Lotnicza fotografia

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Lotnicza fotografia

Post autor: slawoj »

Kiedyś w telewizji był taki program, pt.: "Zrób to sam", a prowadził go Adam Słodowy.
W jednym z odcinków opisywał jak wykonać zdjęcia lotnicze z wykorzystaniem latawca, aparatu Zenit i samowyzwalacza.

Latawiec można zrobić samemu lub kupić taki: http://www.allegro.pl/item370829288_lat ... r_2_5.html
Aparat Zenit - każdy wie jak wygląda.

Największym problemem jest wykonanie samowyzwalacza, z długim czasam "do wyzwolenia".
Taki samowyzwalacz (w/g opisu A.Słodowego) wykonuje się następująco:

Potrzebne będą: mechaniczny wężyk spustowy, klamerka do bielizny, tabletka typu pastylka walcowa nieglazurowana (np. Aspargin).
Wężyk spustowy należy w odpowiedni sposób połączyć z klamerką do bielizny. Do "uścisku" klamerki wkładamy pastylkę (tabletkę) i przed wypuszczeniem latawca nasączamy go wodą.
Woda powoli zmiękcza pastylkę, a nacisk klamerki powoli ją zgniecie. W ten sposób klamerka zamknie się, powodując wyzwolenie migawki w aparacie (za pomocą podłączonego wężyka spustowego).

Przepraszam, jeśli coś pomyliłem ale było to dawno temu.
Przypomniało mi się, gdy zobaczyłem na Allegro ten latawiec "fotograficzny".
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: dejnekas »

Adam Słodowy to stracona szansa dla polskiego wywiadu (?). Takie mechanizmy jakie on wymyślał to tylko na filmach (albo w Erze).
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
szkudlarek
-#
Posty: 24
Rejestracja: 18 mar 2008, 22:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: szkudlarek »

jeszcze jakis winder do tego zentia wymysl, bo za kazdym razem na nowo film przewijac. pozatym chyba lepiej elektronika :)
BoomErski
-#
Posty: 31
Rejestracja: 14 lis 2007, 18:29
Lokalizacja: Niemcza/Wrocław

Post autor: BoomErski »

Z tego co pamiętam to w poradniku Majsterkowicza Fotografa był opis jak wykonać samowyzwalacz bezprzewodowy
"Nikt nie jest pijany chociaż wszyscy piją"
Awatar użytkownika
kux
-#
Posty: 73
Rejestracja: 24 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: inowrocław

Post autor: kux »

a mało to śmiesznie tanich aparatów, które same przewijają film i można je elektronicznie wyzwalać?
szkudlarek
-#
Posty: 24
Rejestracja: 18 mar 2008, 22:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: szkudlarek »

sławoj, ale rozumiem, że tańsze rozwiązanie by Cie obchodziło niż ten latawiec za pare stówek
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

szkudlarek pisze:sławoj, ale rozumiem, że tańsze rozwiązanie by Cie obchodziło niż ten latawiec za pare stówek
Tak sobie tylko przypomniałem cykl programów Adama Słodowego (jak zobaczyłem ten latawiec).

(Cikawe co na to Mc'Gajwer) :?:
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Latawiec pewnie też da się zrobić domowym sposobem nie wywalajac paru stówek na tę aukcję na allegro gdzie wyraźnie widać że gość szuka łosi wśród fotografów. Poza tym pamiętam takie czasy gdy kupno wężyka spustowego to było coś - a wcale stary nie jestem, więc nie ma co się śmiać z takich rozwiązań. Zresztą dawałem chyba link do mojego powiększalnika z kartonu, lampy ciemniowej z czerwonego filtra i latarki, kuwet z worków na śmieci. Mam to w genach po dziadku.
Ostatnio zaskoczyłem kolegę mówiąc mu że się uczę szyć na maszynie. A niech się dziwi. Grunt że za parę złotych zrobiłem sobie szmatę do wielkiego formatu, a w kolejce czeka pokrowiec na białą parasolkę, bo mi przeszkadza przechodzące przez nią światło.
Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Post autor: kan_gory »

latawce są fajne..
ale czy nie lepiej dogadać się z jakimś paralotniarzem i polatać jako pasażer ?

ja skłaniam się raczej ku takiej formie fotografii lotniczej. podwójna przyjemność http://www.digart.pl/zoom/1553651/ptakow_nuda_2.html ;)
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Jak ktoś ma lęk wysokości (jak ja) to nie będzie "lepiej" ;-)
Poza tym tracisz bardzo ważną rzecz - dreszczyk emocji "trafiło z kadrem czy nie". W końcu większość amatorów robi zdjęcia dla samej przyjemności robienia zdjęć, a nie dla zdjecia/odbitki (które potem i tak mało kto ogląda).
BoomErski
-#
Posty: 31
Rejestracja: 14 lis 2007, 18:29
Lokalizacja: Niemcza/Wrocław

Post autor: BoomErski »

Henry pisze:dreszczyk emocji
No właśnie, a taki lot to nie dreszczyk emocji... "wyląduję czy nie" hehe
"Nikt nie jest pijany chociaż wszyscy piją"
Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Post autor: kan_gory »

Henry pisze:Jak ktoś ma lęk wysokości (jak ja) to nie będzie "lepiej" ;-)
Poza tym tracisz bardzo ważną rzecz - dreszczyk emocji "trafiło z kadrem czy nie". W końcu większość amatorów robi zdjęcia dla samej przyjemności robienia zdjęć, a nie dla zdjecia/odbitki (które potem i tak mało kto ogląda).

dreszczyk jest niemały, zarówno przy starcie (szczególnie tym pierwszym...uff;)) jak i w czasie samego lotu, gdy termika buja konstrukcją ;). A wbrew pozorom nie jest łatwo zrobić zdjęcie nawet z takiej paralotni, ponieważ cała konstrukcją zasuwa ze 40-60km/h i jeszcze do tego wszystko się trzęsie, jako że silnik powiązany jest ze szkieletem wózka to cały wózek wchodzi w szybkie drania włącznie z pilotem i pasażerem. więc emocji mnóstwo ;))
Ostatnio zmieniony 01 cze 2008, 12:14 przez kan_gory, łącznie zmieniany 1 raz.
BoomErski
-#
Posty: 31
Rejestracja: 14 lis 2007, 18:29
Lokalizacja: Niemcza/Wrocław

Post autor: BoomErski »

To raczej bez porządnego gripa i 4 rolek taśmy klejącej się nie obejdzie :D
"Nikt nie jest pijany chociaż wszyscy piją"
ODPOWIEDZ