Tania lustrzanka 6x6

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: 4Rider »

Poradziłem sobie ze skanerem: wystarczy wyłączyć "tryb wyświetlania miniatur" i wtedy widać cały pasek filmu i można sobie dowolnie kadrować, zatem po problemie :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: 4Rider »

Dobra. Zagwostka. Fomapan 200 i rysy (na negatywie jasne), Pierwszy próbny był F200. były rysy. Zakleiłem czarną taśmą wszystkie punkty które mogły rysać. Znów rysy! Nie wiem czy to defekt negatywu, no zwariowałem, obmacałem całe wnętrze K60 i nic nie wyczułem. Ostatnie F200. Skąd rysy? Założę teraz F400. Mieliście rysy na F200? No, czarny deszcz już był, no nie wiem co grane jest...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: bakulik »

4Rider pisze: 23 lut 2019, 15:50 Mieliście rysy na F200?
Mieliśmy, chociaż w moim przypadku był to mały obrazek.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: 4Rider »

Rysy:
4Rcan_20190224_0003.jpg
4Rcan_20190224_0001.jpg
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: rbit9n »

no ba! wrzucałem zdjęcie z rysami na AT w okolicach 2009 r. oczywiście chodzi o FMP200. PET też miał coś podobnego, wrzucał na AT chyba w 2012 r.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: technik219 »

Odstępy poprawisz według tutotriala z Kievaholic. Też się bałem odkręcać górną pokrywę, ale zaryzykowałem i okazało się to nie takie straszne. Powoli, z zastanowieniem, skompletuj narzędzia, uważaj co po czym i zrobisz. Najważniejsze to uważać na ustawienie gałki czasów przez demontażem. Dasz radę. Dłubania jest na jakieś 2 godziny. Spokojnego dłubania. Krzywkę przestawiaj z czuciem - tylko troszeczkę, bo jak przedobrzysz to będzie walił odstępy na centymetr.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 24 lut 2019, 15:54 no ba! wrzucałem zdjęcie z rysami na AT w okolicach 2009 r. oczywiście chodzi o FMP200. PET też miał coś podobnego, wrzucał na AT chyba w 2012 r.
No właśnie coś mi się obiło o wzrok...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: 4Rider »

Tak to była wina negatywu Foma 200 (co zadziwiające miałem je 3 i tylko jeden miał te straszliwe krechy), dziś naświetliłem i powołałem Fomę 400 i wyszła wyśmienicie :-D
Co do odstępów między klatkami: wystarczy dokładnie przewijać i mają długość około 2 mm oraz są równe, a na dodatek 13 klatka mieści się wyśmienicie, gdyby wyczuć jak zacząć od samej taśmy klejącej 14 by i wlazła - no prawie cała ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: 4Rider »

Rysy jednak są, delikatniejsze, ale są. Przypuszczam że to migawka je tworzy. A rysy są delikatniejsze ponieważ teraz użyłem krótszego czasu, wtedy większość zrobiłem na 1/60, teraz 1/125. Straciłem już serce do tego aparatu, kładę go na półkę, mam TLRy i mieszki... :-(

Tu zdjęcie, gdzie rysy widać najbardziej, skan 1200 dpi:
4Rcan_20190331_0003.jpg

Tu je widać najmniej i są porwane, klatka 13:

4Rcan_20190330_0001.jpg
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: bakulik »

Migawka jest daleko od filmu, nie powinna go dotykać, a tym bardziej rysować. Ja podejrzewam którąś z tych srebrnych cienkich rolek na krawędziach (blisko szpulek na film).

Obrazek

Sprawdź, czy któraś z nich nie obraca się z dużym lub zmiennym oporem. Mi taka rolka rysowała film w Agfie Synchro Box. ;-) Poluzowałem mocowanie, teraz obraca się leciutko i problem znikł.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: 4Rider »

bakulik pisze: 31 mar 2019, 09:27 Migawka jest daleko od filmu, nie powinna go dotykać, a tym bardziej rysować. Ja podejrzewam którąś z tych srebrnych cienkich rolek na krawędziach (blisko szpulek na film).
No sprawdzę jeszcze, acz już tak ten środek wymacałem... Migawka ma takie łączenie sztywne, wystające ponad płótno - widać je przy naciąganiu i powrocie, no sam już nie wiem... - rolki wg mnie chodzą ok, ale jeszcze poluzuję.
Założyłem tą Fomę do Lubitela, bo chcę sprawdzić filtr Duto, a tylko do niego pasuje, do Kieva założę jeszcze Kodaka i się okaże...


Może to jednak wina tych negatywów? Przyglądałem się negatywowi z uwagą i z lupką i nie widzę tych rys fizycznie...
Aż tak by się Foma zepsuła? Używam Fomę 400 od lat i pierwszy raz takie coś...
Ma ktoś Fomapana 400 z serii 009256 3 z datą 11 2021?
przez Gundrum » środa, 24 września 2014, 20:32
na Analogowi Ortodoksi:

Mi się dwa razy trafiła uszkodzona partia średnioformatowej fomy 400.
Pierwsze dziesięć sztuk miało dziury w emulsji, drugie dziesięć jakieś plamy.
na nieszczęście mam kilkanaście sztuk w lodówce...jeśli tak czeka mnie kupa czasu przed ekranem, a o odbitkach można zapomnieć :-(
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: technik219 »

Skąd pomysł, że to migawka rysuje film? Rolki też raczej tego nie zrobią, chyba że któraś by była nieruchoma i z jakimś zadziorem. Jestem przekonany, że to nie wina aparatu a filmu lub czynności podczas wywoływania:nawijania na szpule koreksu, odwijania z papieru ochronnego. O właśnie! Czy po zwinięciu filmu i wyjęciu go z aparatu nie masz zwyczaju docieśniania zwojów przez ręczne naciąganie papieru? Może wtedy zwoje filmu i papieru trą o siebie?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: 4Rider »

technik219 pisze: 31 mar 2019, 11:54 Skąd pomysł, że to migawka rysuje film? Rolki też raczej tego nie zrobią, chyba że któraś by była nieruchoma i z jakimś zadziorem. Jestem przekonany, że to nie wina aparatu a filmu lub czynności podczas wywoływania:nawijania na szpule koreksu, odwijania z papieru ochronnego. O właśnie! Czy po zwinięciu filmu i wyjęciu go z aparatu nie masz zwyczaju docieśniania zwojów przez ręczne naciąganie papieru? Może wtedy zwoje filmu i papieru trą o siebie?
Pomysły z drogi eliminacji...
Nie docieśniam, bo wyjmuję w półmroku, tuż przed wołaniem, nie zmieniam filmu w plenerze, bo zwykle mam 2 lub 3 aparaty ze sobą...
Zostaje jeszcze szpula koreksu i już o tym myślałem i wymieniłem teraz na inną, więc albo to, albo wada fabryczna negatywu, bo fizycznie nie dostrzegam rys, dopiero pod lupą jak wisi i schnie, a w przypadku tej F400 dopiero po zeskanowaniu i powiększeniu, no oprócz tego powyżej gdzie dużo nieba widać bez powiększania.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: powalos »

4Rider, sprawdź może pionowe brzegi samego okienka kadrowego. Być może tam są jakieś mini zadziory. Również te przy szpulach z lewej i prawej strony. W małoobrazkowych Zenitach to właśnie te krawędzie wejścia i zejścia, bardzo często rysowały klatki.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tania lustrzanka 6x6

Post autor: 4Rider »

powalos pisze: 31 mar 2019, 15:19 4Rider, sprawdź może pionowe brzegi samego okienka kadrowego.
Sprawdziłem już wszystko, ogólnie aparat wygląda jak nowy i ciężko jakieś rysy nawet na zewnątrz zobaczyć.
Muszę naświetlić 2 filmy i wtedy się okaże: Fomę 400 w innym aparacie i Kodaka w Kiev'ie.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ