Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: miki11 »

Wiadomo, amatorska fotografia, mała skala, tniemy koszty. Popatrzyłem w notę katalogową sprężonego "powietrza" używanego do czyszczenia komputerów (i innego dziadostwa). I ku zdziwieniu przeczytałem, że to "powietrze" ma dość specyficzny skład:

https://img.nordwest.com/S_4000354660_P ... 920_pl.pdf

Czyli mamy propan i butan, oba na pewno cięższe od powietrza. Odnośnie aplikatora, w hurtowni motoryzacyjnej można kupić dużą puszkę środka do czyszczenia hamulców w spray'u. I pani dodała mi dodatkową końcówkę aplikatora z długim, elastycznym wężykiem (ze 25cm pewnie). Pomyślałem, że gdyby ten aplikatora akurat chciał pasować na puszkę 400ml ze sprężonym "powietrzem", można by zaoszczędzić pewnie z 70% mamony. Ktoś z Was to zapewne już przerabiał, ostatnio rzadko odkrywam Amerykę, ale chętnie posłucham opinii.
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: oKuba »

miki11 pisze: 10 lut 2022, 23:23 mała skala, tniemy koszty
Abstrahujac od tematu. Tego akurat nie rozumiem. Na malej po co az tak ciac? Dla ciecia samego? Na duzej to rozumiem, ale na malej?
Ostatnio zmieniony 11 lut 2022, 06:21 przez oKuba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: rbit9n »

przy przerobie 50 filmów na rok, puszka protectanu wystarczała mi na około dwa lata. lebo lepiej.
wolę ciąć koszty kupując konserwy i batony w fomaobchod.cz wespół w zespół.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: mrek »

rbit9n pisze: 11 lut 2022, 05:59 puszka protectanu wystarczała mi na około dwa lata
Tak samo ja. Dwa lata jak nic.
Protectan ma wygodny aplikator. To znaczy miał. Bo najnowsza puszka ma sztywny aplikator pod kątem 90 stopni do puszki.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: zladygin »

mrek pisze: 11 lut 2022, 08:40 Tak samo ja. Dwa lata jak nic.
Potwierdzam. Tylko wężyk "mi się zgubił" i psikam wprost do butelki. Używam do wywoływaczy, i pozytywowych i negatywowych.
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: miki11 »

Nigdy nie wypełniałem butli przezroczystym gazem :-) No i nauka taka, że każde sprężone powietrze to propan, butan i izocośtam. Czyli z daleka od ognia. A tego nigdy jakoś nie wyczytałem z tych puszek.
_________________
Łatwe nie cieszy
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: PPaweł »

Każde pewnie nie, ale te do przedmuchiwania tak, bo w powietrzu zawsze jest trochę pary wodnej i taka przedmuchana klawiatura czy coś byłaby mokra. Dlatego dmucha się innymi gazami, a nie tak po prostu zebranym powietrzem.
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: miki11 »

Chodzi mi o coś innego. Wyobraziłem sobie taki klasyczny, stary serwis RTV, gdzie serwisant pali skręta i psika tym "powietrzem" na jakąś elektronikę :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: PPaweł »

No, kurz się na pewno usunie.
piday
-#
Posty: 117
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: piday »

Od "zawsze" używam po prostu gazu do zapalniczek (nadal to samo w środku). Największą różnicą jest nawet nie cena, a łatwość zakupu.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: mrek »

Oczywiście to jest taki sam gaz ale już sposób dozowania nie jest tak łatwy. Przechylony leje ciekłym gazem. Przestałem szukać rozwiązania gdy policzyłem na ile lat mi wystarcza jeden Protectan
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: Fredrixxon »

Co się stało z Protectanem? Zniknął magicznie ze wszystkich sklepów. Z nordstreama go robili, czy co?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: J.A. »

Nie z nordstrima, tylko z gazu który nim płynął. A skąd mieli go mieć jak tylko jedno źródło mieli?
Niemcy mają deficyt to i sprzedawać nie chcą.
Wiem, że to zabawne, ale w czasie "pandemii" w firmie Wurth nie można było kupić nitrylowych rękawiczek, po prostu mieli zakaz eksportu. Nie zdziwiłbym się gdyby z protectanem było podobnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: aka »

J.A. pisze: 06 lis 2022, 17:53 Niemcy mają deficyt to i sprzedawać nie chcą.
Oni uwielbiają wolny, kapitalistyczny rynek. No chyba, że trzeba banki publicznymi pieniędzmi ratować ;-) Wszystko jest możliwe.
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Tetenal Protectan - zamiennik kombinuję

Post autor: Z_photo »

Czytałem gdzieś, że jako zamiennik można wykorzystać gaz do zapalniczek lub gaz do kuchenek turystycznych (w tym przypadku jest tylko kwestia jak to dozować).
Propan będący głównym składnikiem mieszanek gazowych stosowanych w tych urządzeniach ma gęstość większą niż powietrze, więc wydaje się prawdopodobne, że jako zamiennik Protectanu może się sprawdzić.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ