Schwarzschild dla Rollei 200

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Schwarzschild dla Rollei 200

Post autor: nipen »

Kiedyś już o to pytałem, ale odpowiedzi nie dostałem. Ma ktoś sprawdzone czasy dla tego negatywu, a najlepiej dla wszystkich Rollei i dla GP3 przy okazji : ).
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Współczynniki Schwarzschilda działają na zasadzie klupania toporkiem ;-) Znajdź współczynniki dla Ilforda albo innego Kodaka i powinno zadziałać. Zresztą nawet dla konkretnego filmu są one podawane zazwyczaj w pewnych zakresach: od 1 do 10 sekund przedłużyć 2 razy, od 10 do 100 sekund 3 albo 4 razy, więc dziury w niebie nie będzie, jak weźmiesz dane z innego materiału. Ze współczynnikami dla Retro 400S spotkałem się kilka dni temu szukając zupełnie innych danych. Dzisiaj szukałem tej strony, ale nie znalazłem. Poszukaj danych dla APX 100 i 400, powinny styknąć - w końcu jedno i drugie z tego samego źródła.
Co do GP3, to podobno jest na licencji Kodaka. Znajdź współczynniki dla Plus-xa i też zadziała.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 222
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: BW »

W przypadku GP3 raczej bym szukał jak dla FOTO 64 (przynajmniej w przypadku filmów zwojowych jest on z wyglądu i w zachowaniu łudząco podobny to wspomnianego materiału sprzed kilku dekad) 8-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

BW pisze:W przypadku GP3 raczej bym szukał jak dla FOTO 64
Obawiam się, że Foto 64 bardziej pod tym względem przypominało materiały Efke, dla których współczynniki Schwarzschilda są raczej symboliczne. Zresztą Chińczycy sami utrzymują, że GP3 oparte zostało na technologii Kodaka.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ