Termometr

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Podsumowując, to utrzymywanie temperatury jest ważne, ale bez histerii :-)

Ja osobiście od dawna wywołuję zawsze wszystko w nieco wyższej temperaturze ( 22 st. ), ale utrzymuję ją tak ca +/- 0,5 stopnia, mam do tego swoje wypróbowane czasy wywoływania, ale używam tylko filmów Kodaka i Agfy (te mi się już kończą).
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

Możesz mieć nawet termometr kupiony w sklepie akwarystycznym za 5 zł
i będzie on lepszy niż elektroniczny za 40 czy 50 zł

Rzecz w tym że termometrze cieczowym słupek cieczy opada i podnosi się płynnie
i jak taki termometr pokazuje 20,5 to to widzisz
A lipny termometr elektroniczny często pokazuje temperaturę bez części dziesiętnych

Więc jak widzisz np 20 stopni to nie wiesz czy to jest 20,5 , a może 19,6.

Inna sprawa czy taki termometr cieczowy za 5 zł pokazuje faktyczne np. 20 stopni.
A może to jest 19 albo 20,5 a może 22.?
W typowym procesie czarno- białym nie ma to znaczenia .
Jeżeli masz termometr cieczowy za 5 zł i skala w nim się nie przesuwa
to skalibruj sobie proces dla pokazywanej przez konkretnie ten termometr , temperatury , jeśli tak chcesz to niech będzie to pokazywane przez niego 20 stopni.
I według niego rób całą obróbkę .
I staraj się go nie potłuc bo to jest twój termometr wzorcowy.

Natomiast odchyłki +/- 1 stopień to rzecz nie dopuszczalna
Pamiętaj że w każdym procesie chemicznym odchyłki od normy to błędy które się sumują.
1% odchyłki w temperaturze , 1 % w czasie obróbki itd.
Aż na końcu masz kilkunasto procentową odchyłkę , a my na forum standardowe pytanie.
"Zrobiłem to nie pierwszy raz i mi coś nie wyszło , pomocy !"
ju_87
Drack
-#
Posty: 74
Rejestracja: 31 maja 2011, 19:10
Lokalizacja: Reda/3miasto

Post autor: Drack »

Dzięki raz jeszcze za odp. Ten termometr co zakupiłem dokładny jest do 0,5st. Mam w domu 22-24st C, według waszych doświadczeń lepiej wołać w temperaturze obniżonej do 20st. C przez wskazane 7min. czy np w pokojowej 24st. C przez 5min. A nawet jeżeli to może wyjść zbyt kontrastowo, czy raczej nie będzie aż takiej widocznej różnicy?
Pozdrawiam.
tomashj2
-#
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2010, 19:45
Lokalizacja: Zamosc

Post autor: tomashj2 »

Jesli masz 20*C w pokoju to lepiej w 20*C a jesli 24* to lepiej w 24*C. Oczywiscie teoretycznie, ja tam wole korzystac ze sprawdzonych czasow a nie kombinowac z tabelkami itp. No chyba ze masz czas dla 24st to lepiej nie kombinowac tylko starac sie utrzymac te temperature.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1044
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Drack pisze:Mam w domu 22-24st C, według waszych doświadczeń lepiej wołać w temperaturze obniżonej do 20st. C przez wskazane 7min. czy np w pokojowej 24st.
Zależy jaki wywoływacz - generalnie wolę wszystko wołać w 20 stopniach poza tmax'em który standardowo lubi 24.
junkers_ju-87 pisze:Aż na końcu masz kilkunasto procentową odchyłkę , a my na forum standardowe pytanie "Zrobiłem to nie pierwszy raz i mi coś nie wyszło , pomocy !"
To pytanie to raczej pojawia się przy grubszych pomyłkach - różnica w temperaturze i czasie wywołania wpłynie Ci na kontrast który zazwyczaj skompensujesz gradacjami. Bardziej bolą błędy po stronie naświetlania.
Awatar użytkownika
norbss
-#
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:34
Lokalizacja: rzeszów
Kontakt:

Post autor: norbss »

Teraz są dostępne akwarystyczne termometry bardzo dokładne, ale kosztują powyżej 20 zł. Czyli lepiej kupić fotograficzny. ;-)
Awatar użytkownika
janykiel
-#
Posty: 157
Rejestracja: 15 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: janykiel »

Właśnie sprawdziłem termometry kupione na allegro za 13 zł/ szt na allegro.
O tu: http://allegro.pl/termometr-uniwersalny ... 87865.html

Moim zdaniem stosunek jakości do ceny jest super. No i mają wysyłkę kurierską w ludzkiej cenie, a pakują kapitalnie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10079
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

A z czym je porównywałeś? Jakby co to mam dwa wzorcowane termometry, elektroniczny i cieczowy to możemy sprawdzić.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
janykiel
-#
Posty: 157
Rejestracja: 15 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: janykiel »

Ze sobą nawzajem:P i takim starym ciemniowym spirytusowym, którego nie lubię;) Chętnie sprawdzę je względem atestowanych, choćby z ciekawości:)
ODPOWIEDZ