[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: teh_R. »

Miałby ktoś poratować miseczką z mocowaniem M39 zgodną z Opemusem 5?
Baala
-#
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2018, 16:17
Lokalizacja: Kraków

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: Baala »

Szukałem tego samego i w końcu zamówiłem sobie adapter m39-m42 do starej miseczki z Krokusa 67, która pasuje też do Opemusa.
Pentax MX / Ricoh Diacord / Moskwa 5 / 10x15
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: teh_R. »

Na jakiej zasadzie pasuje? Nie znam technologii Krokusa.
Baala
-#
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2018, 16:17
Lokalizacja: Kraków

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: Baala »

Hm, no, wkładasz i przykręcasz, niewiele tu technologii. Średnica się zgadza, pasuje. Używałem przy Opemusie polskich obiektywów.
Wszystkie dobrze ostrzą i działają. Nie wiem czy te obiektywy z m39 mają tę samą odległość ogniskowania, czekam na przejściówkę z "nowym" nikkorem.
Na allegro jest też miseczka mocowania bezpośrednio na m39 do Krokusa, do Opemusa też powinna pasować.
Pentax MX / Ricoh Diacord / Moskwa 5 / 10x15
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: teh_R. »

Dzięki, dobry trop z tym Krokusem.
Tej M39 nie znalazłem, możliwe że ktoś wziął w międzyczasie.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: powalos »

Fan Pentax'a.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: teh_R. »

Dzięki. Nie mam najbledszego pojęcia czemu tego nie widziałem, kategorię przeglądałem nawet bez wyszukiwania.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: Jerzy »

Moment moment, miseczka do Krokusa nie będzie pasować do Opemusa! Są zupełnie inaczej przytwierdzane do powiększalnika. Krokusową się przykręca, opemusową zahacza o dwa "zęby" i dociska śrubą... A że gwint do mocowania obiektywu się zgadza, to trochę za mało :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: aka »

Jerzy pisze: 23 paź 2019, 11:04 Moment moment, miseczka do Krokusa nie będzie pasować do Opemusa! Są zupełnie inaczej przytwierdzane do powiększalnika. Krokusową się przykręca, opemusową zahacza o dwa "zęby" i dociska śrubą... A że gwint do mocowania obiektywu się zgadza, to trochę za mało :)
A to nie jest taka jak na załączonym zdjęciu? Gwint 39, średnica 69mm, wysokość 13.4mm, grubość kołnierza 2.5mm.
Załączniki
file.jpg
file.jpg (154.77 KiB) Przejrzano 2594 razy
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: teh_R. »

Średnica zewnętrzna by się zgadzała, grubość też.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: aka »

teh_R. pisze: 23 paź 2019, 14:05 Średnica zewnętrzna by się zgadzała, grubość też.
Kluczowa jest grubość kołnierza i wysokość całej miseczki. Może ktoś ma oryginał i zechce zmierzyć.
Baala
-#
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2018, 16:17
Lokalizacja: Kraków

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: Baala »

Jerzy pisze: 23 paź 2019, 11:04 Moment moment, miseczka do Krokusa nie będzie pasować do Opemusa! Są zupełnie inaczej przytwierdzane do powiększalnika. Krokusową się przykręca, opemusową zahacza o dwa "zęby" i dociska śrubą... A że gwint do mocowania obiektywu się zgadza, to trochę za mało :)
Chyba zależy od modelu, bo u mnie jeśli się nie mylę też była dociskana śrubą w Krokusie (67), no i pasuje, a w każdym razie tak bezproblemowo używam. :) Chyba, że mam jakąś nieoryginalną albo źle zapamiętałem jak to było przymocowane, muszę sprawdzić w ciemni. Ale średnica pasuje, dociśnięte śrubą siedzi, obiektyw ostrzy.
Pentax MX / Ricoh Diacord / Moskwa 5 / 10x15
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: teh_R. »

Czy mocowanie obiektywu w Opemusie 3 i 5 jest identyczne? Konkretnie chodzi o średnicę zewnętrzną miseczki, może ktoś ma obie i może porównać nawet przykładając jedną do drugiej.
Mocowania do tej pory nie wyprosiłem/nie kupiłem/nie załatwiłem, wymiarów oryginału też nikt nie podał z tych co ich o to prosiłem, no i ten.
Niby nie ma tragedii na tym co mam, ale skoro już mam tego Componona, to wypadałoby używać przynajmniej dla lepszego samopoczucia.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

[K] Miseczka M39 od Opemusa 5

Post autor: aka »

teh_R. pisze: 06 gru 2019, 09:40 Czy mocowanie obiektywu w Opemusie 3 i 5 jest identyczne? Konkretnie chodzi o średnicę zewnętrzną miseczki, może ktoś ma obie i może porównać nawet przykładając jedną do drugiej.
Mocowania do tej pory nie wyprosiłem/nie kupiłem/nie załatwiłem, wymiarów oryginału też nikt nie podał z tych co ich o to prosiłem, no i ten.
Niby nie ma tragedii na tym co mam, ale skoro już mam tego Componona, to wypadałoby używać przynajmniej dla lepszego samopoczucia.
PW przeczytaj.
ODPOWIEDZ