Pierwszy raz na papier.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Pierwszy raz na papier.

Post autor: apphex »

Cześć,

przyszedł czas pójść krok dalej i zająć się papierem BW. Przymierzam się do nabycia na sam początek Krokusa 67Color (bez głowicy kolorowej) w poniższym komplecie
Powiększalnik Krokus 67 color
Komplet powiększalnik ze stolikiem, soczewka, matówka, ramka do 6x9, wieszaki do kliszy, przesłona czerwona, instrukcja

Suszarka Libella SF-9 plus wałek
Rozmiar 42cm x 32cm
220V 300W
Suszarka (brak plakietki znamionowej), kabel, lustro, instrukcja, wałek gumowy

Dodatki
- Obiektyw PRODAR f=5cm jasność 1:3,5
- Żarówka NARVA 150W
- Żarówka Polamp 120W 2szt
- Maskownica 13x18 produkcja PZO
- Maskownica 18x24 produkcja ZSRR
- Zegar ciemniowy Mera K19s 0,1-100 sek.
- Żarówka ciemniowa Narwa
- Filtr ciemniowy C-02 prod Foton
- Filtr ciemniowy C-01 prod Foton

Kuwety
32 x 42 cm 2 szt.
24 x 30 cm 2 szt.
18 x 24 cm 1 szt.
13 x 18 cm 2 szt.
10 x 15 cm 2 szt.

Pinceta fotograficzna 2 szt.
I moje pytania:
1. Którą żarówkę powinienem zamontować? Czym się sugerować przy wyborze żarówek? Ile wat etc - gdzieś mogę o tym poczytać?
2. Jaka chemia? Do negatywów korzystam z DDXa, przerywacz mam z octu a utrwalacz to RapidFix.
3. Jaki papier? Czytałem, że papier będzie lepszym wyborem. Stały czy Multi?
4. Co powinienem dodać jeszcze na listę zakupów, żeby z radością zrobić swoją pierwszą odbitkę
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pierwszy raz na papier.

Post autor: J.A. »

Na obudowie powiększalnika jest podana maksymalna moc żarówki. Tym się należy kierować. Potem czasem ekspozycji, by nie był za krótki (poniżej 3s to już moim zdaniem za krótki) Żarówka musi być opalowa nie mleczna, nie może być widać włókna musi świecić całą bańką. Nie może mieć napisów na bańce. Możesz też kupić sobie jakąś ledową, znajdziesz na forum informacje.
Wywoływacz ja osobiście polecam w14 fenal to w proszku, albo eukobrom koncentrat.
Papier MG, nie (daj się namówić na stałogradacyjny), raczej na podłożu rc, nie baryt, na niego przyjdzie czas później.
A jak papier MG to komplet filtrów. I tu też nie daj się namówić na głowicę, barwną, którą można filtry zastąpić.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Pierwszy raz na papier.

Post autor: apphex »

Czemu nie polecasz głowicy? I jakich konkretnie filtrów powinienem szukać? Znalazłem Starter Pack od Ilforda 9x9 i stopnie 2,3,4

Czy ILFORD MULTIGRADE IV RC DELUXE będzie na początek ok? I wtedy w14 Fenal do niego zamiast wywoływacza MG od Ilforda?
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Pierwszy raz na papier.

Post autor: zladygin »

apphex pisze: 02 sty 2019, 12:20 Czemu nie polecasz głowicy?

Czy ILFORD MULTIGRADE IV RC DELUXE będzie na początek ok?
Nie wiadomo jaka jest historia głowicy, filtry mogą być odbarwione bez pewności koloru, a tym samym nieprzewidywalne. Moje doświadczenie mówi, że głowica, nawet "nówka sztuka" jest mniej wygodna w użytkowaniu, najbardziej odpowiadają mi filtry podobiektywowe, ale tu zdania mogą być różne.
Papier IV MG jest bardzo dobry, nie tylko na początek, ale proponowałbym używać wywoływacz MULTIGRADE Ilforda
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Pierwszy raz na papier.

Post autor: apphex »

zladygin pisze: 02 sty 2019, 12:34 Nie wiadomo jaka jest historia głowicy, filtry mogą być odbarwione bez pewności koloru, a tym samym nieprzewidywalne. Moje doświadczenie mówi, że głowica, nawet "nówka sztuka" jest mniej wygodna w użytkowaniu, najbardziej odpowiadają mi filtry podobiektywowe, ale tu zdania mogą być różne.
Papier IV MG jest bardzo dobry, nie tylko na początek, ale proponowałbym używać wywoływacz MULTIGRADE Ilforda
Rozumiem, sensowne argumenty za używaniem tradycyjnych filtrów.

Co do wywoływacza to nie mam już pytań (tak sądzę).

P.S
A jak oceniacie tego krokusa i dołączone do niego akcesoria?

Dzięki zladygin!
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pierwszy raz na papier.

Post autor: 4Rider »

dobre powiększenie zrobisz i na Krokusie, sam pamiętam jak robiłem na 'czarnej gruszce' ale bez filtrów papiery raczej były stałogradacyjne, acz robienie powiększeń w dzisiejszych czasach na Kokusie jest jak używanie do codziennej jazdy malucha lub Poloneza, dla pasjonatów może i fajne, ale bywa uciążliwe, już bardziej wybrałbym Skode czyli Opemusa, ale raczej plasowałbym się w tanim a dobrym Kaiserze lub Durstrze - w sumie różnice w cenie nie wielkie, ale jeśli mamy w domu Krokusa to ja bym go nie wykluczał, dla pasjonata i sprawnego operatora nawet UPA-512 da radę....
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Pierwszy raz na papier.

Post autor: apphex »

4Rider pisze: 02 sty 2019, 16:52 dobre powiększenie zrobisz i na Krokusie, sam pamiętam jak robiłem na 'czarnej gruszce' ale bez filtrów papiery raczej były stałogradacyjne, acz robienie powiększeń w dzisiejszych czasach na Kokusie jest jak używanie do codziennej jazdy malucha lub Poloneza, dla pasjonatów może i fajne, ale bywa uciążliwe, już bardziej wybrałbym Skode czyli Opemusa, ale raczej plasowałbym się w tanim a dobrym Kaiserze lub Durstrze - w sumie różnice w cenie nie wielkie, ale jeśli mamy w domu Krokusa to ja bym go nie wykluczał, dla pasjonata i sprawnego operatora nawet UPA-512 da radę....
zgadzam się z Tobą, chociaż na pierwszy samochód maluch nie jest zły. Docelowo będę pewnie rozglądał się na Durstem 370 lub 670 bo interesuje mnie pokrycie 6x7. Akurat zaletą powyższego zestawu jest to, że pokryję mały i średni format no i cena.. ok 200zł za całość więc nie wybrzydzam.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Pierwszy raz na papier.

Post autor: apphex »

Mam takie dwa pytanka:

1. Krokus69, żarówka: ta się nada? Szukałem oznaczeń na powiększalniku, ale nic nie znalazłem (jedynie, że masz 150w)
https://www.premiumlux.pl/zarowka-kanlu ... 90853.html

2. Oświetlenie ciemni: czy żarówkę czerwoną mogę zastąpić czymś prostszym i tańszym niż to zwykłą szarówką LED:
https://czarno-biale.pl/sklep/oswietlen ... rwona.html
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Pierwszy raz na papier.

Post autor: skpt »

apphex pisze: 01 kwie 2019, 10:38 2. Oświetlenie ciemni: czy żarówkę czerwoną mogę zastąpić czymś prostszym i tańszym niż to zwykłą szarówką LED:
Cześć. Różne papiery mają różny zakres bezpiecznych czułości. Wg mnie najprościej kupić w markecie żarówkę "do robienia nastroju" i zrobić testy zaświetlania papieru. Tu są różne metodyki, ale taki zupełnie gruby test jest taki, że gasisz wszystko, wyjmujesz papier, przykrywasz połowę papieru, zapalasz lampkę którą testujesz, czekasz 5-10 minut (czas dłuższy niż będziesz pracował z wyjętym papierem). Gasisz lampkę. Wywołujesz i przerywasz po ciemku, utrwalasz. Oceniasz czy widać różnicę między częścią, która była przykryta, a tą drugą, na którą świeciło. Ja za taką żarówkę zapłaciłem gdzieś miedzy 10 a 20 PLN. Ma pilota umożliwiającego zapalenie jej "na czerwono" i z takim światłem pracuję.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Pierwszy raz na papier.

Post autor: apphex »

Dzięki za podpowiedź! 4Rider podrzicił mi link do lampy za 35ziko :) więc temat jest z głowy.

Została jeszcze żarówka do powiększalnika
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Pierwszy raz na papier.

Post autor: skpt »

To fajno. Właśnie sobie uświadomiłem, że bełkoczę. Miało być "bezpiecznych długości fali świetlnych", a nie "bezpiecznych czułości". Reszta jak pisałem. Oczywiście są lepsze metodyki testu, popychające najpierw papier pod próg, od którego zaczyna pracować itd. Ale gruby test, to jak pisałem.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pierwszy raz na papier.

Post autor: 4Rider »

Żarówka powinna być mleczna, zwykłe 150W są po 5 zeta, a mleczne ponad 50 jako "specjalne, powiększalnikowe"...
Można by użyć zwykłej ale trzeba by było jakiś filtr rozpraszający dorobić...
Możesz użyć 100W, sam takiej kiedyś używałem z krokusem-gruchą, by się blacha zbyt nie grzała, trzeba tylko trochę dłużej naświetlać.
Zrób zapas ;-)
https://allegro.pl/oferta/zarowka-trady ... 7935292352

https://allegro.pl/oferta/zarowka-soft- ... 7875859687

Tu też setka jako "specjalna" :mrgreen: :

https://allegro.pl/oferta/dr-fischer-za ... 6038325975

Niezła różnica, co?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Pierwszy raz na papier.

Post autor: apphex »

Ceny żarówek to jakiś dramat.. zresztą - wszystko co ma dopisek "FOTO" ma mnożnik ceny x10 :roll:

kupię taką jak w drugim linku. Będzie w każdym sklepie z żarówkami/oświetleniem, zapewne
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Pierwszy raz na papier.

Post autor: powalos »

Jeżeli na bańkach tych zwykłych mlecznych, są jakieś napisy, to czasami udawało się je dość łatwo usunąć denaturatem lub innym rozpuszczalnikiem. Czystego spirytusu to szkoda ;-) , ale już izopropylowy może być.
Fan Pentax'a.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Pierwszy raz na papier.

Post autor: Nomad »

powalos pisze: 01 kwie 2019, 13:16 Jeżeli na bańkach tych zwykłych mlecznych, są jakieś napisy, to czasami udawało się je dość łatwo usunąć denaturatem lub innym rozpuszczalnikiem. Czystego spirytusu to szkoda ;-) , ale już izopropylowy może być.
Osobiście używałem do tego celu zmywacza do paznokci, tylko tradycyjnego, na acetonie.
ODPOWIEDZ