System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: aka »

zladygin pisze: 28 gru 2022, 13:49 Kątem plujący nie mają pojęcia o kalibracji. A nawet o jej istnieniu :-D :lol:
Na tym poziomie polemiki nie oczekuj...
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: zladygin »

aka pisze: 28 gru 2022, 15:16
zladygin pisze: 28 gru 2022, 13:49 Kątem plujący nie mają pojęcia o kalibracji. A nawet o jej istnieniu :-D :lol:
Na tym poziomie polemiki nie oczekuj...
Och!
oKuba
-#
Posty: 3187
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: oKuba »

zladygin pisze: 28 gru 2022, 13:49 A nawet o jej istnieniu
Kokieciarz!
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: zladygin »

oKuba pisze: 28 gru 2022, 16:35
zladygin pisze: 28 gru 2022, 13:49 A nawet o jej istnieniu
Kokieciarz!
Z mojej głupiej odzywki wyszło nie to...
Miałem na myśli fakt, że znakomita większość podziwiających nasze doskonałe fotografie nie ma pojęcia o trudzie, jaki należy włożyć w uzyskanie nawet jako takiego efektu. Z drugiej strony, czyż w naszych próbach parametryzowania procesu - jakby nie było twórczego/artystycznego - nie ma przerostu techniki nad zdrowym rozsądkiem? Czy bardziej nie pociągają nas technikalia i mniej lub bardzie naukowe wywody?
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: kal800 »

zladygin pisze: 28 gru 2022, 17:13 Czy bardziej nie pociągają nas technikalia
Ostatnio gdzieś w mądrej książce, nie pomnę której, napisano, że fotografia to w połowie sztuka a w połowie nauka - trudno się nie zgodzić i nie mogę specjalnie znaleźć innej dziedziny sztuki, w której proporcje by nie były rozłożone w ten sposób. Malarz owszem musi znać technikę malarską, dobór farb, podkładów, pędzli, ale to jest zupełnie podstawowy warsztat, muzyk musi się znać na swoich instrumentach, ale jedynie od strony użytkowej, tancerze, śpiewacy - tutaj aspekt techniczny praktycznie nie występuje. Prawdopodobnie dlatego fotografia jest tak popularna wśród umysłów ścisłych, bo jest ten czynnik ważny, która nas kręci.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: J.A. »

Oczywiście, fotografia bez techniki nie istnieje. Z założenia tak musi być.
A opowieści, że dobry fotograf zrobi i pudełkiem po butach świetne zdjęcie, to takie trochę mędrkowanie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: Ozmin »

kal800 pisze: 26 gru 2022, 17:56 Tylko że wciąż nie mam pojęcia jak mam ustawić parametry ekspozycji przy takim teście - koleżka na filmiku pokazuje jak się to robi dla poszczególnych formatów materiału, ale nic, albo prawie nic nie mówi o czasie naświetlania, albo przysłonie. Przecież nie naświetlę na oko, bo gęstości mi potem też wyjdą na oko,
Należy dobrać taką ekspozycję, aby co najmniej dwa paski były nienaświetlone, czyli miały gęstość równą B+F. Dzięki temu będzie można sprawdzić charakterystykę negatywu w obszarze, w którym jest dla nas ważny - toe (B+F i dmin). Shoulder i dmax raczej nas nie interesują, ponieważ są poza zasięgiem zakresu tonalnego papieru.

Korzystam z X-Rite 334, który przeznaczony jest do materiałów rentgenowskich, ale z filmami panchromatycznymi daje sobie radę. Zerknij na poniższy wątek:
https://www.photrio.com/forum/threads/x ... is.180579/

Bocianowski pisze: 26 gru 2022, 19:39 -> Ozmin Czy ten program to Plotter for Windows z tinyoctopus.net ?
Tak.
kal800 pisze: 28 gru 2022, 11:27
Mam pytanie jeszcze do użytkowników BTZS Plottera - kupiłem sobie ten wynalazek, wygląda na znośny, natomiast nie mogę znaleźć nigdzie konfiguracji klina. Jest 21 stopniowy - czy to jest na sztywno, czy można gdzieś ustawić 31 stopniowy?
Jest tylko 21.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: Bocianowski »

Przychodzi Ozmin i wszystko jasne :-) Dzięki!
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: kal800 »

Dzisiaj przyszło - Amazon, zamówiłem w czwartek, paczka dzisiaj rano przyszła - ekspresowo.
IMG_2093.jpeg
IMG_2093.jpeg (104 KiB) Przejrzano 922 razy
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: Bocianowski »

kal800 pisze: 09 sty 2023, 14:32 Dzisiaj przyszło - Amazon, zamówiłem w czwartek, paczka dzisiaj rano przyszła - ekspresowo.
Super! Miłej lektury!
Pierwsze rozdziały są nieco rozczarowujące dla inżyniera: ciągi arytmetyczne, geometryczne, logarytmy, tłumaczenie, jak sporządzać i interpretować wykresy. Ale z drugiej strony miło się czyta i coś z tego rozumie :-)

P.S. Ekspresowo w dwojakim znaczeniu. Smacznego :-)
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: jac123 »

(Czego i sobie życzę 8-) ) Bocianowski
Patrząc na sprzęt ze stopki, z ciekawości spytam, czy zamierzasz stosować ten system strefowy do średniego formatu?
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: kal800 »

jac123 pisze: 10 sty 2023, 13:10 ten system strefowy do średniego formatu?
Nie da się specjalnie - przynajmniej nie w moich realiach. Nie wiem, czy mi się kiedykolwiek zdarzyło, żebym miał całą rolkę zrobioną w jednych warunkach, zwykle po 2-3 klatki na scenę. Na średnim zostaję przy starej, wypracowanej metodzie - naświetlaj na cienie, a o światła się martw w ciemni ;)
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: jac123 »

Tak mi się zdaje, ale to pytanie do kol. Bocianowskiego.
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: Bocianowski »

jac123 pisze: 10 sty 2023, 21:52 Tak mi się zdaje, ale to pytanie do kol. Bocianowskiego.
Ach, siła sugestii! kal800 odpowiedział, wiec już nie zauważyłem (a trzeba wszak czytać ze zrozumieniem!), że to pytanie do mnie.
-> jac123 już odpowiadam:
Mamiya Super 23 ma możliwość pracy z matówką i kasetami na błony cięte 6,5x9 cm. Zakupiłem taki zestaw jako budżetową wprawkę do dużego formatu (taka 50% symulacja: wszystko ustawiane ręcznie, żadnych blokad, żadnej elektroniki, nic nie widać na matówce, szmata na głowie, w krzyżu łupie, konieczność korekcji czasu naświetlania po wyciągnięciu tylnego miecha, ponowne ustawianie i naświetlanie, bo zapomniałem wyciągnąć szyberek - no raj jednym słowem), przed którym (na razie 8-) ) bronię się rękami i nogami :-)
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

System strefowy - czy tylko jeden rodzaj światłomierza?

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 28 gru 2022, 19:01 A opowieści, że dobry fotograf zrobi i pudełkiem po butach świetne zdjęcie, to takie trochę mędrkowanie.
troche bardziej, niz troche. zrobienie zdjecia to jedno, ale jego opracowanie, ktore uwydatni jedno, schowa co innego, uwydatni emocje, historie czy inne rzecczy na zdjeciu, jest z mojego punktu widzenia tak samo wazne. i tu juz trzeba miec chocby podstawowy warsztat.
zeby robic sztuke, trzeba najpierw opanowacc rzemioslo, jak pisal jakis klasyk.

system strefowy, densometry, i inne duperele moga byc przydatnym narzedziem, ale slepe podazanie za jakimis wskazaniami to dla mnie slepy zaulek. ja jakos omijalem lukiem te rzeczy, bo zawsze raczej manipulowalem obrazem tak, zeby mi sie podobal i pokazywal to, co mialem w glowie. robilem ostatnio sesje z pewna pania, zupelnie spontaniczne, bez przygotowania, niewiele czasu, wiec dla zabawy pstryknalem pare zdjec. i niby powiekszenie ok, pelna skala tonow, ale w ogole mi to jakos nie gralo. takie o niczym wyszlo.

Obrazek

po paru dniach wrocilem do tego zdjecia, przegialem z kontrastem i expozycja. i wszyscy, ktrozy mieli te zdjecia w rekach powiedzieli, ze wyglada o niebo lepiej. i modelce sie zdecydowanie spodobalo ciemniejsze.

Obrazek

opanujmy narzedzia, a nie pozwolmy, by narzedzia opanowaly nas ;)
ODPOWIEDZ