Tip odnośnie stężeń roztworów.

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tip odnośnie stężeń roztworów.

Post autor: J.A. »

Dawno temu wyczytałem to w jakiejś starej książce foto. I nigdy więcej na to się nie natknąłem, ani w książkach, ani w necie. Dzisiaj potrzebowałem zrobić dość karkołomne stężenie i było jak znalazł.
Może komuś się przyda. Jak szybko wyznaczyć proporcje by uzyskać pożądane stężenie jakiegoś roztworu.
Załączniki
Obliczanie_st_roz.gif
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Toż to było na chemii w pierwszej licealnej. To już teraz tego nie uczą :shock: ?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie wiedziałem. Ja chemię miałem tylko w podstawóce, bo potem było technikum, śrubki, młotki, przecinaki i wiertarki.
A pytałem syna on ma chemię w technikum, nie znał tego, więc chyba nie uczą.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

J.A. pisze:, więc chyba nie uczą.
Nie.. takich bzdur teraz się nie uczy, bo młodzi się tym stresują i odreagowują trawką :-(

To są zwykłe równania proporcji, ale oczywiście w takiej wizualnej formie dużo łatwiejsze do zapamiętania, mnie akurat tego nie uczono.
Nie miałam nigdy kłopotu z tymi przeliczeniami, ale jeśli wolno powieszę sobie ten algorytm w ciemni, przynajmniej będę mogła coś rozcieńczać myśląc o czyms innym :-)
Dzięki !
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ha! metoda na krzyż, uczona w zamierzchłych czasach na chemii w 7 klasie podstawówki. obecnie nie jest ona znana 99% techników farmaceutycznych. nie wiem jak z magistrami, ale podejrzewam, że też nie najlepiej.

aha, dana metoda jest na 100% opisana w "ciemniowej książce kucharskiej" Anchella, jeśli mowa o nowych pozycjach. ze starych to na bank była u p. Cypriana i u Puśkowa.

pozdrawiam
prb
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rbit9n pisze:zamierzchłych czasach na chemii w 7 klasie podstawówki.
Na pewno w podstawówce? Miałem chemię w 7 i 8 klasie. Chyba, że piszesz o siedmiolatce.
Jako, że nie byłem w liceum, a technik219, podaje to jako miejsce gdzie tego uczono, to bardziej się skłaniam do jego zdania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

J.A. pisze:Na pewno w podstawówce? Miałem chemię w 7 i 8 klasie. Chyba, że piszesz o siedmiolatce.
a może w liceum? nie wiem, prawdę powiedziawszy na chemii zazwyczaj robiłem co innego, bo materiał przerabiałem dwie - trzy lekcje do przodu , zarówno w podstawówce, jak i w liceum.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

Współcześnie na pewno tego nie uczą. Przynajmniej w gimnazjum, nie wiem, jak wyżej, ale prawdopodobnie też.
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

A ja miałem to na chemii w 7 czy 8 klasie, ale nie w postaci diagramu tylko w postaci równania. Więc jesteśmy żywymi przykładami jak edukacja podupada.
Awatar użytkownika
oski44
-#
Posty: 33
Rejestracja: 02 gru 2012, 14:32
Lokalizacja: 3city

Post autor: oski44 »

Każda kolejna reforma edukacji jest coraz głupsza. Oceny A,B,C,D,E ...
Nikon N8008s (F-801s) + Tamron 80-210 + Asferyczny Tamron 28-80
Zenit 12xp + Helios 44-m4, Helios 44-m2, Industar 50-2
Kolor - Fujifilm, Rossman
Slajd - Fujifilm
B&W - Ilford
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

pamiętacie jeszcze że jest coś takiego jak st. molowe ?, tego się teraz uczy, kuzyn jest w 1 klasie technikum chemicznego i baba ciągle z nimi to tłucze. Sam jestem po kierunku chemicznym, ale w prawdzie tego nie pamiętam z technikum chemicznego.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Borys94 pisze:kuzyn jest w 1 klasie technikum chemicznego i baba ciągle z nimi to tłucze
Słuchaj, ale ona kształci CHEMIKÓW, więc to jakby nie uczyć układu równań i wzorów skruconego mnożenia w liceum na profilu mat-fiz. Wiem to program podstawówki był, ale to tylko przykład.
My to raczej o chemicznej edukacji na poziomie podstawowym rozmawiamy, a nie akademickim.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jeśli chodzi o stężenie molowe, to tak jak pisze Jerzy, w podstawówce było podane że jest coś takiego, a w liceum było już więcej na ten temat. tylko że ja byłem w biol-chemie i miałem rozszerzony program w stosunku do innych profili.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ