System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: J.A. »

photoatelier pisze: 09 gru 2022, 16:31 chyba ze o czyms nie wiem
Po prostu mierzy z matrycy pole odpowiadające tym 3°.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: Gromon »

Na razie uczę się przy użyciu cyfry bo to tańsze. Jak zaklasyfikowalibyście śnieg w bardzo pochmurny dzień? Strefa VII czy VIII? (dla systemu 9 stref) Wykonałem pomiary światłomierzem punktowym ale wydaje mi się, że jasne elementy wyszły zbyt "spalone". Zaklasyfikowałem strefę III, domknąłem o dwie działki, potem strefę VII (jako śnieg) i otwarcie o dwie i wszystko się zmieściło (różnica 4 EV). Czy hipotetycznie powinienem jeszcze wykonać N-1 bo prześwietliłem, źle lokalizując go jako strefę VII a nie o jedną dalej?
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: kal800 »

jaką masz rozpiętość całej sceny - od cienia do światła?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: Gromon »

z 7 EV
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: Gromon »

W zasadzie chyba coś pomyliłem. Jeżeli śnieg byłby w strefie VIII to nie powinienem był robić N-1 bo trafiłby do VII, a N+1, chyba że chciałbym go zostawić we wspomnianej strefie VII. Dobrze rozumiem czy już jak zwykle przekombinowuję?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: J.A. »

Oczywiście, że nie -1, a +1.
Śnieg prześwietlasz, a węgiel nie doświetlasz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: kal800 »

Gromon pisze: 15 gru 2022, 13:36 W zasadzie chyba coś pomyliłem. Jeżeli śnieg byłby w strefie VIII to nie powinienem był robić N-1 bo trafiłby do VII, a N+1, chyba że chciałbym go zostawić we wspomnianej strefie VII. Dobrze rozumiem czy już jak zwykle przekombinowuję?
to działa na odwrót - jak chcesz coś umieścić w niższej strefie to zmniejszasz ilość światła, czyli niedoświetlasz. Jeżeli światłomierz na cieniu pokazuje 9EV, a chcąc naświetlić na cienie umieszczasz go III strefie, to naświetlasz na 11EV.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: Gromon »

Tylko dalej nie wiem jak rozwiązać problem śniegu. Mam rozumieć, że powinien być w strefie VIII?

Znajduje cień na strefę III, domykam o dwie przesłony, załóżmy z 5,6 na 11. Mierzę śnieg i mam na nim f22. Jeżeli powinien być w strefie VII to przechodzę z f22 na 11 i w tym momencie mam N (O ile dobrze rozumiem) jeżeli jednak przy takiej ekspozycji wychodzi on za jasno to znaczy chyba, że źle go zaklasyfikowałem. Co w tym momencie powinienem zrobić? Jeżeli zrobię N+1 to wyjdzie jeszcze jaśniej
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: J.A. »

Gromon, ale wiesz, że nie możesz przenosić cienia i światła do dwóch dowolnych stref?
System strefowy działa tak. Robisz pomiar punktowy cieni i świateł. Powiedzmy EVc-10, EVs-17. Masz 7 EV rozpiętości tonalnej sceny. Słoneczny dzień na śniegu myślę, że tak bywa. Już teraz widać, że masz NAśWIETLAć I WYWOŁAć na N "-2".
I teraz uwaga, bo to druga noga systemu strefowego. Musisz mieć skalibrowany materiał foto. Czyli musisz wiedzieć ile czasu masz wywoływać film naświetlony na każde N i jaką ma on w takiej konfiguracji czułość (ekwiwalent czułości)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: kal800 »

jeżeli w strefie V (odczyt światłomierza) masz f22 na śniegu, to f11 powinien to przenieść do VII, natomiast to trochę od d..y strony.
Rozumiem, że na cieniu masz f5.6, na śniegu f22, a co jest na środku? nie wiem jaką masz tam scenę - ale czy coś masz, co by było docelowo w V?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: Gromon »

Sugerowałem się książką "The practical Zone system for film and digital photography" i tam taka technika została opisana. Tzn. Autor lokalizował coś na strefę III a następnie po pomiarze czegoś na strefę VII ustalał czy to będzie N czy np. N+1

Tak. Załóżmy że budynek który był w tle pasował do sceny V. Przynajmniej tak mi podpowiadało niewprawione jeszcze w strefy oko
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: kal800 »

J.A. - tylko, że u niego jest trochę inaczej, bo rozpiętość ma tylko 4EV - od f5.6 do f22, więc jak zejdzie o dwie strefy w dół na cieniach, to ma śnieg w strefie VII, gdyby chciał go rozjaśnić wciąż zachowując jakąś teksturę, to powinien wołać N+1, czyli dopalić trochę na światłach wywoływaczem. Czyż nie?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: Gromon »

J.A. pisze: 15 gru 2022, 18:43 Gromon, ale wiesz, że nie możesz przenosić cienia i światła do dwóch dowolnych stref?
To znaczy? Wydawało mi się, że muszę je przenieść. Oczywiście sugerując się tym co powinno być w tych strefach jeśli chcę zachować cienie i światła tak jak je widzę. I czy system ten nie powinien również dawać otwartej przestrzeni do manipulowania tą tonacją? Tzn. Kontroli nad tym jak ma wyglądać ostatecznie zdjęcie?

No i czy muszę mierzyć wszystkie strefy? Wydaje mi się to zbędne
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: Gromon »

kal800 pisze: 15 gru 2022, 19:22 J.A. - tylko, że u niego jest trochę inaczej, bo rozpiętość ma tylko 4EV - od f5.6 do f22, więc jak zejdzie o dwie strefy w dół na cieniach, to ma śnieg w strefie VII, gdyby chciał go rozjaśnić wciąż zachowując jakąś teksturę, to powinien wołać N+1, czyli dopalić trochę na światłach wywoływaczem. Czyż nie?
Takie samo jest moje rozumowanie z tego co dotychczas przeczytałem. Czyli nie mogę zmniejszyć przepalenia śniegu przez N-1 nie chcąc wprowadzać go do strefy VI by nie był zbyt "szary"? Może po prostu tak to wyszło w cyfrze przez jpg a na filmie wyglądałoby to inaczej.
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: Gromon »

kal800 pisze: 15 gru 2022, 19:22 J.A. - tylko, że u niego jest trochę inaczej, bo rozpiętość ma tylko 4EV - od f5.6 do f22, więc jak zejdzie o dwie strefy w dół na cieniach, to ma śnieg w strefie VII, gdyby chciał go rozjaśnić wciąż zachowując jakąś teksturę, to powinien wołać N+1, czyli dopalić trochę na światłach wywoływaczem. Czyż nie?
I jeszcze jedno pytanie. Czy powinienem sugerować się całą rozpiętością sceny? Bo tam były jaśniejszej elementy niż śnieg czyli załóżmy strefa IX. Natomiast w książce o której wspomniałem mowa jest o tym że tak naprawdę mamy skupić się na strefie III i VII a reszta się dostosuje
ODPOWIEDZ