suszenie FB - co popsułem?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

suszenie FB - co popsułem?

Post autor: kal800 »

Hej,

Niby wszystko jak zawsze - papier z myjki, na szkło, oklejony z czterech stron taśmą wodną ze sklepu foto. Rano chcę wyciąć zdjęcię a tu dupa - brzegi odbitki przykleiły się do szkła - potraktowałem nożykiem i jak przebiłem się dalej, to się jakoś udało zdjąć, ale brzeg fotki zniszczony. Całe szczęście nie do końca udanej ;). Co poszło nie tak?

Kal
Ostatnio zmieniony 17 gru 2019, 21:34 przez kal800, łącznie zmieniany 1 raz.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

suszenie FB - co s#$#%liłem?

Post autor: rbit9n »

wygląda jak za dużo wody, albo na papierze, albo na taśmie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

suszenie FB - co s#$#%liłem?

Post autor: D.M.M. »

Hej, nie kleje na szybie ale na kaflach, niemniej miałem taki przypadek jak po poprzedniej sesji nie domyłem kafli. Czy szyba była czysta, dokładnie ją umyłeś ?
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

suszenie FB - co s#$#%liłem?

Post autor: zousan »

Taśma przed przyklejeniem nie powinna spływać wodą. Powinna być tylko lekko zwilżona. Jeśli klej dostanie się za odbitkę to kaplica. Strzelająca przy odcinaniu od szkła, dobrze wysuszona odbitka to dla mnie najprzyjemniejszy moment całego procesu :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

suszenie FB - co s#$#%liłem?

Post autor: J.A. »

kal800, gdyby taka sytuacja się powtórzyła.
Po prostu weź gąbkę i ponownie namocz całość. Można też użyć mokrego ręcznika, położyć na szkle i poczekać pół godziny.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

suszenie FB - co s#$#%liłem?

Post autor: mrek »

zousan pisze: 15 gru 2019, 11:08 Strzelająca przy odcinaniu od szkła, dobrze wysuszona odbitka to dla mnie najprzyjemniejszy moment całego procesu :)
Ja zawsze czuję obawę, że właśnie szyba pęknie. Ale dźwięk piękny.
A szybę myję i nawet odtłuszczam benzyną bo klej lubi zostać, a odbitki nie mają takich samych rozmiarów.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

suszenie FB - co s#$#%liłem?

Post autor: figureliusz »

Fotkę po obcieknięciu solidnym kładę na szybkę (szybka umyta i wytarta do sucha).
Po przyklepaniu fotki do szyby suchą gąbeczką lub chusteczką przejeżdżam po brzegach, żeby klej z taśmy nie rozmiękł i nie wpłynął pod spód.
Potem taśma - zwilżam paluszkiem, żeby była lepka a nie cieknąca. Naciągam, przyklejam. Nic nie przywiera.

Co czynię (czyniłem) emulsją do góry :)
Miburo
-#
Posty: 319
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

suszenie FB - co s#$#%liłem?

Post autor: Miburo »

Zgadzam się z każdym, kto twierdzi, że odgłos "strzelającego" papieru przy odcinaniu go z szyby, to najpiekniejszy dźwięk, dla którego robi się fotografię!!!!! na równi ze strzałem migawki z hassela conajmniej;-) moje doświadczenie z szybą jest takie, że aby uniknąć przyklejania się papieru do szyby, najpierw zdjęcie wieszam na bileliźniarce przy pomocy trzech spinaczy, czekam aż zupełnie z niego spłynie woda i delikatnie się podsuszy, tak, żeby papier był jeszcze bardzo wilgotny, ale już nie ociekający wodą. Taśmę "przejeżdżam" mokrymi palcami ale też tak żeby z niej nie kapało, tylko żeby była wilgotna i klej puścił. dopiero wtedy przenoszę papier na szybę i przyklejam taśmą. sprawdzone, działa!

a żeby odkleić papier od szyby po nieudanym suszeniu, wkładam całą szybę ze zdjęciem do dużej kuwety, żeby sobie odmokło.

A poza tym...te problemy, jak i niestety również najpiękniejszy na świecie dźwięk pękającego zdjęcia, są już za mną, bo od dawna używam prasy i to rozwiązanie każdemu polecam;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

suszenie FB - co s#$#%liłem?

Post autor: 4Rider »

Tytuł wątku jest wkurzający i przekombinowany i źle wygląda wśród innych na forum!
To wyjątkowy objaw przegrzania RAMu!
Czyż nie prościej było napisać, np: spartoliłem niż używać domyślnego, estetycznie nie do przyjęcia 'ukrytego' wulgaryzmu -
gdzie nawet ilość znaków wydaje się losowa?

Proszę autora o zmianę tytułu, gdyż sprawia ból memu poczuciu estetyki 8-)
Niech Kolega wykaże się choć odrobiną empatii w tych dniach grudniowych...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

suszenie FB - co popsułem?

Post autor: kal800 »

4Rider pisze: 17 gru 2019, 06:34 Zapomniałem że to Ryśki fajne chłopaki, a nie Krzyśki, Krzyśki jednak wpisują się w definicję niemiłego społeczeństwa :-P
Przepraszam za wolną reakcję - istotnie, estetycznie nie wyglądało, zatem zmieniłem. Kwestie estetyczne jako fotograf doskonale rozumiem, oburzenia z zawoalowany wulgaryzm nie podzielam. ;)

pozdrawiam

Nie tak aż chyba do końca niemiły Krzysiek ;-)
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

suszenie FB - co popsułem?

Post autor: 4Rider »

kal800 pisze: 17 gru 2019, 21:37

Nie tak aż chyba do końca niemiły Krzysiek ;-)
Tak oczywiście - to wywieranie wpływu na ludzi - niestety dawno temu zaliczyłem parę semestrów psychologii...

Zatem przepraszam i dziękuję.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ