MC/MD Rokkor

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

MC/MD Rokkor

Post autor: shredderr »

Witam kolegów . Czy obiektywy MC Rokkor są w 100% kompatybilne z mocowaniem MD Minolty? Może pytanie dość prozaiczne, ale pogubiłem się, gdyż na niektórych obiektywach jest napisane MC Rokkor, a na innych MD Rokkor.
z góry dzięki za odpowiedź
phariseo
-#
Posty: 64
Rejestracja: 20 lut 2012, 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: phariseo »

Ogólnie kompatybilne, niedostosowane do trybu P (w sensie, nieoznaczona na zielono najwyższa przysłona + blokada).
Wszystko inne śmiga przeohydnie dobrze.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: shredderr »

phariseo pisze:Ogólnie kompatybilne, niedostosowane do trybu P (w sensie, nieoznaczona na zielono najwyższa przysłona + blokada).
Wszystko inne śmiga przeohydnie dobrze.
Jak to mam rozumieć ?
Jak to się w takim razie odnosi do fotografowania w trybie AUTO (preselekcja przysłony) ?
W tej chwili mam podpięty Panagor 28/f2.8 do Minolty XE-1, wspomniany obiektyw również nie ma zaznaczonej maksymalnej przesłony, a mimo to tryb AUTO działa poprawnie. Wole się dopytać, niż dokupić obiektyw(y), których obsługa będzie utrudniona ;-)
phariseo
-#
Posty: 64
Rejestracja: 20 lut 2012, 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: phariseo »

Auto to nie preselekcja przesłony :-)).
Tryb A będzie działać perfekcyjnie. Ogólnie, wszystko będzie działać perfekcyjnie.
Jedyne zmiany dotyczą trybu P wprowadzonego w X-700. I tak nikt tego nie używa :P.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: shredderr »

Serdeczne dzięki za odpowiedź.
A co do trybu AUTO, akurat w tym modelu na pokrętle od czasów jest pozycja AUTO, która de facto działa jak tryb A, stąd to nomenklaturowe nieporozumienie.
phariseo
-#
Posty: 64
Rejestracja: 20 lut 2012, 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: phariseo »

shredderr pisze: A co do trybu AUTO, akurat w tym modelu na pokrętle od czasów jest pozycja AUTO, która de facto działa jak tryb A, stąd to nomenklaturowe nieporozumienie.
Nie ma za co :-).
Karwasz twarz, faktycznie.
Tak czy inaczej, pełną współpracę z XE-1 masz zapewnioną (a jest to piękna Minolta. ta migawka seiko... ah!)
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

Jest duża różnica pomiędzy "normalną" Minoltą MD 50/f1.7 a Rokkor-X 50/1.4? Warto zamienić?

Jest jeszcze 1.2, ale to już trochę pieniądza, a 1.4 chodzą po rozsądnych cenach.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Warto i nie warto.
Mam 50/1.4, 50/1.7, 50/2 i po zdjęciach bym ich nie odróżnił.
Z drugiej strony czasem światło 1.4 się przydaje.

Jak dla mnie polowałbym na inne ogniskowe, a zmiana 1.7 na 1.4 miałaby niższy priorytet.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

morotegari pisze:Warto i nie warto.
Mam 50/1.4, 50/1.7, 50/2 i po zdjęciach bym ich nie odróżnił.
Z drugiej strony czasem światło 1.4 się przydaje.

Jak dla mnie polowałbym na inne ogniskowe, a zmiana 1.7 na 1.4 miałaby niższy priorytet.
Innych ogniskowych nie potrzebuję - mam Hassela z kompletem szkieł do poważnych zadań, minoltkę traktuję jak Leice, której jeszcze nie mam - małe to, poręczne, nieskomplikowane, w sam raz na wypadzik na miasto albo gdzieś na wycieczkę - do tego szybki negatyw i można pstykać.

Ale wtedy chyba spróbuję ma 1.2 zapolować. Na pewno się da :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

z tymi jasnymi obiektywami to jest tak, że na pełnej dziurze mydlą i to zauważalnie. więc trzeba przymknąć jedną, a nawet dwie działki. i po jasności. miałem/ mam canona FD 1,4/50 i 1,8/50, oraz canona nFD 1,4/50 i 1,8/50, a także zuiko 1,4/50 i zuiko 1,8/50 i wszędzie jest niestety tak samo.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rbit9n pisze:z tymi jasnymi obiektywami to jest tak, że na pełnej dziurze mydlą i to zauważalnie. więc trzeba przymknąć jedną, a nawet dwie działki
Ale to dotyczy również tych mniej jasnych.
rbit9n pisze:i po jasności.
Ale ten mniej jasny wtedy już się robi ciemny.
Bo jak ten jasny przymkniesz o 2 działki, to 1,4->2,8, staje się tylko mniej jasny. Jak ten mniej jasny przymkniesz o 2 działki to robi 2,8->5,6 ;-) No chyba, że ktoś ma szkła takie jak do Mamiyi 7 i te już na pełnej dziurze są super ostre, problem polega na tym, że w nich pełna dziura to 4, albo 4,5 :-D
A czasami 1,4 to jest zrobić, albo nie zrobić zdjęcie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

większość obiektywów i tak szczyt swoich możliwości uzyskuje przy środkowych wartościach przysłony, więc nie ma co narzekać. jak komuś strasznie trza, niech zainwestuje kilkanaście tysięcy w system z czerwoną kropką, tam niektóre obiektywy zaczynają się od f 0,95
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: shredderr »

Te kilkanaście tysięcy to na obiektyw czy na body ? skórka czy wyprawka ? :D
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kal800 »

nord pisze:większość obiektywów i tak szczyt swoich możliwości uzyskuje przy środkowych wartościach przysłony, więc nie ma co narzekać. jak komuś strasznie trza, niech zainwestuje kilkanaście tysięcy w system z czerwoną kropką, tam niektóre obiektywy zaczynają się od f 0,95
Taaaa, noctilux... Dla mnie summilux 1.4 + M7 to docelowa i wymarzona opcja jeżeli chodzi o podręczne i szybkie focenie "reporterskie". No, może za rok ;)

Póki co poczciwa X300s+Rokkor 50/1.4 albo 1.2 powinny styknąć
ODPOWIEDZ