WZFO Alfa/Alfa 2

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: Bokeh »

Interesuje mnie wszystko co dotyczy obsługi polskiego aparatu Alfa/Alfa 2 produkowanego w naszym kraju w latach 60.
Jest bardzo mało materiałów dotyczących użytkowania tej kamery. Łatwo znaleźć dane techniczne, ale brak jest jakiejkolwiek informacji jak taki aparat używać. Znalazłem instrukcję obsługi, ale nie wyjaśnia poniższych pytań.
Nie mogę się dowiedzieć następujących spraw:
- czy aparat pozwala na wielokrotną ekspozycję,
- czy licznik klatek przesuwa się sam, czy trzeba ręcznie przesunąć licznik za pomocą koronki do nastawiania licznika,
- czy w tym aparacie czasem klatki nie nachodzą na siebie.
Ogólnie potrzebuję każdej informacji jak taki aparat użytkować.
Wiem, że nie można tam cofnąć filmu do kasety, bo nie ma zwrotnego przewijania, zatem należy użyć drugiej kasety do której zawija się nświetlone klatki.
Czy są na forum takie osoby co użytkowały taki aparat lub wiedzą więcej na jego temat. Przyznam, że internet nie oferuje zbyt wiele na jego temat. Najwięcej jest informacji, że to najbardziej poszukiwany polski aparat ze względu na charakterystyczny dizajn i niewielką ilość wyprodukowanych egzemplarzy. Podobno bardzo ceniony wśród kolekcjonerów. Występuje w bardzo wielu odmianach kolorystycznych.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: Bokeh »

Oto zdjęcia alfy.
Załączniki
IMG_1588.JPG
IMG_1583.JPG
IMG_1582.JPG
IMG_1582.JPG (145.44 KiB) Przejrzano 4396 razy
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: Bokeh »

A tu system mocowania filmu.
Załączniki
IMG_1587.JPG
IMG_1587.JPG (30.11 KiB) Przejrzano 4396 razy
IMG_1586.JPG
IMG_1586.JPG (47.37 KiB) Przejrzano 4396 razy
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: Bokeh »

Ze szpuli na szpulę.
Załączniki
IMG_1579.JPG
IMG_1578.JPG
IMG_1578.JPG (38.18 KiB) Przejrzano 4396 razy
Grenade
-#
Posty: 1
Rejestracja: 04 lip 2017, 08:24
Kontakt:

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: Grenade »

Gdzieś w rodzinie go widziałem, spytam i odezwe sie :)
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: Bokeh »

Takie zdjęcia robi ta alfa.
Fomapan 400
Załączniki
alf534.jpg
alf536.jpg
alf530.jpg
alf530.jpg
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: Bokeh »

Co ciekawe, ten aparat robi całkiem udane zdjęcia nocne.
Czas B mam tu zepsuty, zatem ograniczam się do najdłuższego dostępnego czasu 1/30 przy przysłonie zaledwie f 4,5.
Zdjęcia z ręki nieporuszone. Film Fomapan 400.
Plamy na zdjęciach wynikają z źle wysuszonego negatywu :cry:
Załączniki
img022.jpg
img616.jpg
alf525.jpg
alf524.jpg
alf523.jpg
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: J.A. »

Może ja się nie znam, ale co w tych zdjęciach jest udanego? To że zarejestrowały się źródła światła? Wszystkie tak będą miały w tych warunhkach.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: technik219 »

Oj-tam, oj-tam... Ale nie zaprzeczysz, że zdjęcia dzienne są lepsze niż ze Smieny? O wiele lepsze.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: J.A. »

Bezwzględnie, mimo że Alfą to aparat dla tych samych odbiorców. No i to wzornictwo. Mniam.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: Bokeh »

Ale ja wcale nie twierdzę, że Alfa to sprzęt o przyzwoitych parametrach, tym niemniej urzekła mnie od samego początku. Mam do niej ogromną słabość, a to wzornictwo, ach..... cudowny aparacik.
Poza tym z polskich aparatów, a mam wszystkie poza Feniksem, robi najlepsze zdjęcia, no może jeszcze Ami 2 robi równie dobre, ale nie ostrzy na przykład z 1 metra, a Alfa już tak.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: J.A. »

Nie powiesz mi że lepsze od Starta.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: Bokeh »

Start jest na pewno lepszym aparatem, bo i średnioformatowym, o lepszym obiektywie, migawce i ostrzącym na matówce. To nie podlega wątpliwości, ale mój Start robi jakieś takie nieostre zdjęcia, tzn są często ostre, ale poza centrum kadru, no chyba, że przysłonię do f/8 co najmniej to wtedy jest w miarę ok. Testy na kalce nie pokazują rozbieżności między obiektywem celowniczym a zdjęciowym, tu wszystko jest ok. Robiłem takie testy wiele razy. Zresztą dyskusje w sieci, niejednokrotnie, o tym problemie, pokazują, że to aparat z kaprysami.
Z moją Alfą takich problemów nie mam. Zdjęcia są zawsze ostre, dokładne, czytelne. No wiadomo, fajerwerków nim nie zrobisz, ale podobają mi się, mimo niskiej klasy tego aparatu.
Zresztą nieistotne, aparat jest bardzo ładny, a w tym hobby to też odgrywa dużą rolę. Bo kiedyś aparaty robiło się też po to by się podobały, dbano o wzornictwo, a dziś wszystkie, nie dość że brzydkie, to jeszcze takie same, że muszę przeczytać nazwę aby rozpoznać markę. Kiedyś markę rozpoznawaliśmy głównie po wyglądzie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: J.A. »

Z kaprysami jest każdy zepsuty aparat. Ale skoro jednym tchem wymieniłeś maloobrazkową Alfę i średnioformatowy Ami, który ma obiektyw jaki ma, a właściwie trudno to nazwać obiektywem, to nie widzę powodu, by w szranki nie stanął sprawny Start.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

WZFO Alfa/Alfa 2

Post autor: Bokeh »

Już pisałem że Start jest najlepszym polskim aparatem. Ma trójsoczewkowy obiektyw, dużą paletę przesłon i czasów. Jest na średni format. Jeśli jest sprawny to z pewnością robi dobre zdjęcia.
Rzeczywiście Ami 2 nie jest skomplikowanym aparatem średnioformatowym, ale zdecydowanie lepszym od swojego poprzednika Ami, czy następcy Ami 66. Ma dwusoczewkowy obiektyw Achromat (praktycznie brak winietowania oraz ostrość prawie w całym kadrze) w przeciwieństwie do Ami, gdzie jest tylko jedno szkiełko (winieta że ho ho a im dalej od centrum kadru tym większa nieostrość obrazu). Poza tym Ami 2 ma też 2 czasy więcej niż Ami. Ami 2 wbrew pozorom robi bardzo dobre zdjęcia, jeśli nie mamy wyszukanych potrzeb.
Alfa natomiast ma już porównywalny obiektyw do Starta. Euktar (u Alfy) podobnie jak i Emitar (u Starta) to podobne triplety, trójsoczewkowe obiektywy, o podobnych parametrach technicznych. Na korzyść obiektywu Starta przemawia większa jasność 3,5/75 vs 4,5/45 (chociaż przy większej ogniskowej Starta wychodzimy chyba na remis) oraz więcej czasów i przysłon. Także niebagatelny plus na korzyść Starta to większa około czterokrotnie powierzchnia użytego materiału światłoczułego na zdjęcie. To plusy Starta, jednak Alfa, jak na kompakt tamtych czasów, jest moim zdaniem bardzo dobra, nie wspominając o wyglądzie, bo po prostu jest piękna. Nie można tu nie wspomnieć o tym, że ze względu na swój wygląd/dizajn jest jedynym polskim, tak naprawdę, poszukiwanym i docenionym aparatem nie tylko w Polsce ale i na świecie. W ogóle jest Alfę bardzo ciężko gdziekolwiek kupić, a jeśli już to ceny za nieuszkodzony egzemplarz wahają się od 700 do 1000 złotych. Jest gratką dla kolekcjonerów. Nie bez kozery pokazywany ten aparat jest na różnych wystawach, gdzie eksponowane jest wzornictwo przemysłowe sprzed kilkudziesięciu lat. Trzeba też tu przypomnieć, że Alfa została zaprojektowana, przynajmniej jeśli chodzi o bryłę na Akademii Sztuk Pięknych, tak więc walor wizualny ma tu olbrzymie znaczenie.
Co do wystawy, gdzie Alfę można zobaczyć pośród innych ciekawych stylistycznie projektów, to jest to możliwe w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie jest otworzona wystawa stała polskiego dizajnu. Polecam filmik pod linkiem.
https://www.mnw.art.pl/kolekcje/galer/g ... zornictwa/
ODPOWIEDZ