Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: fotocyfrowe »

Witam,
Ostatnio zmieniony 28 maja 2019, 19:19 przez fotocyfrowe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: 4Rider »

fotocyfrowe pisze: 21 maja 2019, 17:46
Nie wiem co zrobiłem nie tak, czy czasem na naciągniętej migawce nie zmieniłem czasu naświetlania.
W przypadku tego aparatu jak u większości lustrzanek to nie ma znaczenia.
Pewnie nastąpiło zmęczenie materiału którejś części, może sprężyny a może czegoś innego...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: powalos »

Spróbuj uruchomić aparat samowyzwalaczem. Skoro nie daje się ruszyć wajchy naciągu, tzn., że ona jest w pozycji jakby migawka nie była wyzwolona.
Fan Pentax'a.
fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: fotocyfrowe »

pomiędzy B i 1
Ostatnio zmieniony 28 maja 2019, 19:19 przez fotocyfrowe, łącznie zmieniany 1 raz.
fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: fotocyfrowe »

A może k
Ostatnio zmieniony 28 maja 2019, 19:19 przez fotocyfrowe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: powalos »

Fan Pentax'a.
fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: fotocyfrowe »

e .... patrząc
Ostatnio zmieniony 28 maja 2019, 19:19 przez fotocyfrowe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: 4Rider »

Przepłaciłeś moim zdaniem, za 120 i taniej można kupić japończyka z M42, daj se spokój z blokiem wschodnim, kiedyś nie było wyjścia, dziś tego szmelcu nawet na półce bym nie położył, co innego obiektywy, ale ciała brzydkie i zawodne.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: J.A. »

4Rider, obiektywy też kapryśne. Optycznie sporo zacnych. Z mechaniką już sporo gorzej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: filozof97 »

Na ile znam Praktiki, to jest ich typowy problem - zrywa się jakiś popychacz przy migawce, uniemożliwiając jej naciągnięcie. Rozmontowałem dwie takie zepsute Praktiki, próbując dojść co dokładnie poszło nie tak - ale poniosłem fiasko.

Czasami bliżej nieokreślone "coś" się zacina - potrafi odciąć się po drganiach, stuknięciu w korpus albo poluzowaniu śrubek obudowy (nie wiem jak... u mnie pomogło).

Z serwisów, polecam Pana Gecyngiera w Warszawie, przy Lewartowskiego 5. Robił dawno temu moją MTLkę po podobnej awarii, działa jak złoto i kosztowało to koło 100 zł.

Jeśli chodzi o drugi korpus, cena Allegrowa to jakieś 100 zł - warto szukać serii "5" jako nowszej od "3". Czasem też warto pochodzić po targach staroci - w ten sposób kupiłem ładną MTL 3, która miała jedynie zapieczone gniazdo baterii za 5 PLN.

Inną, typową awaria Praktik jest połamanie się trybów nastawy światłomierza - przez cały aparat przechodzi wałek z dwoma trybikami, nastawiający potencjometr światłomierza (pod dolną klapką) w zależności od czasu wybranego na górze. Te kółka lubią pękać, zwłaszcza przy przechodzeniu z czasów poza pomiarem na te z pomiarem (warto robić to delikatnie) i potem światłomierz nie pracuje/wskazuje tylko dla jednego czasu naświetlania.

Co do obiektywów od Praktik, mają one jedna wielką wadę - kiepską izolację przysłony od smaru, w związku z czym listki lubią się skleić po spacerze w letni dzień. A jeśli chodzi o aparaty japońskie z M42 - moim zdaniem nie są wiele lepsze od Praktiki, a, przynajmniej jak pokazują doświadczenia kolegi z innego forum - mniej niezawodne.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: 4Rider »

filozof97 pisze: 21 maja 2019, 20:28 A jeśli chodzi o aparaty japońskie z M42 - moim zdaniem nie są wiele lepsze od Praktiki, a, przynajmniej jak pokazują doświadczenia kolegi z innego forum - mniej niezawodne.
To też prawda, pisałem o M42 z racji domysłu że są w posiadaniu autora wątku. Japończycy porzucili M42 już w latach '60, acz jeszcze w '70 coś tam mniejsi wypuścili... Mam Mirandę na M42 i działa do tej pory acz jest półkownikiem.
Za sumę tych 120-150 zł, można kupić jakąś 'budżetową' japońską lustrzankę razem z obiektywem z lat '80 (szczególnie te produkowane przez renomowane firmy dla sieci handlowych: Porst, Revue lub mniej znanych firm, np: Chinon, Ricoh lub Cosina znana raczej z obiektywów) lub z AF z lat '80-'90 (Minolta!) i będzie solidniejsza niż najlepsze Praktiki, Exy czy parszywe zenity.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: fotocyfrowe »

ok,
Ostatnio zmieniony 28 maja 2019, 19:20 przez fotocyfrowe, łącznie zmieniany 1 raz.
fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: fotocyfrowe »

[quote=filozof97 post_id=117744 time=1558466931 user_id=2333]
Ostatnio zmieniony 28 maja 2019, 19:20 przez fotocyfrowe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: J.A. »

fotocyfrowe pisze: 21 maja 2019, 21:00 Z uwagi na duże koszty rzadko robię analogami zdjęcia, a ma tego kilka ;
Fotografia analogowa ma sens tylko i wyłącznie gdy się robi fotografie analogowo. Czyli powiększa na papier pod powiększalnikiem, wyświetla slajd na ekranie za pomocą rzutnika do slajdów.
Wszelkie inne hybrydy to robienie sobie pod górkę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Zablokowany naciąg filmu Praktica MTL 5

Post autor: fotocyfrowe »

No myślę, ze to nie ten temat ?!
Ostatnio zmieniony 28 maja 2019, 19:20 przez fotocyfrowe, łącznie zmieniany 1 raz.
Zablokowany