Wywoływanie rotacyjne na rolkach

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Wywoływanie rotacyjne na rolkach

Post autor: sejmajnejm »

Czy ktoś z Was próbował wywoływać filmy bw 120 rotacyjnie na rolkach (ręcznie)?

Mam problem z nierównym wywołaniem dolnej części negatywu, tzn. tak jakby widać poziom, do którego jest wywoływacz po wlaniu do stojącego koreksu. Przy czasach wywoływania 5.30 było dość masakrycznie, przy 7.30 jest lepiej. Dłużej średnio mam ochotę machać. Nierówne wywołanie widać tylko na jednolitych powierzchniach, fakturach (niebo, śnieg).

Zastanawiam się, czy wstępne namaczanie nie pomogłoby zredukować ten problem, aby wywoływacz działał wolniej na samym początku, po wlaniu do koreksu.
Na razie wołałem wg wskazówek Ilforda, gdzie odradzają namaczanie. W ciemno nie za bardzo mam ochotę dalej testować, szkoda mi zdjęć.

Macie jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Dziwne, nie powinno być takiego efektu - ile zajmuje Ci nalanie wywoływacza i położenie koreksu na rolkach, to powinno być przecież ze 3 sekundy...
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

No właśnie też jestem zdumiony .... nalanie, założenie korka i zaczęcie kręcenia ... wychodzi mi jakieś 10-12 sekund
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

sejmajnejm pisze:No właśnie też jestem zdumiony .... nalanie, założenie korka i zaczęcie kręcenia ... wychodzi mi jakieś 10-12 sekund
Ja wołam ręcznie-rotacyjnie wszystko, cz-b i E-6. Nalanie, założenie korka i rozpoczęcie kręcenia zajmuje mi trochę mniej czasu, ok 8s. Nigdy nie miałem takiego efektu, jak Ty. Może spróbuj wydłużyć czas wywoływania, stosując mniej skoncentrowany wywoływacz/niższą temperaturę? A może masz po prostu za mało chemii?
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

JaZ99 pisze:Może spróbuj wydłużyć czas wywoływania, stosując mniej skoncentrowany wywoływacz/niższą temperaturę?
Nad tym też się zastanawiałem, by spróbować z mniej stężonym wywoływaczem, aby czas wydłużył się jeszcze jakieś 2 minuty, no ale nie wiem sam...

Namaczasz film wstępnie przed nalaniem wywoływacza?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Jeszcze jedno, skontroluj dokładnie poziom. koreks leżący na rolkach musi być cały czas idealnie poziomy.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

sejmajnejm pisze:Namaczasz film wstępnie przed nalaniem wywoływacza?


Od dawna nie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:to powinno być przecież ze 3 sekundy...
Szybki Lopez ;-). Ale nawet 10-15s nie powinno dać takiego efektu. Ja bym zalał i zakręcił koreksem, jak to się robi chcąc szybko opróżnić butelkę.
taharii pisze:Jeszcze jedno, skontroluj dokładnie poziom. koreks leżący na rolkach musi być cały czas idealnie poziomy.
Nie musi. Jeżeli chemii jest dość by przykryła cały film to jakie to ma znaczenie, czy jest poziomo, czy nie?sejmajnejm, Co to za koreks i czy faktycznie czas od rozpoczęcia napełniania do położenia na rolkach to 15 s.
Dawno temu wywoływałem w procesorze bez lifta, to bardzo podobny układ. Nigdy nie miałem takiej sytuacji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 222
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: BW »

Też spotkałem się z tym zjawiskiem - leciuteńko ale widocznie słabiej wywołana część negatywu. Problem ustał po zastosowaniu szeregu usprawnień:
1 - namaczanie wstępne
2 - wydłużenie czasu wywoływania do ok 10 minut lub dłużej (wywoływacz 1:1)
3 - zamykanie koreksu nie dłużej niż 5 sekund
spróbuj, powinno być dobrze 8-)
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

Dziękuję za porady, spróbuję się nie zniechęcić i dam znać ewentualnie co do efektów.

A korex to Jobo 1520, wywoływacz DDX, aby przy Delcie 100 żeby mieć 10 minut to chyba będę musiał pokombinować z rozcieńczeniem 1:6 :-)
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

Przy wołaniu rotacyjnym może takie zjawisko wystąpić. Spowodowane to jest drogą którą przebywa film - ten film w środku rolki przebywa krótszą drogę, ten na brzegach dłuższą, a więc jakoby przechodzi przez większą ilość wywoływacza.
Rady takie jak wyżej, wskazane jest od czasu do czasu wstrząsnąć.
Aha, można trochę energicznej kręcić.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Po pierwsze chodzi o różne wywołanie góra dół, czyli efekt stojącego koreksu z 1/3 chemii, która to już wywołuje, a góra filmu nie.
Po drugie mierzyłem negatywy cz-b, slajdy cz-b, negatywy barwne, slajdy barwne, wszystko kręcone wolno i szybko, wszystko kręcone w 15xx i 25xx, nie ma różnicy w gęstości między początkiem, końcem filmu. I jestem stanie tą tezę udowodnić każdemu, kto teoretyzuje nt. różnej prędkości liniowej kolejnych zwojów na szpuli.

[ Dodano: Czw 04 Lut, 2016 ]
sejmajnejm pisze:Dziękuję za porady, spróbuję się nie zniechęcić i dam znać ewentualnie co do efektów.

A korex to Jobo 1520, wywoływacz DDX, aby przy Delcie 100 żeby mieć 10 minut to chyba będę musiał pokombinować z rozcieńczeniem 1:6 :-)
Możesz też obniżyć trochę temperaturę np. do 18°C
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

J.A. pisze:Możesz też obniżyć trochę temperaturę np. do 18°C
Zdaję sobie z tego sprawę, jednak muszę sprawdzić, czy przy 10 minutach nie zacznie mi rosnąć temperatura chemii w sposób znaczący. Ręcznego rolowania w kąpieli wolałbym uniknąć dla własnego komfortu.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

J.A. pisze:... kto teoretyzuje nt. różnej prędkości liniowej kolejnych zwojów na szpuli.
....
To nie teoria , tylko praktyka, opisana zresztą w literaturze i to przez osoby mające większą praktykę niż wszyscy internetowi mądrale.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ja mogę pokazać pomiary densytometrem. jac123, a Ty co mi pokażesz? Bo na razie właśnie jesteś internetowym mądralą.

Poza tym tysiące ludzi wywołuje w tankach Jobo 15xx, Filmettcie, Colortecach, które mają małą relatywnie średnicę i jakoś nie mają owych "praktycznych" doświadczeń.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ