Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: technik219 »

Panowie, po to robimy najlepiej jak potrafimy, po to staramy się dopełnić wszystkich drobiazgów (na pozór) żeby poczuć zadowolenie z wykonanej pracy/dzieła. Żeby pokazać: patrzcie! To jest moje, przeze mnie zrobione i to nie jest moje ostatnie słowo (że posłużę się cytatem z "Misia" - bez sarkazmu jednak). Żeby nie było tak, że coś pokazuję, ale już mam przygotowane odpowiedzi na niewygodne pytanie: A co to za plamka? A to płyta suszarki miała wadę. Skąd to zażółcenie? A bo to płótno było brudne. A to? A to, bo trochę za krótko płukałem...
Jak coś robię, to ma być zrobione najlepiej jak można w danych warunkach, najlepiej jak potrafię.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Nomad »

Niech będzie audiovoodoo.
Płótno piorę normalnie w pralce, podkładam papier. Płyty czyszczę płynem do szyb z octem.
Pucuję spranymi podkoszulkami, bawełnianymi.
Wiem że to kwestia wprawy, ale nie zdarzają mi się pęcherze ani syfki na emulsji.
A odbitki bez marginesów wychodzą od razu proste.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Bokeh »

Wiem, że to takie trochę dziwne pytanie, bo każdy wykonuje odbitki wg. własnych potrzeb, ale jakiej wielkości odbitki najczęściej robicie?
Może pod baryt jest format, poniżej którego bez sensu jest robienie odbitek?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: J.A. »

Wielu powie 30x40 inni 13x18, ja widziałem pocztówki, które robiły wrażenie.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Nomad »

J.A. pisze: Wielu powie 30x40 inni 13x18, ja widziałem pocztówki, które robiły wrażenie.

Zgadzam się w całej rozciągłości. Baryt jest po prostu innym podłożem. Moim zdaniem dużo efektowniejszym, niż plastik.
Wielkość powiększenia, ma znaczenie tylko dla odległości z jakiej je zazwyczaj oglądamy.
sam mam serię zdjęć portretowych na barycie, do ustawienia na biurku. Wielkość 10x15. Mój kolega kilkanaście odbitek w formacie 9x12 powiesił na ścianie - porównawszy plastik i baryt, bez wahania wybrał baryt.
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Jerzy23 »

J.A. pisze: Wielu powie 30x40 inni 13x18, ja widziałem pocztówki, które robiły wrażenie.

Zgadza się. Też widziałem małe powieszenia mniejsze niż 20x25cm które robiły wrażenie.
Ja np. lubię odbitki 40x50 albo i większe. Teraz robię wystawę gdzie chcę pokazać około 35 zdjeć w formacie około 50x60 i 70x110 cm. Wszystko z małego obrazka. Poniżej linki do tego jak to wygląda.

https://www.instagram.com/p/BlkVQV5lvir ... _copy_link

https://www.instagram.com/p/BlTQFMXlKLV ... _copy_link

pozdro
JW
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Bokeh »

Czy macie jakiś bardzo prosty sposób na czyszczenie na wysoki połysk blachy suszarki zanim położy się na niej baryt do suszenia?
Zrobię dwa identyczne powiększenia, i jeden wysuszę suszarką a drugi na szybie (emulsją od szyby) i sobie porównam.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Bokeh »

Pan Panie Jerzy23 to prezentujesz pan poziom profesjonalny. Ma pan studio, pomieszczenia, odpowiedni warsztat itp.
Ja, pod nieobecność kilkudniową żony z dziećmi, myślę jak w sposób amatorski i jak najmniej absorbujący środki, wykonać kilka odbitek max 18x24, tak by były dobrej jakości.
Na plastiku robiłem już, nawet byłem zadowolony z jakości, ale jak czytam o barycie, o tym, że bije na głowę plastik to nie mogę o nim przestać myśleć.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: zladygin »

Bokeh pisze: Pan Panie Jerzy23 to prezentujesz pan poziom profesjonalny. Ma pan studio, pomieszczenia, odpowiedni warsztat itp.
Ja, pod nieobecność kilkudniową żony z dziećmi, myślę jak w sposób amatorski i jak najmniej absorbujący środki, wykonać kilka odbitek max 18x24, tak by były dobrej jakości.
Na plastiku robiłem już, nawet byłem zadowolony z jakości, ale jak czytam o barycie, o tym, że bije na głowę plastik to nie mogę o nim przestać myśleć.
Ale przyklejanie zdjęć "barytowych" na szybę, nie jest domeną "profesjonalizmu". To sposób najbardziej prosty i najskuteczniejszy. Nawet nie trzeba mieć... szyb. Z dobrym skutkiem suszyłem na oknie i drzwiach balkonowych. Jedyny problem to zdążyć umyć przed powrotem żony :-D
Mój ojciec też suszył odbitki na szybie, emulsją do szyby. Były to małe formaty, max to chyba 13x18. Szyba była dokładnie myta, później przecierana chyba talkiem (podobnie robił z płytą suszarki). Okna mieliśmy od strony północnej. Pamiętam jak odbitki strzelały i gładziutkie odpadały od okna.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Bokeh »

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: zladygin »

Coś takiego! Nie wiedziałem, że przyklejam po francusku!
A tak poważniej: przyciskanie krawędzi paznokciem jest trochę ryzykowne, bo można klej z taśmy wepchnąć pod powiększenie.
I jeszcze: nie powinno się linijki kłaść od zewnątrz, bo istnieje niebezpieczeństwo obrócenia się powiększenia i jego zniszczenia. Ponadto, do cięcia nie służy krawędź linijki, przy której jest przymiar, tylko ta po drugiej stronie. Diabeł siedzi w szczegółach.
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Jerzy23 »

Bokeh pisze:Pan Panie Jerzy23 to prezentujesz pan poziom profesjonalny. Ma pan studio, pomieszczenia, odpowiedni warsztat itp.
Ja, pod nieobecność kilkudniową żony z dziećmi, myślę jak w sposób amatorski i jak najmniej absorbujący środki, wykonać kilka odbitek max 18x24, tak by były dobrej jakości.
Na plastiku robiłem już, nawet byłem zadowolony z jakości, ale jak czytam o barycie, o tym, że bije na głowę plastik to nie mogę o nim przestać myśleć.

Ale czy powiekszalnik stoi w docelowej ciemni czy na pralce w łazience jest w sumie bez znaczenia, zwłaszcza jak chcesz robić stosunkowo niewielkie powiększenia na papierze RC.

Papier barytowy wymaga tylko nieco innego utrwalania oraz dłuższego płukania oraz suszenia. Taśma, jak napisali przedmówcy, jest prostym i skutecznym sposobem suszenia papierow barytowych. Nic w tym trudnego i można to skutecznie robić nawet w warunkach łazienkowych.

pozdro
JW
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: J.A. »

zladygin pisze: Z dobrym skutkiem suszyłem na oknie i drzwiach balkonowych. Jedyny problem to zdążyć umyć przed powrotem żony
Zbyszku, żona będzie zachwycona. Umycie szyb, często susz te zdjęcia. :-D
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: rbit9n »

zladygin pisze: A tak poważniej: przyciskanie krawędzi paznokciem jest trochę ryzykowne, bo można klej z taśmy wepchnąć pod powiększenie.
ważne są tu dwie rzeczy, pierwsza to taka, żeby nie było zbyt dużo wody pod papierem, a druga, żeby nie było zbyt dużo wody na taśmie. pierwszą łatwo ogarnąć albo wieszając na chwilę papier na sznurku, żeby obciekł, lub tak jak Monsieur na filmie wycisnąć ściągaczką spod papieru, co jest ryzykowne, zwłaszcza w przypadku niektórych serii fomabromów. a drugie to wiadomo, wyczucie podczas "ślinienia" taśmy. tak czy siak, zawsze dociskam taśmę do krawędzi papieru i w sumie już nie pamiętam, kiedy papier wciągnął klej między siebie a szybę.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Bokeh »

Mounsieur robi to jednak jakoś dziwnie.
Po pierwsze, czy ściągając tak wodę, czymś z supermarketu budowlanego, nie zetrze on emulsji?
Dwa, czy papier do przyklejania odbitki do szyby, który Pan stosuje to ten papier pakowy, który już wcześniej przytoczyliście?
Co on tam jeszcze robi tą żółtą ściereczką bezpośrednio przed suszeniem suszarką?
A trzy, czy dobrze robi stosując suszarkę do włosów? Robi z Was tak ktoś?
Facet sprawdza dłonią w trakcie suszenia czy już wyschło i dotyka powierzchni emulsji. Dobrze robi? Przecież może zostawić ślady, smugi, odciski palców?
Ten Francuz, wygląda mi na takiego co zna się na rzeczy.

Ktoś może podsunąć mi jeszcze inny film, gdzie równie dobrze jest to zaprezentowane?
ODPOWIEDZ