Świeżak w ciemni - kilka pytań

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: PPaweł »

Praktica-analog pisze: 05 lis 2022, 13:24 Te 4 st wiecej powodują ze wywołuje sie do całkiem czarnego zdjęcia 12-20 sec ?
Yhym. Zwłaszcza, jeżeli dodatkowo prześwietlisz. Na takich czasach, jakie podajesz, to ja naświetlam przy przysłonie 11 lub 16. Ty chyba nie piszesz, jaką dajesz, ale jeżeli nie przymykasz, to na pewno prześwietlasz. Oczywiście jest jeszcze kwestia powiększalnika. Ja mam do 6x9, więc małoobrazkowy dostaje u mnie coś 15% całości dostępnego światła. Jak masz małoobrazkowy powiększalnik, to pewnie z tej samej żarówki masz więcej.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 05 lis 2022, 17:33 No nie całkiem. Pokojowa to może być u mnie, bo ja mam 20 stopni. Ale są tacy, którzy utrzymują w mieszkaniu szklarnię z 25 stopniami i takąż temperaturę będzie miał wywoływacz tak po prostu wyjęty z szafki.
Te 5 stopni różnicy nie sprawi, że zdjęcie które obrabiane w 20 stopniach było prawidłowe, w 25 stałoby się czarne.

Tolerancja czasu wywoływania papieru in plus jest bardzo duża jeśli prawidłowo naświetla się papier. Po czasie gwarantującym dogłębne wywołanie przez jakiś czas w pozytywie praktycznie nic się nie dzieje. Dopiero po przesadnie długim wywoływaniu obraz zaczyna szarzeć, ale nie tak żeby całkowicie się zaczernił (przy założeniu że nie pada na niego światło lampy ciemniowej lub rozproszone światło emitowane przez powiększalnik).

PS. Te 25 stopni to już chyba historia. Żeby tylko nie było tak, że będziemy musieli wydłużać czas obróbki celem skompensowania bardzo niskiej temperatury. ;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: teh_R. »

Głupie pytanie, ale przeczytałem trzy ostatnie strony i jednak zadam - ruszasz papierem w kuwecie?
Praktica-analog
-#
Posty: 15
Rejestracja: 28 paź 2022, 19:39

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: Praktica-analog »

teh_R. pisze: 05 lis 2022, 22:16 Głupie pytanie, ale przeczytałem trzy ostatnie strony i jednak zadam - ruszasz papierem w kuwecie?
Tak ruszam
Praktica-analog
-#
Posty: 15
Rejestracja: 28 paź 2022, 19:39

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: Praktica-analog »

Posiedziałem wczoraj trochę i mogę powiedzieć że poprawło się , jedynie lampa ciemniowa na początku robiła złą robotę. Zarówkę czerwoną mam nad stołem i mazy wyszły. Zmieniłem na taką ciemno oliwkową i wychodziły fajnie. Ale ciezko robiło się bo w dużym półmroku.
Pytanie : czy czerwona zarowka musi byc jakaś specjalna , niewiem barwa ? Czy ta co mam 15W led z gwintem e27 wystarczy przyciemnić? Widziłem na allegro zarówkę do ciemni 95 zl 🧐 co ona ma czego moja nie ma?

No i pijawiła sie zabawa w czas i przesłonę, na początku zrobiłem próby i dobrałem najlepszą nastawę. Ale dalej w głąb filmu pojawiały sie zdjęcia za jasne za ciemne , wiec niebyłbym sobą i zacząłem przy tym majatrować. Licząc ze wyciągne niektóre zdjęcia , czesto z marnym skutkiem.
Pytanie : czy cały film lecimy z jedną nastawą ? A zdjęcia poprostu słabe?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: powalos »

Praktica-analog, przysłonę i czas naświetlania dobierasz do negatywu. Jeżeli naświetlane w podobnych warunkach to zazwyczaj te parametry się nie zmieniają. Jeżeli klatki naświetlone różnie to niestety ale trzeba dobrać do każdego powiększenia osobno. Co do żarówki czy też lampy ciemniowej to proszę poszukaj o tym na forum. Jest tego sporo. Może w twoim przypadku spróbuj tę lampę zamontować w innym miejscu i może światłem na sufit a nie bezpośrednio nad kuwetami. Musisz porobić próby. Poszukaj też wątku o lampach ciemniowych na tym forum. Dużo skorzystasz. Pozdrawiam i wytrwałości życzę. Aaa i skorzystaj z pomocy oferowanej przez kolegów z Twoich okolic. Po co wyważać to co inni już opanowali
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: J.A. »

powalos pisze: 06 lis 2022, 11:46 Po co wyważać to co inni już opanowali
I marnować czas, pieniądze i nerwy
Jedna wizyta u kogokolwiek kto oferował pomoc, rozwiąże wszystko problemy początkującego
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: Z_photo »

Praktica-analog pisze: 06 lis 2022, 11:12 Pytanie : czy cały film lecimy z jedną nastawą ?
Nie, bowiem poszczególne klatki, w zależności od gęstości obrazu negatywowego i oczekiwanej gęstości pozytywu mogą wymagać innej ekspozycji. Ta zmienia się także przy zmianie stopnia powiększenia (kopiowaniu wycinka kadru).
Czas ekspozycji może także się zmienić po zmianie stopnia kontrastowości papieru (w przypadku papierów wielogradacyjnych).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: aka »

J.A. pisze: 06 lis 2022, 12:33
powalos pisze: 06 lis 2022, 11:46 Po co wyważać to co inni już opanowali
I marnować czas, pieniądze i nerwy
Jedna wizyta u kogokolwiek kto oferował pomoc, rozwiąże wszystko problemy początkującego
Lektura choćby linkowanego przeze mnie artykułu z koreksu właśnie sporo by wyjaśniła żądnemu wiedzy. Minimum wysiłku intelektualnego też by się przydał, a tak mamy jak grochem w ścianę, niestety :-(
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 06 lis 2022, 16:32 Lektura choćby linkowanego przeze mnie artykułu z koreksu właśnie sporo by wyjaśniła żądnemu wiedzy.
W sieci można także znaleźć wiele instrukcji w postaci materiałów video.
Przykładowo: https://www.youtube.com/watch?v=0KgUFr74UO4
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: J.A. »

Ale wiecie, że wszystkie te internetowe pomoce mają jedną wadę?
Nie odpowiadają w czasie rzeczywistym na nasuwające się pytania. Jak pytanie się pojawia, to trzeba szukać kolejnego linku, filmu etc.
A jak pytanie się pojawia face to face, to face z reguły zna odpowiedź bez zbędnego klikania i odsiewania ziarna od plew.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: powalos »

J.A., :-)
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: aka »

J.A. pisze: 06 lis 2022, 17:52face to face
Ba! To oczywista oczywistość - dobry nauczyciel czy wręcz mentor jest bezcenny. Jak się w czasach licealnych wziąłem za fotografię to wypożyczyłem książkę, Cypriana. Dzisiaj czytanie książek nie jest trendy... Ale nic nie poradzi i nauczyciel jeśli uczeń niezdyscyplinowany w myśleniu.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 06 lis 2022, 17:52 Ale wiecie, że wszystkie te internetowe pomoce mają jedną wadę?
Nie odpowiadają w czasie rzeczywistym na nasuwające się pytania.
Identyczną "wadę" ma literatura w tradycyjnej formie. A mimo to przed laty - wyłącznie w oparciu o lekturę i praktyczne próby udało mi się jednak opanować teorię i warsztat w stopniu wystarczającym do tworzenia powiększeń, których jakość mnie zadowala, a odbiorcy oceniają pozytywnie (wiem, że nieskromnie to zabrzmiało).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: J.A. »

Z_photo, Zdecydowanie dobra literatura przedmiotu nie ma tej wady. Gdyż dobra to taka, która została napisana przez dobrego autora, który z kolei w niej był w stanie zawrzeć odpowiedzi na większość pytań. No i nie trzeba było klikać wyszukiwać i weryfikować.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ