Synchronizacja lamp z aparatem.

Praca w studio fotograficznym - problemy i wasze doswiadczenia

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

nie to nie dowodzi niczego prócz tego że wyzwalają na wszystkich czasach a to bardzo duża różnica wyzwalać a synchronizować
oczywistym jest że czas synchronizacji to czas w którym błysk lampy trwa nie krócej niz pełne otwarcie migawki, tak by została naświetlona cała klatka
moze znajdę jutro chęci by wyciągnąc lampę z pudła ( studyjną ) i podpiąć kablem, albo chociaż systemowa na kablu puscic, to sprawdze jak to się ma i jak wygląda
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

Mam na myśli to, że skoro D70s ma mechaniczną migawkę, która otwiera się z maksymalną prędkością 1/250s i jednocześnie jest to górna granica synchronizacji to logicznym jest, że zawsze będzie synchronizacja z lampą po kablu czy niededykowaną przez stopkę :-) I pewnie większość amatorskich cyfrówek tak ma.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2012, 21:54 przez Rob, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Rob pisze:Mam na myśli to, że skoro D70s ma mechaniczną migawkę, która otwiera się z maksymalną prędkością 1/250s i jednocześnie jest to górna granica synchronizacji to logicznym jest, że zawsze będzie synchronizacja z lampą po kablu czy niededykowaną przez stopkę :-) I pewnie większość amatorskich cyfrówek tak ma.
nie wiem czy dobrze rozumiem - "lampa na kablu" czyli zwykła lampa zewnętrzna podpięta do aparatu a pomocą kabla np. TTL czy może chodzi o lampy studyjne? bo jeśli te drugie to z własnego doświadczenia wiem , że D70s może się synchronizować na znacznie krótszych czasach.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

D70s ma najkrótszy czas otwarcia migawki 1/250s, który jest także czasem synchronicznym, co oznacza, że w jest to czas pełnego odsłonięcia przetwornika CCD. Czasy krótsze realizuje elektronicznie.
Czym to skutkuje? Otóż tym, że z lampą systemową / dedykowaną, obojętne czy na kablu, czy w dowolny inny sposób, aparat ustawi 1/250s. Natomiast zwykłą lampą na gorącej stopce, lub kablu PC zsynchronizuje z czasem nawet 1/8000. Tyle, że w tym drugim przypadku może się okazać, że czas trwania błysku jest dłuższy niż czas otwarcia migawki (tak będzie w przypadku wielu lamp studyjnych i wielu innych zwykłych lamp). Co z kolei spowoduje niedościetlenie z powodu tego, że tylko cżęść energii błysku będzie użyta do naświetlenia zdjęcia.
Co do innych amatorskich cyfrowych puszek, to nie wiem, ale canon nie stosował nigdy migawek elektronicznych w dslrach.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2012, 08:56 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: Janis »

cześć,
podepnę się, bo to dla mnie bardzo ważny temat.

Do tej pory używałem Mamiyę645 tylko z światłem zastanym lub blendą.
Ale mam ochotę, a nawet potrzebę wykorzystać lampy błyskowe (fotografia obiektów w ruchu, sport).

I niestety te info. o 1/60 mnie bardzo martwią.
To dotyczy także zewnętrznych lamp?

Do tego chciałbym użyć zestawu lampy dwie sztuki YN 560 III oraz wyzwalacz YN 560-TX.
I tu pojawia się problem z tą synchronizacją.
A do fotografii sportowej potrzebuję minimum 1/250. Czy jest opcja by to obejść z podstawowymi obiektywami?
Ktoś ma pomysł?

A co jeśli zmierzę światło zastanę i tak ustawie parametry. Dajmy na to fotografowanie za dnia, warunki do zrobienia zdjęcia czas 1/250, przesłona f8
I jedynie chcę doświetlić osobę fotografowaną, zachowując możliwie jak najbardziej naturalne oświetlenie, ale też pozbywając się cieni z twarzy/ubrań na pierwszym planie. Nadal będę miał tylko pół klatki naświetlone?

Edit: lampy oczywiscie ustawiane manualnie, przeslona i czas migawki rowniez. Żadne priorytety A / S

Czy to zadziała ? Z góry dzięki za odp.!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: J.A. »

Janis pisze: I niestety te info. o 1/60 mnie bardzo martwią.
To dotyczy także zewnętrznych lamp?
Tak. Ten parametr jest zależny od aparatu. W przypadku migawek szczelinowych niestety tak jest. W małoobrazkowych jest niewiele lepiej. Najkrótszy czas ma jedna Minolta 1/300, okręty flagowe innych producentów mają 1/250, a reszta 1/125 i dłużej.
Janis pisze: A co jeśli zmierzę światło zastanę i tak ustawie parametry. Dajmy na to fotografowanie za dnia, warunki do zrobienia zdjęcia czas 1/250, przesłona f8
Będziesz miał ok 1/4 kadru naświetlone z lampą, a reszta naświetlona tylko zastanym.
Janis pisze: I jedynie chcę doświetlić osobę fotografowaną, zachowując możliwie jak najbardziej naturalne oświetlenie, ale też pozbywając się cieni z twarzy/ubrań na pierwszym planie. Nadal będę miał tylko pół klatki naświetlone?
Tak ale jak pisałem wyżej jedną czwartą nie pół.
Czas synchroniczny przy migawce szczelinowej, to najkrótszy czas w jakim migawka odsłania cały kadr.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: taharii »

Mamiya ma mnóstwo obiektywów z centralną migawką, poszukaj a będziesz miał synchronizację przy wszystkich czasach (zwykle 1/500 do 1/800)
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: wosk »

Możesz zainwestować w obiektyw 55 mm, 80 mm lub 150 mm oznaczony N/L, tzn z migawką centralną. Masz wtedy możliwość synchronizacji z czasami od 1/30 do 1/500. Migawkę w body nastawia się wtedy na 1/8 sek.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: Joan »

Poeksperymentuj z czasem naświetlania 1/60 sekundy i oświetleniem błyskowym. Blendę dobierz do siły błysku i ewentualnie nieco przymknij jeśli będzie mocne światło zastane. Bardzo mocne światło zastane może uniemożliwić takie zdjęcie, ale też wzbogacić o ciekawy element częściowo poruszonego obiektu z nieporuszonym, bo naświetlonym krótkim czasem trwania błysku. Do tego celu przydałby się Tobie światłomierz mierzący sumaryczne światło, choćby nawet taki Lunasix F, który mierzy co prawda wszystko tylko przy 1/90 sekundy, ale to w większości wypadków wystarczy. Oczywiście Minolta Flashmeter IV będzie lepsza (i sporo droższa). Właśnie odpowiednio zmieszane światło zastane z błyskowym najczęściej dają najlepsze efekty, sam błysk poza studiem rzadko daje ładne oświetlenie. Powodzenia !
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: Janis »

Hej,
dziękuję za szybkie i ważne dla mnie odpowiedzi.
Niestety nie napawa to optymizmem, ale być może uda mi się jeszcze cos wyskrobać z Contaxa G2
Za miesiąc wylot, chyba nie zdążę znaleźć obiektywu do Mamiyii w dobrej cenie.
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: Janis »

Mam pytanie do specjalistów :)
na znanym, zagranicznym portalu jest obiektyw:
Mamiya A 55mm F/2.8 N/L Leaf Shutter Lens
Czy on pozwoli mi wskoczyć na 1/500 z lampami?

Pozostał miesiąc do wylotu, muszę się sprężyć :)
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: wosk »

Tak jak wcześniej pisałem - jak najbardziej, synchronizacja będzie możliwa na każdym czasie, rownież 1/500 sek ( to najkrótsza " migawka " ). Kabel synchro trzeba podłączyć do gniazda na obiektywie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: Janis »

wosk pisze:Tak jak wcześniej pisałem - jak najbardziej, synchronizacja będzie możliwa na każdym czasie, rownież 1/500 sek ( to najkrótsza " migawka " ). Kabel synchro trzeba podłączyć do gniazda na obiektywie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ach, takie buty.
czyli do tego jeszcze potrzebny kabel synchro.
Rozumiem, że jak włożę nadajnik do lamp na stopkę korpusu Mamiya645 to i tak nic mi nie da, nawet mając obiektyw N/L ?
Ten kabel musi być jakis specjalny? (nadajnik YN 560-tx) Tylko co ja wtedy z tym nadajnikiem zrobię? Nie może tak dyndać, a ja muszę być mobilny :) Ewentualnie zalepię styki i nałożę na sanki.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: rbit9n »

potrzebujesz gorącej stopki odpowiedniej do lampy lub wyzwalacza bezprzewodowego, oraz odpowiedniego kabelka, żeby z jednej strony była wtyczka PC: dostepne na RPA.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Synchronizacja lamp z aparatem.

Post autor: Janis »

Ok, narazie kupilem 55mm N/L. O ile poczta nie zawali (a ma 3,5 tygodnia) to jeszcze uratuję swój wyjazd i może nawet zdążę zrobić test. :)

Dziękuję Wam za odpowiedzi, przepraszam jesli były zbyt proste. Niestety jestem w tym temacie zielony.

Oby się to udało, oby się udało... :)
ODPOWIEDZ