Praktica PLC 3

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Praktica PLC 3

Post autor: Mirosław »

Witam.
Dawno nie używałem swojej Prakticy i teraz mam takie w niej zjawisko,przy pomiarze światła zarówno przy symulacji ,,elektric,, jak i na przysłonie roboczej,gdy ustawię czas naświetlania 1/4, 1/2, 1s wskazówka światłomierza idzie tylko na minus,resztę czasów tzn.od 1/8 do 1/1000s działa prawidłowo,w aparacie coś się wydarzyło czy w obiektywie (bateria świerza 4.5v)?
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Może trzeba przeczyścić te trzy styki aparat/obiektyw? I druga opcja: w obiektywie w okolicach pierścienia przysłon jest potencjometr z dwoma zabierakami i ścieżkami grafitowymi. Możliwe, że trzeba również te styki wyczyścić i przesmarować preparatem do potencjometrów
Używając go do tego konkretnego celu nie należy psikać bezpośrednio na ścieżkę, lecz psiknąć na wacik na patyczku i dopiero tym wacikiem czyścić ścieżkę potencjometru. Proceder sprawdzony na Olympusie OM2S/P.

[ Dodano: Pon 07 Gru, 2015 ]
I jeszcze: jeśli objawy występują w pewnym zakresie czasów, to trzeba również (a może przede wszystkim) powyższą procedurę przeprowadzić na stykach pod pokrętłem zmiany czasów migawki. Właśnie to miałem w Olympusie. Więcej nie podejmuję się doradzać, bo nie wiem jak się to pokrętło demontuje w Praktice.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Mirosław »

technik219 pisze:styki wyczyścić i przesmarować preparatem do potencjometrów
A mógł by być czysty spirytus 99%? ponieważ teraz go mam.
Zapewne najlepiej było by oddać do dobrego warsztaciku, spróbuje sam delikatnie rozwiązać kłopot i już dziękuję za sugestie.
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Możesz spróbowac, na jakiś czs pomoże. Olympusa tez najpierw czyściłem spirytusem, ale i tak musiałem rozbierać drugi raz i dokupić ten specyfik. Chodzi o to, że alkohol wyczyści, ale nie zabezpieczy przed utlenianiem ścieżek i styków. Dodatkowo ten preparat daje lepszy styk. Oprócz aparatu przyda Ci się do innych urządzeń z potencjometrami.
Lux mea lex
zorki
-#
Posty: 12
Rejestracja: 17 lis 2014, 12:22
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: zorki »

technik219 pisze: [ Dodano: Pon 07 Gru, 2015 ]
I jeszcze: jeśli objawy występują w pewnym zakresie czasów, to trzeba również (a może przede wszystkim) powyższą procedurę przeprowadzić na stykach pod pokrętłem zmiany czasów migawki. Właśnie to miałem w Olympusie. Więcej nie podejmuję się doradzać, bo nie wiem jak się to pokrętło demontuje w Praktice.
Praktica MTL-5B ma potencjometr umieszczony w dole korpusu. Wystarczy odkręcić cztery wkręty i zdjąć dolną osłonę. Potencjometr jest dokładnie pod pokrętłem zmiany czasu. Pewnie PLC 3 ma podobnie. Odkręć i zobacz.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2015, 14:33 przez zorki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Mirosław »

zorki pisze:Pewnie PLC 3 ma pewnie podobnie. Odkręć i zobacz.
Też to spróbuje sprawdzić - dzięki.
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

zorki pisze:Praktica MTL-5B ma potencjometr umieszczony w dole korpusu. Wystarczy odkręcić cztery wkręty i zdjąć dolną osłonę. Potencjometr jest dokładnie pod pokrętłem zmiany czasu.
To znaczy jak? w dole czy pod pokrętłem zmiany czasów? Przecież pokrętło jest na górze. Pod dolną pokrywą jest mechanizm napinania migawki, gniazdo baterii i sprzęgiełko naciągu. Logicznie rzecz biorąc potencjometr pokrętła czasów migawki powinien być pod tym pokrętłem, czyli pod górną pokrywą, bezpośrednio pod pokrętłem.
Chyba trzeba odkleić blaszkę z czasami migawki, pod nią znajduje się wkręt zabezpieczający całą gałkę. Jak się go odkręci, powinna zejść. Nie rozbierałem tego dalej, więc nie wiem co pod spodem i czy w czasie demontażu nie ma jakiejś pułapki - wyskakującej sprężynki, cofającego się trzpienia, kuleczki-zgubki, itp.
Lux mea lex
zorki
-#
Posty: 12
Rejestracja: 17 lis 2014, 12:22
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: zorki »

technik219 pisze: Logicznie rzecz biorąc potencjometr pokrętła czasów migawki powinien być pod tym pokrętłem, czyli pod górną pokrywą, bezpośrednio pod pokrętłem.
W większości aparatów jest tak jak piszesz.
W MTL-5B i MTL-50, potencjometr jest umieszczony w dolnej części aparatu. Oś pokrętła zmiany czasu przechodzi przez całą wysokość korpusu i poprzez przekładnię kręci potencjometrem.
W MTL-3 jest tak samo: http://www.kyphoto.com/classics/prakticanotes.html
Widać to na zdjęciu: http://www.kyphoto.com/classics/images/ ... notes7.jpg
Po lewej stronie korpusu jest zaznaczony potencjometr.
Warto sprawdzić, przypuszczam, że w PLC jest tak samo. To tylko cztery wkręty, a zdjęcie góry wymaga trochę więcej czasu i zabawy.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

Panowie, próżny trud. Światłomierz w tych aparatach po prostu nie pokrywa całej skali czasów dla określonej czułości. Przy ustawionej wysokiej czułości nie działa dla czasów najdłuższych, przy niskiej - najkrótszych. Taka technologia...
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Mirosław »

Faktycznie jak mogłem o tym zapomnieć jest tak jak mówi Nomad,nie na wszystkich czułościach jest pełen zakres czasów,może między innymi zabezpieczenie galwanometru przed silnymi uderzeniami przy mocnym prześwietleniu lub niedoświetleniu.Poniżej zdjęcie z neta,zatem pełen zakres czasów funkcjonuje od 1s - 1/1000s przy czułości 18 DIN.
Załączniki
01.jpg
Uzależniony od fotociemni .
ODPOWIEDZ