Tetenal E-6 - czas obróbki

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Tetenal E-6 - czas obróbki

Post autor: Big_Lynx »

W instrukcji obróbki Tetenal E-6 podane jest (w uwagach), że w przypadku procesorów rotacyjnych wstępne wygrzewanie należy przeprowadzić w temperaturze 39C, a czas pierwszego wywoływania powinien wynosić 7 min (nie 6.15 jak podaje standardowa procedura). Do tej pory ignorowałem ten zapis ale w końcu wywołałem zgodnie z tym zaleceniem. Wg. mnie otrzymane wyniki nie są do końca zadowalające. Film jest o jakieś pół przysłony zbyt jasny, a kolory mniej nasycone niż w krótszym wywoływaniu. Jakie są Wasze doświadczenia w tym względzie?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tetenal E-6 - czas obróbki

Post autor: J.A. »

Big_Lynx pisze:W instrukcji obróbki Tetenal E-6 podane jest (w uwagach), że w przypadku procesorów rotacyjnych wstępne wygrzewanie należy przeprowadzić w temperaturze 39C, a czas pierwszego wywoływania powinien wynosić 7 min (nie 6.15 jak podaje standardowa procedura). Do tej pory ignorowałem ten zapis ale w końcu wywołałem zgodnie z tym zaleceniem. Wg. mnie otrzymane wyniki nie są do końca zadowalające. Film jest o jakieś pół przysłony zbyt jasny, a kolory mniej nasycone niż w krótszym wywoływaniu. Jakie są Wasze doświadczenia w tym względzie?
Moczysz wstępnie? Bez moczenia zgadza się idealnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

może to być kwestia naświetlenie slajdu. ja je trochę prześwietlam(raczej z przyzwyczajenia, bo rzadko robię na slajdach) a potem i tak wywołuje 6.15 żeby skorygować.
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tetenal E-6 - czas obróbki

Post autor: Big_Lynx »

J.A. pisze:Moczysz wstępnie? Bez moczenia zgadza się idealnie.
Nie do końca rozumiem. Radzisz aby nie robić wstępnego wygrzewania (moczenia) i wywoływać w FD 6.15?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tetenal E-6 - czas obróbki

Post autor: J.A. »

Big_Lynx pisze:Nie do końca rozumiem. Radzisz aby nie robić wstępnego wygrzewania (moczenia) i wywoływać w FD 6.15?
Nic takiego nie napisałem. Napisałem że z moczeniem czas będzie krótszy, a bez moczenia dłuższy. Czyli właśnie tyle co podaje Tetenal.
Uwaga. Wstępne wygrzewanie nie równa się wstępnemu moczeniu. Wygrzewać - musisz, moczyć - możesz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tetenal E-6 - czas obróbki

Post autor: Big_Lynx »

J.A. pisze:Nic takiego nie napisałem. Napisałem że z moczeniem czas będzie krótszy, a bez moczenia dłuższy. Czyli właśnie tyle co podaje Tetenal.
Uwaga. Wstępne wygrzewanie nie równa się wstępnemu moczeniu. Wygrzewać - musisz, moczyć - możesz.
Powiem szczerze, że wstępne wygrzewanie ja rozumiałem i realizuję jako płukanie/moczenie przez zadany czas (5 min.) w wodzie destylowanej o temperaturze 39C. Czy "wstępne wygrzewanie" to wg. producenta umieszczenie na określony czas nienapełnionego koreksu z ładunkiem w środowisku 39C? Np. w pomieszczeniu o takiej temperaturze? Czy wygrzewanie wg. mojej metody to błąd?

Tak na marginesie to instrukcja podaje iż czas wywoływania w FD należy ustalić indywidualnie w odniesieniu do typu procesora, producenta filmu, prędkości obrotowej i ilości wywoływacza w koreksie. Podane nawet jest, że zwiększenie czasu wywoływania o 25% rozjaśnia pozytyw o jedną przysłonę. Dla mnie to było bardzo zaskakujące bowiem byłem święcie przekonany, że E-6 jest restrykcyjnie zdefiniowanym procesem. W tej samej instrukcji jest także tabela określająca jak można korygować równowagę barwną w zależności od producenta slajdu.

Czy ktoś z Was w ogóle zajmował się tym problemem? Macie jakieś doświadczenia w ustalaniu czasu wywoływania w FD np. w zależności od konkretnego sjaldu?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tetenal E-6 - czas obróbki

Post autor: J.A. »

Big_Lynx pisze: Powiem szczerze, że wstępne wygrzewanie ja rozumiałem i realizuję jako płukanie/moczenie przez zadany czas (5 min.) w wodzie destylowanej o temperaturze 39C. Czy "wstępne wygrzewanie" to wg. producenta umieszczenie na określony czas nienapełnionego koreksu z ładunkiem w środowisku 39C? Np. w pomieszczeniu o takiej temperaturze? Czy wygrzewanie wg. mojej metody to błąd?
Nie mam pojęcia czy to błąd. Ale na pewno nie jest to standardowa procedura w procesie wywoływania czy to cz-b, czy barwnego. W żadnym poza nielicznymi wyjątkami producenci nie podają, że należy moczyć wstępnie. A wygrzewanie w przypadku gorących procesów jest niezbędne. Koreks, szpulki i sam film ma temperaturę ok 20-25°C, jeżeli wlejesz do tego wywoływacz o temperaturze 38°C to on się po prostu schłodzi i to znacznie. W takim przypadku zanim dojdzie w łaźni do przepisowej temperatury upływa czas i jego skuteczność jest znacznie niższa. Nie dam sobie nic obciąć czy w ciągu 7 min w ogóle dojdzie do 38°C
Big_Lynx pisze: Tak na marginesie to instrukcja podaje iż czas wywoływania w FD należy ustalić indywidualnie w odniesieniu do typu procesora, producenta filmu, prędkości obrotowej i ilości wywoływacza w koreksie. Podane nawet jest, że zwiększenie czasu wywoływania o 25% rozjaśnia pozytyw o jedną przysłonę. Dla mnie to było bardzo zaskakujące bowiem byłem święcie przekonany, że E-6 jest restrykcyjnie zdefiniowanym procesem. W tej samej instrukcji jest także tabela określająca jak można korygować równowagę barwną w zależności od producenta slajdu.
No jest to restrykcyjny proces, ale taki Tetenal nie jest w stanie przewidzieć jak jego chemia będzie używana. Nie wiedzą, czy w procesorze, czy ręcznie itd. W przeciwieństwie do obróbki maszynowej, czy to przeciągowej, czy ramowej, gdzie to producent maszyny musi się dostosować do technologii, a nie amator, który tak na prawdę nie zna tej technologii. Gdybym ja pisał instrukcję do colorteca, to bym napisał, że sposób obróbki należy tak ustalić, aby utrzymać technologiczny czas i temperaturę procesu.
Big_Lynx pisze: Czy ktoś z Was w ogóle zajmował się tym problemem? Macie jakieś doświadczenia w ustalaniu czasu wywoływania w FD np. w zależności od konkretnego sjaldu?
Akurat w przypadku czasu i producenta slajdu, to raczej jest nadgorliwość Tetenala (odcień faktycznie się zmienia i to widać), czas mam zawsze identyczny dla wszystkich marek slajdów.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tetenal E-6 - czas obróbki

Post autor: Big_Lynx »

J.A. pisze:Nie mam pojęcia czy to błąd. Ale na pewno nie jest to standardowa procedura w procesie wywoływania czy to cz-b, czy barwnego. W żadnym poza nielicznymi wyjątkami producenci nie podają, że należy moczyć wstępnie. A wygrzewanie w przypadku gorących procesów jest niezbędne. Koreks, szpulki i sam film ma temperaturę ok 20-25°C, jeżeli wlejesz do tego wywoływacz o temperaturze 38°C to on się po prostu schłodzi i to znacznie. W takim przypadku zanim dojdzie w łaźni do przepisowej temperatury upływa czas i jego skuteczność jest znacznie niższa. Nie dam sobie nic obciąć czy w ciągu 7 min w ogóle dojdzie do 38°C
Masz rację, że nie jest to standardowa procedura. Kąpiel wstępna w przypadku B/W jest zalecana czasami - choć np. w przypadku IR traktowana niemalże jako obowiązek.

To jak Ty wygrzewasz?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Bez wody. Po prostu zapinam korek do lifta i kręci się w łaźni dokładnie tak samo jak w trakcie obróbki. Kiedyś moczyłem, teraz nie.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2011, 15:59 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ