Rollei RPX 400 120 w Rodinal- ktoś ma pomysł?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Rollei RPX 400 120 w Rodinal- ktoś ma pomysł?

Post autor: Jasiek Matacz »

Hej,
wykańczam pozostałe w pojedynczych ilościach negatywy. Ktoś ma pomysł jak wywołać RPX 400 w Rodinalu? Czy lepiej zaczekać aż z przejściem niebawem na nowe negatywy kupię do nich inny dedykowany wywoływacz(zapewne D-23 lub D-76)?
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: D.M.M. »

Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

wiem, widziałem, problem w tym że jedyne zdjęcie jakie znalazłem z tym duetem i poprawnym kontrastem było opisane jako stand 1+100. Cała reszta jeśli opisana to właśnie jako 1+25 lub 1+50 wygląda jak te: https://photofying.files.wordpress.com/ ... _small.jpg https://symbolicinteraction.files.wordp ... =640&h=759 czyli całkowicie kijowy kontrast ;-)
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: D.M.M. »

Nie wiem co rozumiesz poprzez poprawny kontrast. Z założenia stand 1+100 jeszcze bardziej go obniży. Wszystko zależy od tego co masz na kliszy, w jakich warunkach fotografowałeś i co chcesz uzyskać. Dopiero do tego dobierz rozcieńczenie i czas, oraz sposób mieszania.
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

chciałbym uzyskać troszkę mocniejszy niż standardowy kontrast z dobrym nasyceniem czerni ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Jasiek Matacz pisze:chciałbym uzyskać troszkę mocniejszy niż standardowy kontrast z dobrym nasyceniem czerni ;-)
To wołaj 1:25 /8 min. Ewentualnie lekko niedoświetl i lekko przewołaj.
Lux mea lex
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

320ISO/10min będzie ok by troszkę podnieść kontrast?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Mówiłem o niedoświetleniu, czyli jakieś 800 ASA. Czasy wywołania podają różne-różniste: na 400 ASA nawet 12 min. Wcześniej znalazłem 8 min. :shock:
Problem w tym, że wszystkie czasy mogą być dobre, bo filmy mogą się różnić - trzeba pamiętać, że to ROLLEI, czyli firma dystrybutor. Podobno "stare" RPX-y i "nowe" RPX-y to nie to samo.
Jak masz tych filmów kilka, to warto zrobić próbę. Jak pojedyncze rolki, to bym nie kombinował, tylko w razie czego podciągnął kontrast papierem. W pierwszym linku kontrast wcale nie jest taki zły - to zależy od motywu - tam akurat była scenka małokontrastowa.

[ Dodano: Czw 18 Cze, 2015 ]
Gdybyś miał np. hydrofen, Microphen (ID-68) albo D-76, to one same w sobie dają wysokie kontrasty. Rodinal z założenia daje średni albo obniżony kontrast. Bardzo lubię Rodinal, ale nie wszystko w nim wywołuję, bo po prostu nie wszystko w nim "wychodzi".

[ Dodano: Czw 18 Cze, 2015 ]
http://filmdev.org/film/show/1094
Lux mea lex
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

<coś bardzo głupiego> to może 0,5g KBr na litr roztworu 1:25?</coś bardzo głupiego>?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

...nie "kompinuj" :mrgreen:
Lux mea lex
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

To jest taki mój odpowiednik "i zasypać Azotoksem" jak już zapewne zauważyłeś, dobry na wszystko- zadymnienie, za niski kontrast itp. Nawet ostatnio rozważałem dodawanie przy Shanghai by te dziwne plamy w cieniach nie wyłaziły... :lol:
Tak czy siak RPXa chce sprawdzić ale nie robię sobie z nim wielkich nadziei, ogólnie odjechanie ceny Neopana Acrosa 100 zacheciło mnie do eksperymentowania w celu znalezienia swojego idealnego materiału portretowego na 120. Póki mam Rodinal sprawdzę jeszcze RR80S i 400S a później myślałem nad jakiś T-Maxem. Ogólnie szukam czegoś co da jak najmniejsze ziarno, ciut mocniejszy kontrast, mocne czernie plus bogate przejścia tonalne,ew normalne ziarno plus mega czernie. Np coś co pozwoli odtworzyć taki efekt:
Obrazek
lub
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Trix w dogłębnym wywoływaczu.
Daj sie spokój z wynalazkami spod nieznaku Rollei. Czegoś takiego jw. na pewno nie zobaczysz na Rolleiach.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

J.A. pisze:Trix w dogłębnym wywoływaczu.
Daj sie spokój z wynalazkami spod nieznaku Rollei. Czegoś takiego jw. na pewno nie zobaczysz na Rolleiach.
Też tak podejrzewam tylko nie miałem pomysłu co by mogło dać taki efekt. TRI-X? A nie T-MAX? Bo z sampli co oglądałem to wychodzi że TRI-X to raczej ma sporo większe ziarno i o wiele mniej półtonów niż T-MAX? :roll:
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: Czegoś takiego jw. na pewno nie zobaczysz na Rolleiach.
Zobaczy. Pierwsze zdjęcie: naświetlić RR 400S według czułości pudełkowej i wywołać w D76 lub Xtolu w czasie zalecanym przez Maco :mrgreen:
Pozostałe zdjęcia: Naświetlić jak wyżej i wywołać w Rodinalu 1:50/20-22 min.
Tylko nasuwa się pytanie: na ile pokazane przez Jaśka zdjęcia są wynikiem współpracy materiału i wywoływacza tudzież zabiegów cieniowych, a na ile są wynikiem obróbki cyfrowej?
Nie jestem zwolennikiem aż tak zaj...stych kontrastów od razu na negatywie, ale nawet jak materiał nie jest kontrastowy, to można go oszukać stosując filtry pomarańczowy, czerwony (inne w zależności od sytuacji).
Lux mea lex
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

technik219 pisze: Naświetlić jak wyżej i wywołać w Rodinalu 1:50/20-22 min.
Pudełkowe ISO a nie jak do małego radziłeś 250?
ODPOWIEDZ