Obiektywy jakich uzywacie do OP5

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Obiektywy jakich uzywacie do OP5

Post autor: becool »

Witam.

Wiem ze kilku a moze nawet wiecej z nas jest szczesliwcami ;-) posiadajacymi OP5.
Jakie obiektywy podlaczacie do niego, jakie pasuja?

Osobiscie mam zdaje sie przecietnego Anareta 50/4,5
Pytam bo wiem ze sa problemy z zamontowaniem Nikkora lub Rodenstocka, zatem co?
Dzieki za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2008, 19:41 przez becool, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
major Major
-#
Posty: 3
Rejestracja: 26 maja 2008, 15:52
Lokalizacja: Katowice i okolice

Post autor: major Major »

Witam! Też jestem szczęśliwcem i posiadam Op 5a i to w "mint condition" :)
Moim zdaniem przęciętny Anaret 50/4,5 wcale nie jest zły, a standardowo pasują chyba wszystkie na gwint 23,5 mm.
Z miseczką na gwint 39 mm bez problemu zamontujesz Nikkora 50/4. Wiem, bo tak zrobiłem. Co do Nikkora 50/2,8 -nie wiem. Podejrzewam, że Meogon też wejdzie bez problemu, przecież to Meopta.
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

Dzieki za odpowiedz!
No wlasnie czytalem juz na necie ze Nikkora 50/2,8 nie da rady. Co do Rodenstocka Rodagona 50/2,8 to nie wiem. A takiego moge wycyganic za friko od znajomego.
Bede musial kupic jeszcze miske z gwintem 39mm (zreszta tez bywaja z nia problemy), mam juz na oku.

Tak wiem ze pasuja wszystkie na gwint 23,5.... wszystkie to az dwa jakie posiadam i o jakich slyszalem. Jesli Anaret 80/4,5 jest nawet do rzeczy (tak mi sie wydaje) to ten 50/4,5 wyglada jakos dziwnie... nawet przyslona w nim tworzy kwadrat zamiast szescioboku!!! :shock:

A czego Ty Majorze uzywasz, rozumiem ze zamieniles tego Anareta na Nikkora 50/4 ?
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
major Major
-#
Posty: 3
Rejestracja: 26 maja 2008, 15:52
Lokalizacja: Katowice i okolice

Post autor: major Major »

Miskę 39mm do O5 kupiłem na czarno-białe.pl. Oryginalna Meopta. Żadnych problemów.
Faktycznie, Anaret 50/4,5 wydaje się być troszkę...tandetny, ale moim zdaniem tak nie jest. Być może to zależy od egzemplarza, nie wiem, ale używając Anareta i Nikkora 50/4 stwierdziłem, że ten drugi poza ciut jakby lepszym kontrastem...hmm no różnice są niewielkie. Jedno mogę powiedzieć na pewno: Nikkor jest wygodniejszy, pierścień przysłony jest duży i działa z należytym, przyjemnym oporem. Dlatego używam głównie jego.

P.S. czasem się zastanawiam, dlaczego automatycznie uznajemy, że wszytko, co japońskie/niemieckie musi być lepsze od czeskiego/radzieckiego?
Awatar użytkownika
kux
-#
Posty: 73
Rejestracja: 24 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: inowrocław

Post autor: kux »

major Major pisze:
P.S. czasem się zastanawiam, dlaczego automatycznie uznajemy, że wszytko, co japońskie/niemieckie musi być lepsze od czeskiego/radzieckiego?
ano pewnie dlatego, że dla wielu z nas czeskie/radzieckie było przez długi czas jedynym dostepnym i naturalna ludzka przekora nakazuje szukać gdzie indziej...
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

major Major pisze:P.S. czasem się zastanawiam, dlaczego automatycznie uznajemy, że wszytko, co japońskie/niemieckie musi być lepsze od czeskiego/radzieckiego?
No ja nie gardze rodzimymi produktami (polskie, czeski czy ruskie).

Dotychczas uzywam Anaretow 50 i 80/4,5
O ile na ten drugi nie moge narzekac to ten 50mm wlasnie sprawia wrazenie tandetnego. Odbitki sa jakby ok, jednak nie mam porownania do tych z lepszej optyki.

Wracajac do Nikkora 50/4 - w sieci ma on podobne notowania wlasnie do Anaretow.
Ja mam jednak mozliwosc dostania Rodagona 50/2,8 ktory jest porownywalny do Nikkora 50/2,8 a podobno znacznie lepszy od Anaretow.

Poki co czekam na zamowiona miske do O5 z gwintem 39, jesli tam nie wejdzie ten Rodagon, to coz wkrece???
Moze sa jakies inne propozycje? Czy Meoptowski Meogon wejdzie do O5?
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

becool pisze:Poki co czekam na zamowiona miske do O5 z gwintem 39, jesli tam nie wejdzie ten Rodagon, to coz wkrece???
Jest jeszcze wiele innych szkieł, choćby Componony, Fotocary, Fujinony :) Ja do O5 wkręcałem Componona-S 50/2.8 i Apo-Componona HM 60/4.

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: dejnekas »

Ja używałem na początku Janpola-Color 80mm i na prawdę był w porządku. Potem kupiłem Anareta... i był słaby. Potem Besela HD 50mm ze światłem 2.8 - to Rodenstock 6- cio soczewkowy ale już sam nie wiem czy Rogonar czy Rodagon. Następnie Rodagon 50/2.8 i to jest to. Więc różnice są ale trzeba mieć z czym porównać.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

Jerzy, dzieki, przyda sie ta lista jesli bede mial pecha :cry:
dejnekas pisze:Następnie Rodagon 50/2.8 i to jest to.
Mam zatem nadzieje ze jesli juz dojdzie ta miska to uda mi sie go wkrecic do O5.

PS mysle ze ten watek moze byc pomocny dla wielu uzytkownikow, wiem ze nie pierwszy mam problem z optyka do O5.
Swoja droga to zastanawiam sie czemu takie kombinacje z tymi czechami? Czy np w Durstach tez sa rozne gwinty, jakies odwracalne miski itp...
Pozdrawiam serdecznie!
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

dzieki wszystkim za odpowiedzi, jak tylko dostane miske m39 dam znac co i jak z tym Rodagonem.
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

becool pisze:dzieki wszystkim za odpowiedzi, jak tylko dostane miske m39 dam znac co i jak z tym Rodagonem.
Nie ma sprawy, będziemy Cię pocieszać ;)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

Jerzy, e he dobre!

A moze chcesz byc pierwszym w kolejce do zamianki na cos co bede mogl wkrecic.
Dzis ogladalem z bliska miske w M4... i juz wiem ze jest sporo szersza niz ta w O5. Oj nie chce byc zlym wrozba ;-)
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ja mam anareta S 50/2,8. nie wiem jaki jest w porównaniu z nikkorami rodagonami i innymi, ale wiem że w porównaniu ze zwykłym anaretem jest bajeczny, czyli dobry.
pzdr.
p.
Ostatnio zmieniony 12 cze 2008, 22:47 przez rbit9n, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

Witajcie ponownie!

Ciesze sie jak dziecko bo dzis odebralem (strajk poczty troche to rozwlekl) paczke z czarno-biale z miska do Opemusa 5 na m39.

Wspominalem o mym Rodenstocku Rodagonie 50mm 2,8
kamien spadl mi z serca pasuje do miski mimo swych pekatych rozmiarow.

Zatem mozna wpisac nastepujace obiektywy do listy pasujacych do Oemusa5:
- oczywiscie Anaret S 50/2,8
- Meogon S 50/2,8
- Componon S 50/2,8
- Nikkor 50/4 , uwaga Nikkor 50/2,8 podobno nie pasuje
- Rodagon 50/2,8

Wszystkim bardzo dziekuje i pozdrawiam. Jak cos macie to dopiszcie do listy.
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
major Major
-#
Posty: 3
Rejestracja: 26 maja 2008, 15:52
Lokalizacja: Katowice i okolice

Post autor: major Major »

Czyli wygląda na to, że prawdopodobnie z jednym wyjątkiem pasują do Opemusa 5/5a wszystkie tzw.najlepsze z najczęściej spotykanych obiektywów. Zatem kolega becool niepotrzebnie się martwił!
A ponadto proszę zwrócić uwagę, że Opemus 5/5a jest już w standardzie wyposażony w niezwykle modną w tym sezonie białą powłokę lakierniczą! ;) Pechowcy posiadający O6, czy Magnifaxy mogą sobie pomarzyć ;) No chyba, że na MTV pojawi się program "Pimp my enlarger"...
ODPOWIEDZ