Ilford Pan 100 z DD-X

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Ilford Pan 100 z DD-X

Post autor: teh_R. »

Cześć,

Za moment przystąpię do, prawda, procesu wywoływania strzelonego dzisiaj Pan 100. Dostępny mam tylko DD-X., a i Pan 100 pierwszy raz do aparatu włożyłem. Czy macie jakieś rady, albo złote myśli, na tę okoliczność? Już w trakcie robienia filmu przez przypadek naczytałem się, że to niechciane dziecko, można rzec - odpad nie trzymający norm itd. Niemniej jednak przecież go z aparatu nie wyjmę, bo jakiś internetowy byt tak napisał. Zresztą, po to kupiłem, żeby sprawdzić jak działa. Ogólnie, chciałbym wywołać go "na stojąco", aczkolwiek nie wiem, czy na pierwszy raz z tym filmem to dobry pomysł. Także - potrzebuję porady.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ilford Pan 100 z DD-X

Post autor: J.A. »

Każdy Ilford w DD-Xie wychodzi conajmniej dobrze.
Zrób zgodnie z tym co podaje producent.
Będzie Pan zadowolony.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Ilford Pan 100 z DD-X

Post autor: teh_R. »

Dzięki.
Niestety dla mnie, niepotrzebnie zacząłem zgłębiać.
e2w.JPG
e2w.JPG (76.22 KiB) Przejrzano 1922 razy
No raczej zrobię jak mam, ale... znam pH wody. Jeśli jest mniejsze od zalecanego to co mam zrobić, prócz jego zmiany (mam nadzieję na odpowiedź typu "wlej 0,5 ml więcej DDXa")?
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Ilford Pan 100 z DD-X

Post autor: bakulik »

Będziesz robił litr roztworu roboczego i przechowywał go dłużej? Nie musisz dokonywać żadnych pomiarów gęstości czy pH. Zrób one-shot i po sprawie. Wychodzi niezbyt tanio, ale jest pewne. Akurat PANa 100 w DD-X nie robiłem, FP4+ i HP5+ wyszły jak dla mnie niezbyt ciekawie (dużo ładniej wyglądają po ID-11 czy HC-110; za to zarówno Delta 400 jak i HP5+ forsowane do 1600 ASA wychodzą w tym wywoływaczu bardzo dobrze). Ale Ty masz co masz, spróbuj.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Ilford Pan 100 z DD-X

Post autor: przemur »

teh_R. pisze: 27 sty 2019, 23:45 Dzięki.
Niestety dla mnie, niepotrzebnie zacząłem zgłębiać.
e2w.JPG
No raczej zrobię jak mam, ale... znam pH wody. Jeśli jest mniejsze od zalecanego to co mam zrobić, prócz jego zmiany (mam nadzieję na odpowiedź typu "wlej 0,5 ml więcej DDXa")?
Przecież to są właściwości roztworów a nie wody wymaganej do sporządzenia roztworu...

Apropo poprzedniej wiadomości - wywoływanie "na stojąco" to raczej zły pomysł dla tej kombinacji
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Ilford Pan 100 z DD-X

Post autor: apphex »

Ja wołam w DDXie i z PANem nie ma problemu.

Fakt faktem, ze to 400, ale rzuć sobie okiem na efekty.

https://www.instagram.com/p/Br7tGZoglHF/
https://www.instagram.com/p/Brf2MIuANTF/
https://www.instagram.com/p/Bp9AoZkgJUN/
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Ilford Pan 100 z DD-X

Post autor: teh_R. »

przemur pisze: 28 sty 2019, 08:15 Przecież to są właściwości roztworów a nie wody wymaganej do sporządzenia roztworu...
Tak, ale chyba jednak w czymś rozrabiam koncentraty i woda też ma jakieś swoje pH. Odczynu koncentratu nie zmienię. Zastanawiam się po prostu, jaki ma wpływ odczyn roztworu na efekt końcowy?

Na stojąco nie wywoływałem. Zrobiłem klasycznie, i chyba całkiem przyzwoicie wyszło.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Ilford Pan 100 z DD-X

Post autor: rbit9n »

wywoływacze są buforowane, to znaczy zawierają substancje które utrzymują optymalne pH roztworu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Ilford Pan 100 z DD-X

Post autor: teh_R. »

Dzięki.
ODPOWIEDZ