temperatura wywoływacza

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

temperatura wywoływacza

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 30 lip 2021, 09:03
4Rider pisze: 30 lip 2021, 08:49 użyłem z powodzeniem
Ok, ja tylko mówię, że moja metoda się nie zgadza z tabelką dla krótkich czasów.
Dla mnie ten 3'45" jest już ekstremalnie krótki, czasem po prostu trzeba trochę schłodzić wywoływacz -
wyjścia nie ma ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1351
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

temperatura wywoływacza

Post autor: PPaweł »

Jakiegoś wzoru na to przypadkiem nie ma? Wygląda logarytmicznie.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

temperatura wywoływacza

Post autor: 4Rider »

PPaweł, a po co Ci wzór jak masz tabelke?
Wzór jak bardzo pragniesz możesz sobie wyłonć z tabelki.
To jak inzyneria odwrotna ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1351
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

temperatura wywoływacza

Post autor: PPaweł »

Bo jakby wzór był prosty do zapamiętania, to nie trzeba by się martwić, że tabelka się zgubi :-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

temperatura wywoływacza

Post autor: 4Rider »

PPaweł, e mi się nie zgubi, mam w komputerku, mam w telefonie na karcie, w chmurze a i mam tą co używam wydrukowana prztczepiona magnesikami do lodówkim
Ale Twój argument bardzo dobry ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

temperatura wywoływacza

Post autor: aka »

4Rider pisze: 30 lip 2021, 10:16 Wzór jak bardzo pragniesz możesz sobie wyłonć z tabelki.
Jaki wzór? I po co? Moja metoda -/+10% dla 1C jest w tej tabelce potwierdzona. Zresztą nie ja to wymyśliłem:
"
For processing at other temperatures increase the given development times by 10% for each 1ºC (2ºF) drop in temperature and decrease the given development times by 10% for each 1ºC (2ºF) rise in temperature.

Za Ilfordem, dla ID-11, sprawdza się dla większości wywoływaczy w rozsądnym zakresie temperatur.

I to by było na tyle...
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

temperatura wywoływacza

Post autor: 4Rider »

aka, Jaki i po co to ja też się pytałem i dostałem odpowiedź: bo jak Ci tabelka zginie :-)
To tak wychodzi właśnie ze 10% na jedem stopien.
I w ten sposób mamy i tabelkę i wzór - kto się skusi na zapis matematyczny tego wzoru? ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

temperatura wywoływacza

Post autor: aka »

4Rider pisze: 30 lip 2021, 11:13 jak Ci tabelka zginie
To pora umierać ;-)
4Rider pisze: 30 lip 2021, 11:13 kto się skusi na zapis matematyczny tego wzoru?
Na pewno nie gimbaza, logarytmów nie uczyli ;-)
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

temperatura wywoływacza

Post autor: českotěšínský »

Dziekuje za tabelke! Mam jeszcze pytanie uzupelniajace. Przy wielokrotnym uzyciu wywolywacza Ilford ID11 (i zlewaniu do butelki harmonijkowej, aby dostep powietrza byl minimalny) jaka jest formula dotyczaca zwiekszania czasu wywolywania przy wielokrotnym uzyciu tegoz? To znaczy po ilu wywolaniach nalezy zwiekszyc ten czas i o ile(rozumiem, ze wywolywacz sie utlenia nawet w takich warunkach)? Dziekuje bardzo, Ct
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

temperatura wywoływacza

Post autor: aka »

českotěšínský pisze: 31 lip 2021, 18:16 po ilu wywolaniach nalezy zwiekszyc ten czas i o ile
Hej, leniuszku! Weź no sobie, ściągnij data sheet ID-11 ze strony Ilforda i poszukaj odpowiedzi na wszystkie pytania, zadane i przyszłe jeśli chodzi o ID-11.
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

temperatura wywoływacza

Post autor: českotěšínský »

Dziekuje bardzo, pozdrawiam, Ct
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

temperatura wywoływacza

Post autor: shredderr »

aka pisze: 31 lip 2021, 18:38
českotěšínský pisze: 31 lip 2021, 18:16 po ilu wywolaniach nalezy zwiekszyc ten czas i o ile
Hej, leniuszku! Weź no sobie, ściągnij data sheet ID-11 ze strony Ilforda i poszukaj odpowiedzi na wszystkie pytania, zadane i przyszłe jeśli chodzi o ID-11.
Czy ta sama reguła odnośnie zwiększania czasu wywoływania dla każdego wywołanego filmu o kolejne 10% czasu bazowego odnosi się również do samodziałowego D-76, którego odpowiednikiem podobno jest ID11 ?
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

temperatura wywoływacza

Post autor: aka »

shredderr pisze: 31 lip 2021, 20:04 Czy ta sama reguła odnośnie zwiększania czasu wywoływania dla każdego wywołanego filmu o kolejne 10% czasu bazowego odnosi się również do samodziałowego D-76, którego odpowiednikiem podobno jest ID11 ?
Pytałeś już, i dostałeś odpowiedź. Ogarnij się:
shredderr pisze: 18 lip 2021, 15:00 Tak niejako przy okazji, używając D-76 składanego samemu, jaka jest standardowa ilość wywołanych rolek filmu w litrze stocka ?Kolejne pytanie, czy trzeba kompensować czas wywołania ? Jeśli tak, to co ile i od której rolki ? (sorry za pytanie nowicjusza, do tej pory używałem wywoływaczy ONE-SHOT (nie rodzinal) i ten temat dla mnie nie istniał)
w kolejnym wpisie.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

temperatura wywoływacza

Post autor: shredderr »

aka pisze: 31 lip 2021, 20:10
shredderr pisze: 31 lip 2021, 20:04 Czy ta sama reguła odnośnie zwiększania czasu wywoływania dla każdego wywołanego filmu o kolejne 10% czasu bazowego odnosi się również do samodziałowego D-76, którego odpowiednikiem podobno jest ID11 ?
Pytałeś już, i dostałeś odpowiedź. Ogarnij się:
shredderr pisze: 18 lip 2021, 15:00 Tak niejako przy okazji, używając D-76 składanego samemu, jaka jest standardowa ilość wywołanych rolek filmu w litrze stocka ?Kolejne pytanie, czy trzeba kompensować czas wywołania ? Jeśli tak, to co ile i od której rolki ? (sorry za pytanie nowicjusza, do tej pory używałem wywoływaczy ONE-SHOT (nie rodzinal) i ten temat dla mnie nie istniał)
w kolejnym wpisie.
W kolejnym wpisie sam napisałeś nie na temat :lol: , niemniej dziękuję Technikowi za wzór.
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

temperatura wywoływacza

Post autor: aka »

shredderr pisze: 01 sie 2021, 11:58 W kolejnym wpisie sam napisałeś nie na temat
Tak? Ciekawe. A Twoje pytanie we wspomnianym wątku to było na temat:
shredderr pisze: 18 lip 2021, 15:00 Tak niejako przy okazji,
Nie od dygresje od głównego tematu wątku chodzi, a o to jak się olewa odpowiedzi zadając ponownie pytanie.
ODPOWIEDZ