Przysłona w obiektywie

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Przysłona w obiektywie

Post autor: Mirosław »

Mamy dwa obiektywy z różnymi przysłonami, ale istnieje takie zjawisko jak dyfrakcja światła z którym obiektywem uzyskamy korzystniejszy obraz z nr 1 czy z nr 2 ?
Załączniki
02.jpg
01.jpg
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Dyfrakcja, czyli ugięcie fali świetlnej występuje podczas przechodzenia światła przez każdy otwór/szczelinę jednak widoczne staję się dopiero wtedy, kiedy szerokość/średnica tego otworu jest porównywalna z długością fali świetlnej (wielkości tego samego rzędu). Obiektywy fotograficzne są tak projektowane (chodzi o wielkości otworów przysłon) by nie występowało w nich zauważalne zjawisko dyfrakcji. Nawet przymknięcie przysłony do wartości minimalnych nie spowoduje zauważalnego zjawiska dyfrakcji.
Kształt otworu przysłony ma jedynie wpływ na kształt plamki nieostrości, tzw. "bokeh". Plamy nieostrości mogą przyjmować na obrazie kształt otworu przysłony (można to wykorzystać w celach artystycznych dodając przed obiektywem dodatkową przysłonę o dowolnym kształcie). Tak więc obszary nieostrych plam w przypadku pierwszego obiektywu mogą przybrać kształty sześciokątów, zaś w przypadku drugiego obiektywu będą idealnie okrągłe. To, pomijając inna parametru obrazowe obiektywów, jedynie kwestia estetyki.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10079
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

technik219 pisze:jednak widoczne staję się dopiero wtedy, kiedy szerokość/średnica tego otworu jest porównywalna z długością fali świetlnej
To otworki musiały by mieć 0,000x mm, czyli nanometry, a mają rozmiary liczone w mm i też ją widać. Dyfrakcja obniża widzialnie ostrość już przy otworach rzędu 3-5 mm.
Dla tego obiektywy o dłuższych ogniskowych mają zawsze wartości przesłon wyższe typu 64, bo fizyczny otwór w długim obiektywie jest więskszy.
technik219 pisze:Nawet przymknięcie przysłony do wartości minimalnych nie spowoduje zauważalnego zjawiska dyfrakcji.
Spowoduje. To ona jest odpowiedzialna za spadek jakości obrazu po przymknięciu powyżej pewnej wartości. Dla tego obiektywy mają najlepszą ostrość nie przy najmniejszej wartości przesłony, a przy jakiejś średniej.
Teoretyczne szkło najlepszą jakość daje przy pełnym otworze, jednak tak jest tylko w teorii. W realu przymykanie powoduje wzrost jakości szkła, ale tylko do pewnego momentu, czyli do tego, w którym dyfrakcja nie ma jeszcze znaczenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

technik219 pisze:Dyfrakcja, czyli ugięcie fali świetlnej występuje podczas przechodzenia światła przez każdy otwór/szczelinę […]
Dyfrakcja występuje przy przechodzeniu fali (np. świetlnej) w pobliżu krawędzi każdej przeszkody. Ponieważ przy przymykaniu przysłony zmniejsza się proporcja światła nie ugiętego na jej krawędzi do ugiętego, rośnie wpływ dyfrakcji na jakość obrazu. Przy dużych otworach względnych (minimalny wpływ dyfrakcji) jakość obrazu obniżają w większym stopniu wady optyczne obiektywu, ich wpływ natomiast spada przy przymykaniu przysłony.

Wpływ kolistości otworu przysłony na dyfrakcję (czy raczej wspomnianą proporcję) jest - dla typowych przysłon - pomijalny, ale w przypadku przysłony w kształcie np. gwiazdki będzie większy.
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
ODPOWIEDZ