Taśma do suszenia barytu.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

pan_ryba
-#
Posty: 63
Rejestracja: 13 mar 2015, 14:18

Taśma do suszenia barytu.

Post autor: pan_ryba »

Vitlich pisze: 09 lut 2022, 16:59 neregeta, nie wiem jaki to "znany sklep z akcesoriami BW", ale jeśli ten sam co myślę, to sprzedają w nim 20 m taśmy za 12 zł. Ja w sklepie dla plastyków kupiłem tej samej szerokości taśmę za 20 kilka zł, ale 200 m. I jak dotąd nic mi się nie odrywało ani nie rwało, a suszyłem odbitki od 18x24 do 30x40. Do formatów poniżej 30x40 tnę ją na pół, niepotrzebna jest cała szerokość (bodajże 3 cm)
Ja zacząłem używać taśmy dla wygody, na studiach korzystało się z papieru pakowego i żelatyny albo rozcieńczonego kleju stolarskiego.
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Taśma do suszenia barytu.

Post autor: Vitlich »

Można i tak ;-) Mi bardziej chodziło o to, że ten sklep o którym myślę (ech, nie wiem czemu tak to ukrywamy, o co chodzi) ma tendencję do sprzedawania tak drogo, że już bardziej się opłaca niektóre rzeczy z Niemiec zamówić (jeśli w Polsce nie ma), albo dosłownie gdziekolwiek indziej. Tak czy siak, taśma czy kupiona, czy zrobiona samemu, to pewnie kwestia oszczędności rzędu ułamek grosza (no może <3 gr) na odbitkę. W końcu 200 m wystarczy na ~ 90 30X40, to wychodzi ~15 gr za odbitkę
Awatar użytkownika
neregeta
-#
Posty: 9
Rejestracja: 09 lut 2022, 10:48
Lokalizacja: WILNO
Kontakt:

Taśma do suszenia barytu.

Post autor: neregeta »

mrek pisze: 09 lut 2022, 13:09 zdjąć ściągaczką nadmiar wody z odbitki, a taśmę tylko lekko zwilżyć
Dokładnie robię tak jak wy zgodnie ze sztuką.
Awatar użytkownika
neregeta
-#
Posty: 9
Rejestracja: 09 lut 2022, 10:48
Lokalizacja: WILNO
Kontakt:

Taśma do suszenia barytu.

Post autor: neregeta »

J.A. pisze: 09 lut 2022, 14:31 Można wstępnie pozwolić powiększeniem podeschnąć. Wtedy będą się mniej kurczyły, a i tak wystarczy by się fotografia naciągnęła.
Słyszałem i o tej propozycji...spróbuje 10-15 min powiesić do podsuszenia, może pomoże.
Awatar użytkownika
neregeta
-#
Posty: 9
Rejestracja: 09 lut 2022, 10:48
Lokalizacja: WILNO
Kontakt:

Taśma do suszenia barytu.

Post autor: neregeta »

Vitlich pisze: 09 lut 2022, 16:59 "znany sklep z akcesoriami BW"
Znany ale nie aż tak znany:-). Taśma kosztowała 17,40 zeta za 100m. Poszukam innej i zrobię porównanie.
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Taśma do suszenia barytu.

Post autor: LD »

neregeta pisze: 09 lut 2022, 17:26
Vitlich pisze: 09 lut 2022, 16:59 "znany sklep z akcesoriami BW"
Znany ale nie aż tak znany:-). Taśma kosztowała 17,40 zeta za 100m. Poszukam innej i zrobię porównanie.
Jeżeli to jest taśma biała, nie pamiętam nazwy, to miałem ten sam problem. Problem skończył się jak zacząłem używać "szarej" taśmy z klejem. Taśma nie pęka przy papierze barytowym.
Awatar użytkownika
neregeta
-#
Posty: 9
Rejestracja: 09 lut 2022, 10:48
Lokalizacja: WILNO
Kontakt:

Taśma do suszenia barytu.

Post autor: neregeta »

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Kupiłem inną taśmę, wcale nie w sklepie zajmującym się fotografią czarno białą i...
Już w ręce daje się odczuć, że taśma z którą były problemy jest zdecydowanie cieńsza.Wzrokowo również, nowa taśma nie "prześwituje".
Przykleiłem już około 30 odbitek formatu 24x30, żadnych problemów ze zrywaniem taśmy. Nic też nie zmieniałem w sposobie przygotowania odbitki do przyklejenia na szybie. Wniosek. Wszystko robiłem zgodnie ze sztuką, problemem była taśma która wcale się nie nadawała do przyklejania barytów na szybie, chociaż tak była sprzedawana w cenie 17 zł. Problem zgłosiłem sprzedającemu, który twierdził, że winna leży po mojej stronie. Dziwnym trafem sprawdziłem dzisiaj ofertę sklepu i taśmy o długości 100m już nie ma. :-)
Pozdrawiam.
darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Taśma do suszenia barytu.

Post autor: darekdp1 »

To jest dopiero "taśma" do suszenia barytu...
https://youtu.be/4C4Hxdqbe1Q
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Taśma do suszenia barytu.

Post autor: J.A. »

Mała ta machina.
Kiedyś chciałem kupić taką z bębnem 50, a może 60 cm, ale mi przeszło.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ