w Koszalinie i w Wwie. Niestety bezskutecznie. Najbliższy trop doprowadził mnie przez stary blog fotograficzny z Koszalina, na którym był numer telefonu do Pana, który odkupił kilka lat temu części od Pana Darka ale niestety kontaktu do niego już nie ma w archiwum mailowym.
Pan Darek w tym roku ogłosił się na OLX niestety przez pośpiech nie zachowałem screenu z jego numerem. Czy ktokolwiek jest w stanie pomóc z telefonem i kontaktem do tego Pana. Może ktoś miał kiedyś styczność i będzie w stanie wyszperać telefon lub adres mailowy?
Poniżej screen z ogłoszenia z OLX.
Serdecznie dziękuję
serwis-thermaphot.jpg
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: Vox »

Swego czasu importerem i dystrybutorem procesorów Termaphot była firma Technolab
Henryka Kucza z Koszalina.
mrmindset
-#
Posty: 11
Rejestracja: 29 lut 2016, 18:44

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: mrmindset »

Pan Kucz przewinął się przez rozmowy ale również nie potrafiłem do niego dotrzeć - miałem tylko nazwisko i fakt że był dystrybutorem. Dzięki za info o nazwie firmy i dokładnym imieniu - szukam dalej!!
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: pelovsky »

hej, przepraszam, że Ci nie odpisałem. Niestety też nie mam zachowanych żadnych namiarów na "Darka z OLX". No ale może możemy CI jakoś kolektywnie pomóc radą przy uruchomieniu Twojej wielkiej maszynki?
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: shredderr »

Pan Kazimierz Jurkowski z Koszalina, obecnie emerytowany fotograf z wieloletnim stażem. Być może zna tego Pana Darka na platformie "zawodowej" ze starych czasów. Kolejny emerytowany fotograf z Koszalina - Marek Jóźków. Mikołaj Kobus - również emerytowany koszaliński fotograf. Proponuję poszukać ich w twarzoksiążce Cukierka i podpytać.
mrmindset
-#
Posty: 11
Rejestracja: 29 lut 2016, 18:44

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: mrmindset »

Dzięki za odpowiedzi! Napisałem do starszych fotografów może uda się coś ustalić.
pelovsky pisze: 17 gru 2019, 19:59 hej, przepraszam, że Ci nie odpisałem. Niestety też nie mam zachowanych żadnych namiarów na "Darka z OLX". No ale może możemy CI jakoś kolektywnie pomóc radą przy uruchomieniu Twojej wielkiej maszynki?
Nie ma sprawy. Kwestia wygląda następująco. Procesor przyjechał do mnie w bardzo kiepskim stanie. Wyczyściłem go dosyć solidnie za pomocą Tetenal Chem Cleaner - ale jeszcze długie godziny płukania przede mną. Naprawiłem pompę curkulacyjną i pompę membranową od replenishmentu. Chcę teraz wymienić przewody od pompy do replenishmentu. Przewody wyglądają następująco - od hydraulia wiem że to specjalistyczne przewody hydrauliczne. Czy ktoś wie gdzie można je kupić? Sklepy motoryzacyjne czy bardziej sklepy zoologiczne z pompkami do akwarium? :)
79420017_578858069515354_4559219251990233088_n.jpg
79323310_2506261933033169_6211146983512473600_n.jpg
Z moich obserwacji maszyna musiała być używana z inną chemią niż obecne RA4 - wiem, że przed obecnym RA4 był EP-2 i bardzo brudził - wydaje mi się, że to mógłbyć tne proces ale pewny nie jestem. Muszę bardzo solidnie wyczyścić maszynę zanim zaleję ją chemią. Tetenal Chem Cleaner świetnie wypłukuje wywoływacz i nim będę przez kilka lub kilkanaście dni płukał maszynę ale co z utrwalaczem? Jakim środkiem można wlać do tanku żeby czyścić za pomocą pomp cały obieg?

Przed czyszczeniem rolki procesora wyglądały tak -
80400890_762582210910194_7094444421394989056_n (1).jpg
Obecnie są niemal czyste - zostają tylko przewody, będę mógł przeprowadzić czyszczenie i w końcu przetestować maszynę.
80399642_2416972691878426_8470626164363231232_n (1).jpg
Stąd chciałem namierzyć Pana Darka żeby skonsultować czym najlepiej doczyścić maszynę i czy wymiany wymagają wszystkie przewody czy cyrkulacyjnie mogę płukać maszynę przez jakiś czas i to wystarczy.. Nadal nie wiem czy maszyna działa tak jak powinna, jest jakies mikro pękniecie w tanku z wywolywaczem ale wygląda na bardzo proste do sklejenia. Przepuściłem papier przez zalaną maszynę z wodą i wszystko przeszło w porządku. Rolki mają już troche za sobą, jeżeli printy będą wychodzić porysowane to czy ktoś wie gdzie można ew zamówić nowe takie rolki?
Dzięki za wskazówki, może faktycznie uda się doprowadzić maszynę do stanu używalności bez zagubionego serwisanta Pana Darka.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: pelovsky »

Przewody od replenishmentu utrwalacza wyglądają na zasiarczone. Tutaj koledzy jakieś pomysły mieli na ten temat:
butelki-z-osadem-siarki-t12613.html
Ten od wywoływacza na pewno możesz potraktować Chem cleanerem i wyczyści wszystko co trzeba.
Jeśli średnica pasuje, to możesz spróbować rurek od pompki akwariowej - nie wiem w czym takim miałyby się różnić, żeby nie obsłużyć chemii od RA4 (aż taka żrąca to ona przecież nie jest chyba?) no i koszt takiej rurki to 1zł od metra.
Powodzenia! Gra jest zdecydowanie warta świeczki :D
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: aka »

mrmindset pisze: 18 gru 2019, 14:31 Przewody wyglądają następująco - od hydraulia wiem że to specjalistyczne przewody hydrauliczne. Czy ktoś wie gdzie można je kupić? Sklepy motoryzacyjne czy bardziej sklepy zoologiczne z pompkami do akwarium? :)
Specjalistyczne? Jeśli nie dostaniesz oryginalnych przewodów to będziesz je musiał dorobić. Może być mały kłopot z końcówkami, które mają coś w rodzaju "kołnierza". Zakładam, że nakrętki są ok. Jeśli tak to po przewody o odpowiedniej średnicy udałbym się do sklepu medycznego. Cewniki różnego rodzaju i sondy do karmienia mają średnicę zewnętrzną od 1.9 mm (CH06) do 7.6 mm (CH24), gdzie CHnn to obwód cewnika/przewodu w milimetrach. Rozmiary występują w gradacji 2 (CH06, CH08 itd.), może coś dobierzesz. Przykład ze strony sklepu: http://dlapacjenta.pl/sklep/index.php/cPath/12_13_227
mrmindset
-#
Posty: 11
Rejestracja: 29 lut 2016, 18:44

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: mrmindset »

Dzięki za wskazówki!
aka pisze: 18 gru 2019, 15:31
mrmindset pisze: 18 gru 2019, 14:31 Przewody wyglądają następująco - od hydraulia wiem że to specjalistyczne przewody hydrauliczne. Czy ktoś wie gdzie można je kupić? Sklepy motoryzacyjne czy bardziej sklepy zoologiczne z pompkami do akwarium? :)
Specjalistyczne? Jeśli nie dostaniesz oryginalnych przewodów to będziesz je musiał dorobić. Może być mały kłopot z końcówkami, które mają coś w rodzaju "kołnierza". Zakładam, że nakrętki są ok. Jeśli tak to po przewody o odpowiedniej średnicy udałbym się do sklepu medycznego. Cewniki różnego rodzaju i sondy do karmienia mają średnicę zewnętrzną od 1.9 mm (CH06) do 7.6 mm (CH24), gdzie CHnn to obwód cewnika/przewodu w milimetrach. Rozmiary występują w gradacji 2 (CH06, CH08 itd.), może coś dobierzesz. Przykład ze strony sklepu: http://dlapacjenta.pl/sklep/index.php/cPath/12_13_227
To raczej nie są kołnierze - te przewody są z dosyć twardego tworzywa. Hydraulik powiedział mi że nakłada się je po zamoczeniu we wrzątku - wtedy guma się rozciąga i można wsunąć przewód na końcówki. Jak ostygnie to twardnieje ale pozostaje taki "kołnierz".
Dzięki za link do cewników!
Hydraulik powiedział również ze to przewody ciśnieniowe ale na początek spróbuję ze sklepem z akcesoriami do akwariów - to pompa bardzo prostej konstrukcji więc może tam się uda - jak nie to uderzę do medycznych podzespołów.

Pelovsky - przeczytałem wątek o czyszczeniu siarki - ale chyba nic konkretnego tam nie ma. Nie chce też wlewać ciężkiej chemi do procesora żeby czegoś nie uszkodzić. Jak podłącze obiej wody do niego to będę płukał przez kilka lub kilkanaście dni procesor więc mam nadzieję, że siarka pójdzie z ciepłą wodą. Wywoływacz Tetenalem - działa świetnie :)

PS. Znalazłem coś takiego - https://www.prominent.pl/pl/Produkty/Sz ... ch_44.html chyba dokładnie o takie przewody chodzi.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: aka »

mrmindset pisze: 18 gru 2019, 18:28 To raczej nie są kołnierze - te przewody są z dosyć twardego tworzywa. Hydraulik powiedział mi że nakłada się je po zamoczeniu we wrzątku - wtedy guma się rozciąga i można wsunąć przewód na końcówki. Jak ostygnie to twardnieje ale pozostaje taki "kołnierz".
To nie jest guma. Z namaczaniem to prawda jest w przypadku wielu tworzyw. Na zdjęciach, na przewodach, są nakrętki dociskające końcówkę przewodu i to wydaje się być ważny szczegół. Cewniki są w różnych średnicach co pozwala na dobór właściwej, a cena jest niska to i na testy można sobie pozwolić.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: aka »

mrmindset pisze: 18 gru 2019, 18:28 PS. Znalazłem coś takiego - https://www.prominent.pl/pl/Produkty/Sz ... ch_44.html chyba dokładnie o takie przewody chodzi.
No raczej nie. Zwróć uwagę na średnice.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: pelovsky »

ostatecznie, jeśli chodzi o automatyczny replenishment/dopełnianie w produkcji nie-przemysłowej ilości odbitek, to chyba można go olać :mrgreen: i dopełniać ręcznie odpowiednią dawkę co odpowiedni przerób (co 1mkw albo co więcej, jak kto woli). Ja w ACP302 nie używam węży do dopełniania.
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: Vox »

Jeśli jest to praca z doskoku to zdecydowanie odradzam uruchomianie automatyki dopełniania.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: Mirosław »

Te rozwiazania co stosował Thermaphot są słabe,dziwie się że w momencie wielu rozwiązań które były i są dostępne do końca produkcji robiono to samo.Zresztą są to procesory w zasadzie amatorskie może dlatego tak robiono.
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Serwis procesora RA4 - poszukiwany Pan Darek z Koszalina

Post autor: pelovsky »

Mirosław, co takiego bylo slabe w takim ACP302? Uzywam regularnie i jakos nie widzę problemu. A że to nie profesjonalna maszyna no to chyba trudno uznać za zarzut, takie jej przeznaczenie.
ODPOWIEDZ