Wybór statywu

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór statywu

Post autor: Imperitus »

Salve,
Po dwóch latach użytkowania Velbona CX540 (proszę nie komentować,bida-nie poradzisz :lol: ),nadszedł czas żeby zakupić jakiś porządniejszy sprzęt. Po dłuższych poszukiwaniach znalazłem dwie propozycje: Manfrotto Traveller Big i Genesis Gear Base a3. I ile co do jakości Manfrotto nie mam wątpliwości, o tyle co do Genesis już sporo. Udźwig i skrajne parametry wysokości przemawiają za tym drugim, podobnież cena. W późniejszym czasie mam zamiar kupić solidną głowicę trzykierunkową- oba statywy dają taką możliwość. Ma może ktoś z was doświadczenia ze statywami Genesis? To stosunkowo młoda firma i ciężko znaleźć rzetelne opinie na temat ich produktów. Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Wybór statywu

Post autor: Fikumiku »

Kolega ma Genesis i sprawdza mu się na wojażach. Nie pamiętam który model ale miałem go w reku i wyglądał na solidny.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór statywu

Post autor: Imperitus »

Fikumiku,
Zdążyłem już poczytać co nieco na temat tych statywów- droższe modele powyżej 300 złotych mają całkiem niezłe opinie. Taki Genesis Gear A3 jest znacznie bardziej wszechstronny i ma ponad dwukrotnie większy udźwig niż którykolwiek inny w tym przedziale cenowym.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wybór statywu

Post autor: mrek »

Miałem chiński, tani. Złożył nogę właśnie w tym momencie gdy odszedłem (zdjęcie zdążyłem zrobić). Kosztowało mnie to Tamrona 28-70 i pęknięty korpus aparatu.
Rodzina kazała kupić Manfrotto model PRO za 900 zl. No i teraz w drogim statywie też co jakiś czas muszę dokręcać mocniej zaciski bo się składa. Nie bez kozery statywy mają na jednej nodze klucz do dokręcania śrub.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór statywu

Post autor: Imperitus »

mrek,
Coś o tym wiem, w szkole mamy Manfrotto z podobnego przedziału cenowego, pożyczam od woźnego imbusa za każdym prawie razem kiedy biorę ten statyw- głowica się mu luzuje i zaczyna latać na wszystkie strony. Na szczęście jeszcze żaden aparat z tej przyczyny nie ucierpiał. Niemniej wydaje mi się że nawet jeżeli Genesis są produkowane w Chinach- to nadal należy zwracać uwagę bardziej na jakość i opinie użytkowników; a te są naprawdę obiecujące jak na statyw podobnej klasy co Manfrotto traveller big, a który znacznie mniej drenuje portfel... ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór statywu

Post autor: J.A. »

mrek, mów co chcesz, ale frotka nigdy mi się nie złożyła. Jak każdy mechanizm wymaga konserwacji, ale konserwowany nie zawodzi. Dźwigał i RB i RZ, a dawno temu nawet Mentora Panoramę. Ciągle ten sam 55 Pro, z tą samą głowicą mk29. Ponad 20 lat. Nie żałuję ani jednej wydanej na niego złotówki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Wybór statywu

Post autor: jac123 »

Te najnowsze wyroby Manfrotto to lipa ... Kupowałem ostatnio jakiś średni statyw (dla szkoły) , wziąłem do ręki Manfrotto i odłożyłem, to już nie to co kiedyś. Wybór padł na jakiś chiński (już nie pamiętam, ale gdzieś tu pisałem), tańszy i lepszy.
Ostatnio w dz. Giełda był do sprzedaży fajny statyw, ten bym wziął (gdyby nie to że już mam starego Manfrotto 55 Pro)
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Wybór statywu

Post autor: jac123 »

Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Wybór statywu

Post autor: Fikumiku »

obczaj sobie Manfrotto X190, https://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-m ... gKgofD_BwE

jest trochę ciężkawy na dłuższe wycieczki, ale jest solidny i ma patent z obracaną kolumną, używkę można dorwać z głowica za 600-700 zł
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wybór statywu

Post autor: mrek »

J.A. pisze: 07 sty 2019, 23:23 mrek, mów co chcesz, ale frotka nigdy mi się nie złożyła. Jak każdy mechanizm wymaga konserwacji, ale konserwowany nie zawodzi. Dźwigał i RB i RZ, a dawno temu nawet Mentora Panoramę. Ciągle ten sam 55 Pro, z tą samą głowicą mk29. Ponad 20 lat. Nie żałuję ani jednej wydanej na niego złotówki.
Mówię jak mam. Ja na moim statywie 055PRO pracuję godzinami i tak od 10 lat. Może to ma znaczenie? Zaciski pomimo śrub teflonowych poluzowują się. Tak samo górne jak i dolne oraz na każdej nodze. Pomalutku ale się poluzowują.
Statyw dźwiga godzinami dość ciężkie aparaty, a po godzinach pracy RB, Linhofy i Mentora też.
Może "mój tak ma" :-(, a może dokręcanie to właśnie konserwacja w przypadku statywu?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór statywu

Post autor: Imperitus »

jac123,
Zastanawiałem się nad nim ale jest zdecydowanie za niski, mam prawie 180 cm i przy tym karzełku bym się garbił. Chyba zdecyduję się na Genesis Gear Base A3, udźwig 15 kilo, 180 cm maks i 20 min, cztery sekcje, zrobiony z aluminium więc będzie stabilniejszy niż jakiś węglowy, wolę dźwigać niż patrzeć jak statyw kołysze się na wietrze.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Wybór statywu

Post autor: Mirosław »

Dziś jest bardzo duży statywów (na szczęście) te tanie można sobie odpuścić do cięższego sprzętu (z mojego doświadczenia Sonnar 300/4 +Mamiya 645)sam używam Velbon 750 - ale już myślę o czymś mocniejszym.Dobry wytrzymały statyw ale niezbyt ciężki niestety nie koniecznie musi być tani, warto sie przejść do fotosklepu gdzie mają dobry wybór i własnymi dłońmi podotykać co i jak.
Uzależniony od fotociemni .
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór statywu

Post autor: aka »

Specyfikacja statywu A3:
- Model Genesis Base A3 Kit
- Max. wysokość 180,8 cm
- Max. wysokość (ze schowaną kolumną centralną) 151,8 cm
- Min. wysokość 26 cm
- Długość po złożeniu: 50cm
- Sekcje 4
- Max. średnica nogi 28 mm
- Waga statywu/ waga głowicy 1,66 kg/ 340 g
- Średnica kuli głowicy 34 mm
- Wysokość głowicy 93 mm
- Udźwig głowicy 18 kg
- Udźwig zestawu 12 kg
- Waga zestawu 2,00 kg

po prostu :shock: i to za jedne 395.00 PLN z VAT. Ale jak mówią - wiara czyni cuda.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór statywu

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 08 sty 2019, 11:59 Specyfikacja statywu A3:
- Model Genesis Base A3 Kit
- Max. wysokość 180,8 cm
- Max. wysokość (ze schowaną kolumną centralną) 151,8 cm
- Min. wysokość 26 cm
- Długość po złożeniu: 50cm
- Sekcje 4
- Max. średnica nogi 28 mm
- Waga statywu/ waga głowicy 1,66 kg/ 340 g
- Średnica kuli głowicy 34 mm
- Wysokość głowicy 93 mm
- Udźwig głowicy 18 kg
- Udźwig zestawu 12 kg
- Waga zestawu 2,00 kg

po prostu :shock: i to za jedne 395.00 PLN z VAT. Ale jak mówią - wiara czyni cuda.
Właśnie dlatego poważanie się zastanawiam czy Manfrotto za 480 złotych ma sens, jeśli oferuje połowę z tego.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór statywu

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 08 sty 2019, 12:58
aka pisze: 08 sty 2019, 11:59 Specyfikacja statywu A3:
- Model Genesis Base A3 Kit
- Max. wysokość 180,8 cm
- Max. wysokość (ze schowaną kolumną centralną) 151,8 cm
- Min. wysokość 26 cm
- Długość po złożeniu: 50cm
- Sekcje 4
- Max. średnica nogi 28 mm
- Waga statywu/ waga głowicy 1,66 kg/ 340 g
- Średnica kuli głowicy 34 mm
- Wysokość głowicy 93 mm
- Udźwig głowicy 18 kg
- Udźwig zestawu 12 kg
- Waga zestawu 2,00 kg

po prostu :shock: i to za jedne 395.00 PLN z VAT. Ale jak mówią - wiara czyni cuda.
Właśnie dlatego poważanie się zastanawiam czy Manfrotto za 480 złotych ma sens, jeśli oferuje połowę z tego.
No jeśli chcesz zapłacić za podane przez oferenta parametry... Statyw może i wart swojej ceny, ale te parametry są z sufitu. Porównaj ze statywami innych producentów takie parametry jak ciężar, średnica nóg, liczba sekcji i udzwig. Dobrym wzorcem jest Manfrotto 055. Nie to żebym Cię zniechęcał do zakupu Genesis, ale te parametry...
ODPOWIEDZ