Świeżak w ciemni - kilka pytań

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 06 lis 2022, 19:01 Z_photo, Zdecydowanie dobra literatura przedmiotu nie ma tej wady. Gdyż dobra to taka, która została napisana przez dobrego autora, który z kolei w niej był w stanie zawrzeć odpowiedzi na większość pytań. No i nie trzeba było klikać wyszukiwać i weryfikować.
Odnośnie technik fotograficznych Jak dotąd nie spotkałem takiej pozycji, która by rozwiewała wszelkie wątpliwości. Dlatego korzystałem z wielu źródeł autorstwa Cypriana, Pękosławskiego, Tuszki, Teichera, Latosia, Mroczka i wielu innych autorów, w których te same kwestie objaśniano na różny sposób i przez co te objaśnienia świetnie się uzupełniały.

W literaturze autorstwa klasyków nie było np. nic o technice split grading - chcąc ją wypróbować musiałem o tym poczytać w innych źródłach.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 06 lis 2022, 22:17 W literaturze autorstwa klasyków nie było np. nic o technice split grading - chcąc ją wypróbować musiałem o tym poczytać w innych źródłach.
To akurat chyba nic dziwnego...
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 06 lis 2022, 23:02 To akurat chyba nic dziwnego...
Oczywiście.
Chodzi mi o to, że żadna literatura nie jest tak dobra/wyczerpująca, że nie warto sięgać po inne pozycje.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 06 lis 2022, 22:17 Odnośnie technik fotograficznych Jak dotąd nie spotkałem takiej pozycji, która by rozwiewała wszelkie wątpliwości.
Które pojawiły się na samym początku przygody? Wątpię.
Z_photo pisze: 06 lis 2022, 22:17 W literaturze autorstwa klasyków nie było np. nic o technice split grading - chcąc ją wypróbować musiałem o tym poczytać w innych źródłach.
Może dlatego, że literatura klasyków powstawała w czasach gdy nie było w ogóle papierów wielogradacyjnych? I znowu, to nie jest problem nasuwający się "zwierzakowi w ciemni".
Z_photo pisze: 06 lis 2022, 23:44 Chodzi mi o to, że żadna literatura nie jest tak dobra/wyczerpująca, że nie warto sięgać po inne pozycje.
Tyle że to co napisałem wyżej zaczynając tę gałąź wątku odnosiło sią do wczesnego etapu ściemniania, z jakim mamy do czynienia. O zupełnym zielonym ciemniaku. :-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ