temperatura wywoływacza

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
janykiel
-#
Posty: 157
Rejestracja: 15 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: janykiel »

J.A. pisze:Lubię, nie lubię, to naprawdę wystarczająco dobry powód by coś robić lub nie.
No, bo już się miałem obrazić:P ;)
siono
-#
Posty: 27
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:59

Post autor: siono »

J.A. pisze:Temperatura płukania nie ma wpływu na ziarno, a na jego czas i skuteczność.
Czyli lepsza wyższa temperatura, czy lepiej żeby była zbliżona do temperatury wywoływacza?
Na marginesie dopytam o skuteczność wywoływania a la Ilford (wlewanie przewrotki, wylewanie etc.). Nie wyjdzie po jakimś czasie niewypłukana chemia?
J.A. pisze:
JaZ99 pisze:pomaga też wydłużone płukanie oraz utrwalanie 2-kąpielowe.
To jest ogólnie dobry pomysł na utrwalania.
Pozwolę sobie dopytać na czym dokładnie polega to podwójne utrwalanie?
Gdzieś na tym form przeczytałem informację o odkładaniu się jakichś związków utrwalacza po za długim utrwalaniu i staram się nie przekraczać zbytnio czasu polecanego przez producenta.
Awatar użytkownika
temol
-#
Posty: 211
Rejestracja: 18 cze 2008, 14:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: temol »

siono pisze: Pozwolę sobie dopytać na czym dokładnie polega to podwójne utrwalanie?
Gdzieś na tym form przeczytałem informację o odkładaniu się jakichś związków utrwalacza po za długim utrwalaniu i staram się nie przekraczać zbytnio czasu polecanego przez producenta.
Rozrabiasz dwie identyczne porcje utrwalacza (u1 i u2). Czasu utrwalania nie przedłużasz, tylko połowę czasu jedziesz u1, i połowę u2. Po przepisowej ilości rolek przepuszczonej przez u1 wylewasz go, i roztwór u2 używasz jako u1. Robisz świeży roztwór u2. I tak w kółko..

T.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2011, 08:18 przez temol, łącznie zmieniany 1 raz.
siono
-#
Posty: 27
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:59

Post autor: siono »

Temol, dziękuję bardzo!
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Re: temperatura wywoływacza

Post autor: junkers_ju-87 »

Stabilność temperatury dla wywoływania ma zasadnicze znaczenie jeśli zależy ci na powtarzalnych wynikach.

Ja pracuję w ciemni gdzie temperatura zimą jest na poziome 17 stopni

Kupiłem sobie w sklepie AGD wanienkę 30x 40 x 40
Wlewam do niej wodę o temperaturze 21 st.
Wstawiam do tej wody pojemniki z wodą i chemią .o tempereturze 21 stopni
Woda x 2
Wywoływacz x 1
Przerywacz x 1
utrwalacz x 1
i koreks tak żeby nie wlała się do niego woda


Czujkę termometr cyfrowy wkładam do pojemnika z wywoływaczem
jak pokaże 20,2 stopnia wlewam do koreksu wode na 3 minuty i koreks spowrotem do wanienki potem znów woda 3 min a nastepnie wywoływacz 8 min co min. wyciagam koreks na 10 sek i mięszam

czyli razem z przerwami coś ok 15 min.
przez ten czas temperatura w koreksie nie spada mi poniżej 20 stopni

czyli możesz w ten sposób miec stabilizację temperatury co najmniej przez 15 min.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2011, 00:29 przez junkers_ju-87, łącznie zmieniany 1 raz.
ju_87
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Wanna z wodą 20st - koreks do wanny i trzyma temperaturę przez godzinę :)
Łazienka ma jednak jakieś zalety
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

W mojej łazience temperatura zawsze mieści się w przedziale 21-23°C. Taką też temperaturę ma pusty koreks. Sprawdziłem, że jeśli obniżę temperaturę wywoływacza do 19°C i wleję do koreksu, to temperatura ustabilizuje się na poziomie 20,0°C. Taka temperatura spokojnie utrzymuje się przez 15 minut (jeśli tylko nie dotykam bocznych ścianek koreksu ciepłą ręką), dłużej nie potrzebuję. Płaszcz wodny stosuję tylko do koloru.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

JaZ99 pisze:W mojej łazience temperatura zawsze mieści się w przedziale 21-23°C. Taką też temperaturę ma pusty koreks. Sprawdziłem, że jeśli obniżę temperaturę wywoływacza do 19°C i wleję do koreksu, to temperatura ustabilizuje się na poziomie 20,0°C. Taka temperatura spokojnie utrzymuje się przez 15 minut (jeśli tylko nie dotykam bocznych ścianek koreksu ciepłą ręką), dłużej nie potrzebuję. Płaszcz wodny stosuję tylko do koloru.
15 min. to chyba wystarczajaco dlugo dla popularnie stosowanych wywolywaczy, jesli pominac naprawde niskie stezenia np: Rodinala. Bo tez z drugiej strony slyszalem, ze filmow z emulsja tabularna tez nie powinno sie za dlugo moczyc w plynach (wszystkich, wlacznie z plukaniem) z tych samych powodow ktore dotycza stalosci temperatury; ziarno. Jak dlugo pluczecie Tmaxy czy Delty ?
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

temperatura wywoływacza

Post autor: českotěšínský »

Witam, mam pytanie odnosnie wywolywacza negatywowego Ilford ID 11, a wlasciwie prosbe o przekierowane/linka do tabelki korekcji czasu lub pelna informacje - chodz mi o instrukcje dot. zmiany czasu wywolywania przy nizszej lub wyzszej temperaturze (niz 20 st.C) aby nie zepsuc procesu. Dziekuje bardzo, Ct.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

temperatura wywoływacza

Post autor: zladygin »

najwygodniej jest użyć aplikacji w komórce. Do gustu przypadła mi taka:
https://play.google.com/store/apps/deta ... roid&hl=pl
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

temperatura wywoływacza

Post autor: aka »

českotěšínský pisze: 29 lip 2021, 18:24 hodz mi o instrukcje dot. zmiany czasu wywolywania przy nizszej lub wyzszej temperaturze
Z opisu ID-11 na stronie Ilforda (https://www.ilfordphoto.com/id-11-produ ... =ilford_uk):
Załączniki
id-11.JPG
id-11.JPG (85.46 KiB) Przejrzano 1506 razy
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

temperatura wywoływacza

Post autor: 4Rider »

českotěšínský pisze: 29 lip 2021, 18:24 a wlasciwie prosbe o przekierowane/linka do tabelki korekcji
Jessu!
Wczytywałem tą tabelkę już z 5 razy na Korex!
Masz tu pdf'a Panie leniwy 8-)
DEV TIME.pdf
(13.19 KiB) Pobrany 89 razy
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

temperatura wywoływacza

Post autor: aka »

4Rider pisze: 30 lip 2021, 08:18Jessu!
Ładna tabelka!!!
Ja i tak mam prostszą metodę, +/- 10% dla 1C różnicy. Wg Twojej tabelki nie sprawdzi się ta metoda dla ekstremalnie krótkich czasów np. 22C-3'15" i 23C-2'30", ale dla takich czasów to się nic nie sprawdzi...
4Rider pisze: 30 lip 2021, 08:18Panie leniwy
Lenistwo jest powszechne, ale i wyszukiwanie na koreksie nie powala skutecznością.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

temperatura wywoływacza

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 30 lip 2021, 08:45 ekstremalnie krótkich czasów
Mój najkrótszy czas który użyłem z powodzeniem wg tej tabelki to 3'45" dla 25*
[20* 6' dla Fomapana 100 w ID-68] .
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

temperatura wywoływacza

Post autor: aka »

4Rider pisze: 30 lip 2021, 08:49 użyłem z powodzeniem
Ok, ja tylko mówię, że moja metoda się nie zgadza z tabelką dla krótkich czasów.
ODPOWIEDZ