ORWO CHROM UK17 i UT18

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Alien_76
-#
Posty: 5
Rejestracja: 12 lut 2015, 00:55

ORWO CHROM UK17 i UT18

Post autor: Alien_76 »

Powitał,

Wpadło mi kilka rolek takiego materiału w ręce i zanim włożę to do aparatu chciałbym mieć pomysł jak to później wywołać... Ktoś coś konkretnego podpowie?

pozdrawiam

Andrzej
na krętej drodze ku chwale i sławie...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Naświetl o stopień niżej i zrób cross'a w C-41. Po prostu daj do wywołania w pierwszym lepszym labie. Podejrzewam, że nie będą chcieli przyjąć to będzie trzeba przełożyć materiał do innej kasetki żeby uśpić ich czujność (rzekomo psuje się od nich chemia).
"O stopień niżej" znaczy naświetl jakby miały 25 ASA.
Lux mea lex
Alien_76
-#
Posty: 5
Rejestracja: 12 lut 2015, 00:55

Post autor: Alien_76 »

C-41 se ukręcę w procesorze sam...(zlikwidowali mi ostatni lab w moim mieście który wołał klisze...:(..) najwyżej zrobię to na końcówce chemii..
na krętej drodze ku chwale i sławie...
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

technik219 pisze:Podejrzewam, że nie będą chcieli przyjąć to będzie trzeba przełożyć materiał do innej kasetki żeby uśpić ich czujność (rzekomo psuje się od nich chemia).
To rzekomo, to jest rzeczywiście rzekomo czy to prawda?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

taharii pisze:To rzekomo, to jest rzeczywiście rzekomo czy to prawda?
Nie wiem. w jednym labie nie chcieli mi przyjąć i tak się tłumaczyli. W innym udałem, że sam nie wiedziałem co to jest i zaszła pomyłka, to nic nie powiedzieli, że im się coś zepsuło.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Pierdoły opowiadają. Jedyne czego nie można oddać do labu to filmów Vision. Kinemtograficzne kolory. Bo one rzeczywiście mogą zafajdać chemie. Pomijam oczywiście fakt, że kinematograficzne wymagają trochę innego procesu, to nie jest C-41
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:Pierdoły opowiadają.
No to wszystko jasne :-)
Lux mea lex
Alien_76
-#
Posty: 5
Rejestracja: 12 lut 2015, 00:55

Post autor: Alien_76 »

ale rozumiem że wykonanie crossu w C-41 wywoła mi obrazek? temperatura również nie zaszkodzi?

ps. kasetki podmieniać nie będę bo to 120stki--- i dopiero by się w labie zdziwili jakbym przyniósł 120tkę w kasetce :P
na krętej drodze ku chwale i sławie...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Alien_76 pisze:ale rozumiem że wykonanie crossu w C-41 wywoła mi obrazek?
Szklaną kulę zarąbali. ;-) To była propozycja co można z tym sensownego zrobić. Gwarancji, że się coś pokaże nikt Ci nie da.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Alien_76
-#
Posty: 5
Rejestracja: 12 lut 2015, 00:55

Post autor: Alien_76 »

J.A. pisze:
Alien_76 pisze:ale rozumiem że wykonanie crossu w C-41 wywoła mi obrazek?
Szklaną kulę zarąbali. ;-) To była propozycja co można z tym sensownego zrobić. Gwarancji, że się coś pokaże nikt Ci nie da.
zdaje sobie sprawę że gwarancji nikt nie da na 30 letni materiał.. potwierdzam tylko że jest "szansa" na to że coś sie pokaże na rolce.. ewentualnie że ktoś robił taki eksperyment... :)
na krętej drodze ku chwale i sławie...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ależ oczywiście, że ktoś robił. Na Korexie co jakiś czas jest taki wątek archeo. Ale to nic nie znaczy. Jednym coś wyjdzie innym nic nie wyjdzie. A przyczyn może być wiele. Jedną z najważniejszych jest jak film był przechowywany. Jeden w stałej niskiej temperaturze w suchym miejscu. Inny narażony na zmiany temperatury, ale powiedzmy w zakresie niskich. Jeszcze inny leżał na strychu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Ostatnio wołałem UT18 w C-41 i efekty delikatnie mówiąc nie były zachwycające;p Obraz się wywołał - i to tyle jeśli chodzi o sukcesy. Wszystko ma różowy zafarb i są drobne dziurki w emulsji. I nie - szlag mi nie trafił chemii, dalej wołam w tych samych roztworach kolor i jest ok;)
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Panie i Panowie, rzecz w tym, że jakiekolwiek zastrzeżenia co do "jakości" obróbki i uzyskanego efektu można mieć tylko wtedy, gdy dysponujemy materiałem w pełni sprawnym. Czyli w okresie gwarancyjnym, dobrze przechowywanym, spełniającym wszystkie parametry. Co za sens wybrzydzać, gdy materiał ma nie mniej niż 25 lat, gdy nie wiadomo jak był przechowywany, gdy nie da nam właściwych wyników nawet po obróbce w przepisanej chemii? Coś się ukazało? No i dobrze, wystarczy.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Orwo mać!

Lab do którego zwykłem chadzać otwarcie przyznaje się do tego, że wywołuje te materiały w chemii do C-41. Obniżają po prostu temperaturę procesu. Nic nie trzeba przewijać, kombinować.

Jak to wychodzi? Nie wiem, bo Orwulce robię w dedykowanych do nich procesach - Orwocolor 5166 i 9165.

W chemii do C-41 oczywiśćie da się wywołać Orwocolory. W E-6 również da się to wymoczyć, co zresztą z bardzo przyzwoitym skutkiem uskuteczniał Grzegorz vel Weesee. Musiałbyś do niego uderzyć, chociaż radziłbym też rzucić okiem na ten artykuł:

https://photoroobit.wordpress.com/2012/ ... r-in-c-41/

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać ;) Jak ma być na glanc i full odskul, to tylko w oryginalnych (świeżych!!!) specyfikach. Przy odrobinie szczęścia się uda jeżeli film nie jest kopnięty z powodu wieloletniego, złego magazynowania.
A niech mnie TSS pokąsa!
ODPOWIEDZ