Organizacja ciemni fotograficznej

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ANALOG
-#
Posty: 22
Rejestracja: 08 sie 2015, 12:25
Lokalizacja: Łódzkie

Organizacja ciemni fotograficznej

Post autor: ANALOG »

Witam serdecznie! Chcę zacząć wykonywać własne odbitki. Sprzęt już prawie skompletowałem, ale mam mały problem. Mogę "się ciemniować" jedynie w toalecie o wymiarach DOSŁOWNIE 1x2m. I tu pojawia się problem. Odbitki będę płukał w łazience z wanną (niestety jest tam okno dachowe i nie mogę jej zaadaptować na ciemnię). I tak się zastanawiam czy mogę robić tak: po wykonaniu odbitki wywołać, przerwać, utrwalić, opłukać krótko pod bieżącą wodą w umywalce i do wielkiej michy z wodą. Po zrobieniu kilku odbitek miska z odbitkami do łaznienki, płukanie i do miski z wodą ze zwilżaczem. Po kilku takich procedurach miska z wypłukanymi odbitkami do pokoju i po kolei suszenie w suszarce (stare fotonowskie baryty). Myślę że wyraziłem się dość jasno :) Ale tu nasuwają się pytania:
1. Czy odbitki po lekkim przepłukaniu mogą sobie poleżeć w misce z wodą ok 0.5 - 1 godz?
2. Czy wypłukane odbitki mogą sobie czekać na suszenie w misce z wodą i zwilżaczem (albo samą wodą) powiecmy:
a) 2 godz.
b) do rana (ok 8 godz)?
Z góry bardzo dziękuję za wskazówki zaprawionych w ciemni fotografów ;)
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Trzymałem odbitki max do 2 godzin w wodzie (plastik i baryty) - przeżyły.
Dłużej nie próbowałem, ponoć emulsja może tego nie wytrzymać - coś mi dzwoni ale szczegółów nie pamiętam.

A co Ci przeszkadza okno dachowe? Jeśli planujesz ściemnianie to wysłaniasz je na ten czas i git.
ANALOG
-#
Posty: 22
Rejestracja: 08 sie 2015, 12:25
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: ANALOG »

A to leżenie to w tej misce do czasu płukania, czy płukać trzeba natychmiast a do suszenia 2 godz?,
A co do okna, to zastanawiam się właśnie jak to zrobić. Czy czarny brystol z papierniczego wystarczy?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ANALOG pisze:1. Czy odbitki po lekkim przepłukaniu mogą sobie poleżeć w misce z wodą ok 0.5 - 1 godz?
Mogą.
ANALOG pisze:a) 2 godz.
Mogą.
b) do rana (ok 8 godz)?
Mogą, tu z plastikami ostrożniej.

Na pytania odpowiedzi są to, żeby nie czepiał się nikt.
;-)

A teraz mniej zwięźle, z tematem do przemyśleń.
ANALOG pisze:Odbitki będę płukał w łazience z wanną (niestety jest tam okno dachowe i nie mogę jej zaadaptować na ciemnię).
To bardzo łatwe. Kupujesz rzepa w rolce o szerokości 1,5-2,5 cm. W kolorze ramy okiennej.
Kawałek płótna podgumowanego o trochę większym rozmiarze niż rama. Jedna część rzepa do ramy, druga do płutna. I zaciemniasz łazienkę w pięć min.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2015, 16:52 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ANALOG
-#
Posty: 22
Rejestracja: 08 sie 2015, 12:25
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: ANALOG »

A czy nada się płótno ze starej rolety. U mnie w domu niedawno były wymieniane i mam stare, ciemne, minimalnie przepuszczające... ale zamierzam robić wszystko w nocy. A jeśli nie to gdzie można kupić podgumowaną tkaninę? Sklep z tkaninami, a może tam gdzie robią rolety?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ANALOG pisze:mam stare, ciemne, minimalnie przepuszczające... ale zamierzam robić wszystko w nocy.
Jeśli w nocy to się nada, ale ja bym nie ryzykował.
ANALOG pisze:a może tam gdzie robią rolety?
Dokładnie tam.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

W kwestii trzymania odbitek w wodzie - kiedyś miałem taki przypadek że odbitki musiały czekać ponad 10 godzin w kolejce do suszenia. Niestety, po takim czasie emulsja zaczęła odłazić od papieru. Materiał baryt fotonowski, prosto z fabryki.
Potwierdzę zdanie przedpiścy - dwie, trzy godziny to żaden problem, ale lepiej zasłonić okno w łazience.
ANALOG
-#
Posty: 22
Rejestracja: 08 sie 2015, 12:25
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: ANALOG »

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi :) I mam pewne pytanie apropo koreksów PZO. Wiem że było już wiele tych tematów ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy mówią że starszy, inni że pojawienie się Krokusów było skokiem jakościowym w porównaniu z wcześniejszymi konstrukcjami PZO. Jak na razie to wiem tylko (analizując konstrukcje obu) że starszymi nie można obracać, lecz tylko kręcić szpulą. Więc z którym wg was pracuje się lepiej:
-koreks PZO bez miękkiego wieczka u góry (ten starszy)
-koreks Krokus Tank
Niestety nie stać mnie na coś lepszego, a mam już dość pożyczania koreksu (zresztą Krokus Tank 800)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Zdecydowanie Tank 800.
Nomad pisze:Materiał baryt fotonowski, prosto z fabryki.
Kiedy to było?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

Z dokładnością do roku ćwierć wieku temu.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

To sporo wyjaśnia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ANALOG
-#
Posty: 22
Rejestracja: 08 sie 2015, 12:25
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: ANALOG »

Mam jeszcze jedno pytanie, czy ta lampa nie zaświetli mi papieru (lepiej pytać niż sobie szkodzić). B o to na pewno nie jest filtr czerwony... A może to ten mityczny oliwkowy?

[ Dodano: Wto 17 Lis, 2015 ]
i mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie papier do kuwety z wywoływaczem, przerywaczem (w moim przypadku roztwór octu) i utrwalaczem należy wkładać emulsją do góry czu do dołu? I tak samo z płukaniem (emulsją do góry czy do dołu)?
Załączniki
lampa ciemniowa.jpg
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

J.A. pisze:To sporo wyjaśnia.
Uważasz że od tego czasu baryty jakoś dramatycznie zmieniły swoje właściwości ?
I dziś nie rozkleją się po 10 godzinach moczenia ?


Co do lampy, to proponuję poprosić sprzedającego o zdjęcie przy włączonej żarówce.
Przy czym wydaje mi się że ta lampa może mieć mechanizm zmieniania filtrów- powinno być w niej pokrętło, za pomocą którego ustawiamy barwę światła.
PS Na pewno ma- ten dynks u góry.
ANALOG
-#
Posty: 22
Rejestracja: 08 sie 2015, 12:25
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: ANALOG »

Mam jeszcze pewien pronlem, zastanawiam się nad zakupem któregoś zestawu:
1. http://olx.pl/oferta/powiekszalnik-krok ... 1534632733 (wynegocjowana cena 120zł)
2. http://olx.pl/oferta/wyposazenie-ciemni ... cD9Q9.html (za 100zł)
Jak myślicie, który zestaw lepszy? W 2. widzę Krokusa 69 oraz głowicę GF albo GFA,
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

W zestawie z 69s nie ma lampy ciemniowej, żarówki będą sprawne albo i nie. Ale sam powiększalnik wart ceny. W zestawie pierwszym lampa sensowna, reszta... taka sobie. Osobiście kupiłbym zestaw drugi i solo lampę z pierwszego.
ODPOWIEDZ