Ansco 81

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5572
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Ansco 81

Post autor: rbit9n »

outi pisze: rbit9n: co możesz ciekawego powiedzieć o tym ansco 81? Da się w litrze zrobić więcej niż jedną odbitkę? Da się w ogóle przechować? Jak długo robi odbitkę?
Zasadniczo pobieżnie, to do wołania powiększeń i odbitek stosuje się mocno rozcieńczony roztwór, powiedzmy 1:19 lub 1:31 (taką liczbę znalazłem gdzieś w Sieci). oczywiście na początku, kiedy wywoływacz jest świeży, efekty są takie sobie, pazur zaczyna pokazywać wraz se starzeniem się r-ru roboczego. według porad Tima Rudmana nową porcję dobrze jest wykonać w sposób następujący (przykładowo): 50 ml zapasu Ansco 81, 250 ml starego przepracowanego r-ru roboczego Ansco 81, woda do litra. w uproszczeniu robię tak, że jak zauważam, że wywoływacz słabnie (czasy wydłużają się) dolewam 50 ml, mieszam w kuwecie i wołam dalej. czasy wywoływania, w podgrzanym wywoływaczu mieszczą się w zakresie od 7 do 25 minut, wszystko zależy od różnych zmiennych, świeżości, temperatury, papieru... jeśli chodzi o litr r-ru roboczego, to spokojnie można zrobić kilka powiększeń. no i ważne, dobrze jest mieć jakiś tam podgrzewacz do kuwet (ja mam kabel silikonowy do terrariów), albowiem im cieplej, tym szybciej i lepiej pracuje wywoływacz. jakby coś, to pisz, będę się starał wyklarować w miarę moich skromnych możliwości.
1024-2016-08-08-0001.jpg
fomatone MG 542-II chamois
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Ansco 81

Post autor: outi »

To ciekawe z tym zużytym. Z tego co wiem, to głównym składnikiem który robi robotę jest semichinon, ale czy on jest w stanie zostać w roztworze?

Ogólnie to chcę się pobawić w lity, miałem już parę ładnych obrazków z moersch easylith, ale to jest stanowczo za drogie ;)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ansco 81

Post autor: technik219 »

Od siebie ( wybaczcie tupet - jestem raczkującym zaledwie "litownikiem") polecam jeszcze do litu wywoływacz Agfa/Ansco 70. Skład jeszcze bardziej prosty - jak konstrukcja cepa:
A: hydrochinon - 25g. Pirosiarczyn potasowy - 25,0 g. Bromek pot. 25,0 g. W drugim roztworze B: 36 g. NaOH lub 50 g. KOH (co kto ma). Książkowe parametry użycia to 1+1+23 cz. wody, obróbka w 30 st.C. Dodatkowy "wic", oprócz podanych przez Kol. rbit9n to to, że niekoniecznie trzeba trzymać sie proporcji podstawowych, czyli 1 cz. A + 1 Cz. B + ileś tam wody. Można operować proporcjami w zakresie podstawowych składników A i B: czyli zwiększać lub zmniejszać alkaliczność roztworu roboczego, co będzie miało poważny wpływ na wygląd obrazka. Wedle informacji sieciowych w litrze takiego (1+1+23) roztworu można wywołać 2 powiększenia 24x30, co się mniej więcej zgadza z moimi obserwacjami praktycznymi. Bo chociaż w litrze takiego roztworu roboczego jest aż 1 g. hydrovhinonu, co teoretycznie powinno wystarczyć na więcej, to "zabija" go alkaliczne pH. Tak więc, wywoływacz raczej się psuje niż zużywa.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5572
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Ansco 81

Post autor: rbit9n »

outi pisze: To ciekawe z tym zużytym. Z tego co wiem, to głównym składnikiem który robi robotę jest semichinon, ale czy on jest w stanie zostać w roztworze?
nie tyle zużyty, co lekko przepracowany, kilka powiedzmy papierków powinno być w nim wywołane. ale można pójść na łatwiznę i dolać ¼ starego wywoływacza. można też przyspieszyć wywołanie wyjmując papier w kuwety, dostęp powietrza przyspiesza utlenianie czynnika wywołującego i włala!

aha, jasne partie reguluje się czasem naświetlania, ciemne wywołania. poniżej przykład dobrych czerni, lecz zbyt krótko naświetlanych "świateł". inna sprawa, że wywojka była dość świeża.
oriental FB-II warm-888.jpg
seagull oriental FB-II warm



tu już poprawnie naświetlony. może nie poprawnie, ale lepiej.
ilford MG warm ver.1-888.jpg
ilford MG warm
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Ansco 81

Post autor: outi »

Nooo właśnie się zastanawiałem, czy by nie założyć osobnego wątku.
technik219 pisze: NaOH lub 50 g. KOH (co kto ma).
Hmm, nie jestem fanem ługów no ale... Wydajność to to ma, przynajmniej w teorii.
rbit9n pisze: tu już poprawnie naświetlony. może nie poprawnie, ale lepiej.
Lith to takie trochę LOMO ;) więc ten tego ;)

Cieszy mnie że niby na RCkach też się da.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5572
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Ansco 81

Post autor: rbit9n »

outi pisze: Cieszy mnie że niby na RCkach też się da.
dziś dotarły fomatone 333 i fomaspeed 313, to się okaże czy do infekowania lepsza cerata ciepła, czy zwykła.

z ostatniej chwili. fomatone mg 333 (rc) w ansco 81:

Obrazek
Lomnický lith par Piotr R.B.it, na ipernity

Obrazek
Lomnický lith par Piotr R.B.it, na ipernity
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Ansco 81

Post autor: outi »

rbit9n pisze:....
Hmm, kontrowersyjne ;)
ODPOWIEDZ