Ku przestrodze - Allegro zakupy sprzętu wielkoformatowego

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Ku przestrodze - Allegro zakupy sprzętu wielkoformatowego

Post autor: Linhof »

TAk dla ostrzeżenia. Kupiłem na aukcji obiektyw Apo Sinaron W.. Opis:

"APO Sinaron to inna nazwa APO Ronara, wyselekcjonowanego dla Sinara. Ostre i kontrastowe szkło wielkoformatowe o ogromnym polu obrazowym 264mm.
Obiektyw w pięknym stanie.
Migawka prawuje bez zastrzeżeń."

Po otrzymaniu przesyłki okazało się, że jest to przeszczep do innej migawki z błedną skalą przesłon. Zaprotestowałem i otrzymałem odpowiedź:

"Przykro mi, że nie jest Pan zadowolony z zakupu, jednak ... wrócę do tego.
Takim go kupiłem w Japonii przed laty, za cenę znacznie wyższą - do tego cło.
Zrobiłem nim parę zdjęć i przeliczyłem sobie przesłony - działało bez zarzutu. Nie stosuję systemu strefowego, ale robię slajdy i nie było problemów. Robię zawsze co najmniej dwa, bo `poprawna` ekspozycja nie musi być najlepszą. Zresztą nie o to chodzi. Dla mnie ta ogniskowa jest za długa.
Wracając do aukcji. Zdjęcia są integralną częścią opisu - nie ukrywałem, że skala na migawce jest inna - widać to na miniaturze, a więc pierwszym zdjęciu w aukcji, oraz w galerii.
Obiektyw ma swoje lata, odkupiony został od sprzedawcy w Japonii, bez dodatkowego oprzyrządowania. Zresztą nie napisałem, że coś do niego dołączam. Ewentualne wątpliwości można było rozwiać pytając przez zakupem.
Zatem - nie czuję się winny pańskiego niezadowolenia. Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie: czy obiektyw odpowiada opisowi (z uwzględnieniem zdjęć)?
Skalę przesłon można wyskalować."

Oceńcie sami, czy warto coś kupować u sprzedającego A.Wider. Oferuje sporo sprzętu wielkoformatowego.
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10069
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Linhof, no ale to chyba raczej sprzedawca ma w tej sytuacji rację, a przynajmniej nie do końca on jest wszystkiemu winien. Co prawda nie napisał, że to przeszczep i inna skala przesłon, ale jeżeli dał zdjęcia na których to widać...
Jedna uwaga.
Ja nie kupuję na aukcjach, do których zdjęcia dołączane są z zewnętrznych serwisów, a już na pewno nie na takich, do których zdjęcia są linkowane wprost z jakieś strony.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

NIe znam się na obiektywach wielkoformatowych, ale jeśli migawka w tym obiektywie o tej konkretnej nazwie nie była oryginalna, to powinno to być wyraźnie zaznaczone w opisie (bez względu czy to widać na zdjęciach czy nie), bo kupujący nie musi się znać na sprzęcie który kupuje.
Kierując się nazwą obiektywu mam nadzieję, że dostanę sprzęt odpowiadający oryginałowi. Jeśli zatem w tym obiektywie migawka stanowi jego integralną część (a tak chyba jest), to powinna być oryginalna.
Równie dobrze można wstawić do niego np. plastikowe soczewki i twierdzić , że to nadal APO Sinaron, bo przecież nigdzie w opisie nie było napisane że soczewki będą szklane.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10069
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Obiektywy wielkoformatowe nie stanowią integralnej całości z migawką.
Najczęściej jest tak, że "obiektyw taki to a taki, zabudowany na migawce takiej to a takiej"
Dla tego są różne płytki i określenie rozmiarów. 0, 1 itd.
jac123 pisze:bo kupujący nie musi się znać na sprzęcie który kupuje.
ale może być też tak, że sprzedawca nie orientuje się dokładnie w temacie i zrobi zdjęcia, a opis da właśnie taki lakoniczny.

Każdy medal ma dwie strony.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Niestety w tym przypadku, z wiadomości sprzedającego wynika jasno i klarownie, że niedomówienie powstało z premedytacją.
Rozmowy się zakończyły?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10069
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:Niestety w tym przypadku, z wiadomości sprzedającego wynika jasno i klarownie, że niedomówienie powstało z premedytacją.
To fakt, ale to dopiero wniosek po przeczytaniu odpowiedzi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Dlatego bym cisnął gościa, że skoro wszystko jest ok, to on odsyła kasę, ja sprzęt i niech sobie go sprzedaje kolejny raz.
Trampek
-#
Posty: 110
Rejestracja: 22 lut 2012, 00:17
Lokalizacja: Usedom_Niemcy

Post autor: Trampek »

jac123 pisze:NIe znam się na obiektywach wielkoformatowych, ale jeśli migawka w tym obiektywie o tej konkretnej nazwie nie była oryginalna, to powinno to być wyraźnie zaznaczone w opisie (bez względu czy to widać na zdjęciach czy nie), bo kupujący nie musi się znać na sprzęcie który kupuje. .
Sprzedający też nie musi się znac na tym co sprzedaje . Bo mu coś takiego zostało po dziadku czy ojcu itp , coś tam wyczytał w necie i napisał co napisał .
Nie wymagajcie od każdego sprzedającego żeby znał się na wszystkim co sprzedaje.

[ Dodano: Nie 10 Maj, 2015 ]
Linhof pisze:TAk dla ostrzeżenia..
Sorry Linhof ale widziały gały co brały .
Dobrze wiesz że w wielkim formacie nie ma coś takiego jak " jedyna słuszna migawka " do obiektywu .
Jeżeli klient ci pokazał na zdjęciach co sprzedaje to faktycznie mając jakieś podejrzenia
mogłeś albo poszperać w necie albo się go dopytać .
Niestety zachowałeś się jak typowy roszczeniowy klient twierdzący że sprzedawca zawsze jest winien .
Jak by ci sprzedał obiektyw z migawką bez tylnego elementu to widząc to też być miał pretensję ?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Trampek pisze: Jak by ci sprzedał obiektyw z migawką bez tylnego elementu to widząc to też być miał pretensję ?
Miałbym, prawdę mówiąc, nawet bardzo.
Jeśli tytułem aukcji jest "Obiektyw X" to ma być obiektyw X a nie połowa obiektywu X na migawce od obiektywu Y.
Jeśli jest inaczej w treści powinno być wyraźnie zaznaczone, że to nie to a coś innego i żeby się przyglądnąć zdjęciom, bo szczegóły są ważne.
Trampek
-#
Posty: 110
Rejestracja: 22 lut 2012, 00:17
Lokalizacja: Usedom_Niemcy

Post autor: Trampek »

taharii pisze:
Trampek pisze: Jak by ci sprzedał obiektyw z migawką bez tylnego elementu to widząc to też być miał pretensję ?
Miałbym, prawdę mówiąc, nawet bardzo.
Jeśli tytułem aukcji jest "Obiektyw X" to ma być obiektyw X a nie połowa obiektywu X na migawce od obiektywu Y.
Jeśli jest inaczej w treści powinno być wyraźnie zaznaczone, że to nie to a coś innego i żeby się przyglądnąć zdjęciom, bo szczegóły są ważne.
No jak zwykle w twoim naiwnym podejściu kupujący zawsze ma racje a sprzedawca to bandyta .
Śmieszny jesteś .
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

No proszę, sam sprzedający nas zaszczycił...
Poważny jesteś.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10069
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:Poważny jesteś.
A sąd kapturowy z powagą co ma wspólnego?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

obiekwtyw

Post autor: jac123 »

No owszem może się zdarzyć (nawet często), że sprzedający nie zna się na tym co sprzedaje. Większość osób pisze wtedy "nie znam się, kupujesz to co widzisz, rzecz może być niesprawna, zwrotów nie przyjmuję" itp itd. Wtedy sprawa jest jasna.
Natomiast jeśli opis jest "profesjonalny" i żadnych zastrzeżeń nie poczyniono, wtedy kupujący ma prawo podejrzewać, że rzecz jest kompletna i działa.
To takie moje małe spostrzeżenia na podstawie kilku lat obecności na Alledrogo i ok. tysiąca transakcji.
Oczywiście nie odnoszę się do tej konkretnej transakcji, bo i opisu nie czytałem i zdjęć nie oglądałem, a i obiektywów wielkoformatowych nie znam dobrze.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jac123 pisze:Oczywiście nie odnoszę się do tej konkretnej transakcji, bo i opisu nie czytałem i zdjęć nie oglądałem, a i obiektywów wielkoformatowych nie znam dobrze.
http://allegro.pl/rodenstock-apo-ronar- ... 36101.html
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

rbit9n pisze:
jac123 pisze:Oczywiście nie odnoszę się do tej konkretnej transakcji, bo i opisu nie czytałem i zdjęć nie oglądałem, a i obiektywów wielkoformatowych nie znam dobrze.
http://allegro.pl/rodenstock-apo-ronar- ... 36101.html
No widać na zdjęciu jak wół: skala przysłon od 4,5 ....... 45.
Jak rozumiem otwór rzeczywisty jest jednak inny niż podaje skala (?). Dobrze rozumiem?
ODPOWIEDZ