Temperatura wywoływacza a końcowy efekt wywołania negatywu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

JaZ99 pisze:Z własnego doświadczenia to mogę napisać tylko tyle, że Rodinal w niskiej temperaturze (< 18°C) daje drobniejsze ziarno, niż w wyższej. Być może podobny efekt da się zaobserwować z innymi wywoływaczami.
Znajomy przeczytał w jakiejś niemieckiej książce z lat 20-tych że Rodinal najlepszy jest w 16 stop.
Awatar użytkownika
Minos
-#
Posty: 31
Rejestracja: 27 cze 2009, 11:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Minos »

renes pisze:
JaZ99 pisze:Z własnego doświadczenia to mogę napisać tylko tyle, że Rodinal w niskiej temperaturze (< 18°C) daje drobniejsze ziarno, niż w wyższej. Być może podobny efekt da się zaobserwować z innymi wywoływaczami.
Znajomy przeczytał w jakiejś niemieckiej książce z lat 20-tych że Rodinal najlepszy jest w 16 stop.
Potwierdzam. Wielokrotnie używałem R 09 Rodinal prod. ORWO do wołania Fotopan HL oraz ORWO NP 27, w temp. 16 stopni C z doskonałym rezultatem. Oba materiały były dość miękkie oraz ziarniste. Niska temperatura miło dla oka, podnosiła kontrast bez utraty szczegółów w cieniach, utrzymując minimalny poziom ziarna, niższy niż uzyskiwany w temp. 20 stopni C.
Awatar użytkownika
panbulimia
-#
Posty: 133
Rejestracja: 23 gru 2009, 14:48

Post autor: panbulimia »

Minos, tylko jak utrzymać stałe 16 stopni przy standzie?
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

miska albo wiadro z wodą
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

panbulimia pisze:Minos, tylko jak utrzymać stałe 16 stopni przy standzie?
ja specjalnie do tego celu kupiłem w IKEI porcelanowy zlew do ciemni. odpada wymiana ciepła z otoczeniem przez ścianki.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

rbit9n, mogłeś blaszaka styropianem obkleić albo pianką montażową
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
panbulimia
-#
Posty: 133
Rejestracja: 23 gru 2009, 14:48

Post autor: panbulimia »

no tak moczyłem już w misce żeby mieć 20 stopni, bo mam gorącą łazienkę. Ale się zastanawiam czy temp. się drastycznie nie zmieni przy moczeniu 1-2 godziny lub więcej. Da rade jakoś sensownie utrzymać tą temperaturę? Jeśli mowa o styropianie to mam styropianowe pojemniki na ryby, nada się? :D
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

powinno się nadać,a jak przykryjesz to jeszcze to już całkiem "full wypas",chociaż po kilku godzinach to się może temperatura nieco zmienić
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

rbit9n, mogłeś blaszaka styropianem obkleić albo pianką montażową
mogłem, ale się okazało, że ten zlew jest najtańszy z tych, które spełniają interesujące mnie gabaryty (jest dość głęboki i duży). poza tym łatwiej wyczyścić taki zlew niż metalowy.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 lut 2012, 13:59 przez rbit9n, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

no,ładnie,prostokąt zawsze jakoś lepiej mi się kojarzy,wygląda bardziej profesjonalnie :)
cholera,jedyne miejsce poza mieszkaniem w którym mógłbym mieć prawdziwą ciemnie/pracownię nie ma wody...
zastanawiam się czy nie założyć tam jakichś pojemników z wodą,takich większych,zawieszanych pod sufitem,żeby działały grawitacyjnie
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Yoora
-#
Posty: 38
Rejestracja: 16 paź 2009, 07:32
Lokalizacja: połudnowy zachód

Post autor: Yoora »

renes pisze:
JaZ99 pisze:Z własnego doświadczenia to mogę napisać tylko tyle, że Rodinal w niskiej temperaturze (< 18°C) daje drobniejsze ziarno, niż w wyższej. Być może podobny efekt da się zaobserwować z innymi wywoływaczami.
Znajomy przeczytał w jakiejś niemieckiej książce z lat 20-tych że Rodinal najlepszy jest w 16 stop.
Dobrze, a jak zmieniasz w tym momencie czas wywoływania? O 5 %, 10 % czy 15 % na każdą minutę w stosunku do standardowych 20 minut?

Istotny drobiazg szczególnie przy wyższych czułościach. :->
Pozdrawiam

Jurek
michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: michalkruk »

Zamiast kostek lodu proponuje wkłady do lodówek turystycznych. Możesz zepsuć nie potrzebną lodówke/klimatyzator i coś z tego wykorzystać;)
Ostatnio zmieniony 29 lut 2012, 16:23 przez michalkruk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Dobrze, a jak zmieniasz w tym momencie czas wywoływania? O 5 %, 10 % czy 15 % na każdą minutę w stosunku do standardowych 20 minut?
Współczynniki temperaturowe dla Rodinalu:
16st. C=1,5
18st.C=1,2
22st.C=0,85
24st.C=0,7
Lux mea lex
Yoora
-#
Posty: 38
Rejestracja: 16 paź 2009, 07:32
Lokalizacja: połudnowy zachód

Post autor: Yoora »

technik219 pisze:
Dobrze, a jak zmieniasz w tym momencie czas wywoływania? O 5 %, 10 % czy 15 % na każdą minutę w stosunku do standardowych 20 minut?
Współczynniki temperaturowe dla Rodinalu:
16st. C=1,5
18st.C=1,2
22st.C=0,85
24st.C=0,7
Dzięki :-)
Tylko jeszcze jedna prośba - możesz to doprecyzować? Domyślam się, że to jest mnożnik czasu, ale pewności nie mam.
Czasami jestem misiem o bardzo małym rozumku :mrgreen: :lol:
Pozdrawiam

Jurek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Domyślam się, że to jest mnożnik czasu, ale pewności nie mam.
tak, dobrze kombinujesz. czyli jeśli masz czas dla 20*C - np. 10 minut, to dla 16*C, dajmy na to, będzie 15 minut, a dla 22*C 8 minut i 50 sekund.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ