Świeżak w ciemni - kilka pytań

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: technik219 »

pan_ryba pisze: 27 cze 2022, 17:05 Ja ostatnio wyjmowałem z pudełka arkusz barytu fomy w ten sposób, że miałem wgląd wewnątrz tej czarnej koperty. Okazało się, że na jego rogu w miarę wyciągania miało miejsce wyładowanie elektrostatyczne. No i po wywołaniu krawędź była zaczerniona.
:shock:
Lux mea lex
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: shovax »

českotěšínský pisze: 22 cze 2022, 20:01 Foma Fomaspeed Variant - własnie na tym pracuję i kilka papierów zostało naświetlonych (prawdopodobnie przy wyjmowaniu z pudełka w okolicach zegara) po brzegach, stąd mój niepokój. Niepokój tym bardziej spotęgowany faktem, że zegar jest osłonięty, więc to światło, które jest fakt rozproszone, jednak zadziałało skutecznie. Nie mówię o delikatnie zadymionych ale solidnie naświetlonych arkuszach- czarne brzegi.
robie na vipo combi od 20 lat, zegar mam na scianie, tak ze swieci mi na blat, gdzie naswietlam zdjecia, nigdy nie stwierdzilem zadnego zadymienia. wada produktu, albo sam zaswietliles ten papier przyadkiem keidy indziej, co wniskuje po tym, ze mas zaswietlone tylko brzego, i to mocno. chyba z 10 minut musialbym trzymac papier na tym zegarze, zeby sie choc troche zadymil.

vipo combi swieci na pomaranczowo, wiec nie wiem glownie, sikad u ciebie "biale" podswietlenie.
zreszta, zrob test, wez kawalki papieru, potrzyj je pod zegarem rozne kresy czasu, i wywolaj...
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: českotěšínský »

Dzięki za odzew,
wykluczam zaświetlenie poza-zegarowe. Nie ma światła. Żadnego. Test zrobię. Jeśli to wada produktu to dlaczego tylko u mnie? Raczej zaświetlenie ...ale czym? Staram się dojść do tego skąd biorą się te czarne brzegi...Może rzeczywiście jakieś wyładowania elektrostatyczne (cokolwiek to oznacza) albo jakiś "światłowód" się wytworzył, tak jak w którymś z wątków - trafnie- jeden z Kolegów podpowiedział, rozwiązując mój problem z zaświetleniem negatywu... Jakaś przyczyna być musi.

Dzięki wielkie,
Ct
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: aka »

českotěšínský pisze: 30 cze 2022, 19:41 dlaczego tylko u mnie?
No bo może ciemnia nie dla Ciebie?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: Imperitus »

českotěšínský, jak efekt światłowodowy miałby się wytworzyć w nieprzezroczystym materiale?
Kup nową paczkę papieru i spokój
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Praktica-analog
-#
Posty: 15
Rejestracja: 28 paź 2022, 19:39

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: Praktica-analog »

Witam, ja chciałem popytać trochę. Jestem bardzo początkujący w ciemni. Wczoraj wywołałem swój pierwszy film. Ilford PAN 100. Korzystałem ID11 + Rapid fixer Ilforda. Nawet mi sie to udało ;-) . Teraz mam dylemat jaką chemie użyć do wykonania odbitek na Fomaspeed N311. Czy ID-11 i rapid fixer nada się ponownie? Jak tak to w jakiej proporcji ?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: powalos »

Zastosuj wywoływacz przeznaczony do papierów np FOMA W-14 lub inny pozytywowy wywoływacz. Utrwalacz może być ten sam co do filmu. Rozcieńczenia znajdziesz na ulotkach materiałów.
Fan Pentax'a.
Praktica-analog
-#
Posty: 15
Rejestracja: 28 paź 2022, 19:39

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: Praktica-analog »

Witam ponownie. Mam teraz pytanie odnośnie kasety w powikszalniku KROKUS 35SL do której zakładamy film. Jak ją prawidłowo obsługiwać ?
Klisza w zamkniętej kasecie nie daje sie przesuwać. Naciskając wystający języczek jest lepiej ale zaś klatka przesuwa sie we wszystkie strony i przesuwa się z dużym oporem. Kliszę trzeba mocno ciągnąć. Widać perforacje. W zasadzie trzeba we wszystkich kierunkach ruszać kliszą żeby ustawić w kratce. Chyba nie powinno tak być? Obrazek
Załączniki
ACF02171-B779-43C4-8F78-B86B0A4D7A4C.jpeg
E9B4F169-BC4F-4A84-BF9B-D3A965B27E48.jpeg
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: J.A. »

Tak nie powinno być.
Ale od początku.
1. Po pierwsze obróć dolną wkładkę formatową o 180°. Te kołki, takie dwa okrągłe czopy to są ograniczniki przesuwu filmu, o nie powinien się oprzeć.
2. Przy zamkniętej karetce filmu nie powinno się dać przesunąć. Aby go przesunąć należy właśnie unieść ten wystający języczek, aha, część z szybką to góra karetki (na wszelki wypadek to piszę, coś mi mówi, że wkładasz to odwrotnie)
Ogólnie ta karetka to nie jest mistrzostwo precyzji i jakości, ale da się używać.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Praktica-analog
-#
Posty: 15
Rejestracja: 28 paź 2022, 19:39

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: Praktica-analog »

Ok dzieki ,
Cos mi z tymi kołkami nie pasowało.
Ale jeśli chodzi o wkładsnie kiosku to jest szybką do góry i języczek w górę naciskam .

J.A. pisze: 01 lis 2022, 12:14 Tak nie powinno być.
Ale od początku.
1. Po pierwsze obróć dolną wkładkę formatową o 180°. Te kołki, takie dwa okrągłe czopy to są ograniczniki przesuwu filmu, o nie powinien się oprzeć.
2. Przy zamkniętej karetce filmu nie powinno się dać przesunąć. Aby go przesunąć należy właśnie unieść ten wystający języczek, aha, część z szybką to góra karetki (na wszelki wypadek to piszę, coś mi mówi, że wkładasz to odwrotnie)
Ogólnie ta karetka to nie jest mistrzostwo precyzji i jakości, ale da się używać.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: rbit9n »

nie przypominam sobie, żeby krokus 35sl miał opcję ramek bezszybkowych, a jeśli już, to w tej konfiguracji ramka - szybka, powinna być ramka płaska, a nie profilowana. taka ramka jak na zdjęciu wymaga drugiej ramki z otworami na te wybrzuszenia, jak w Opemusie 5 na przykład.

Obrazek
https://www.fotoimpex.com/darkroom/meop ... -35mm.html
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: J.A. »

Nie. Tak ma być to pasuje i działa. Identyczna karetka była w moim pierwszym powiększalniku Krokus 44 color
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Praktica-analog
-#
Posty: 15
Rejestracja: 28 paź 2022, 19:39

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: Praktica-analog »

Wiem, że mój ojciec tak to używał. szybka i ramka ale nie pasowało mi to coś z przesuwaniem filmu. posiłkuję sie wtarciami w niekórych miejscach jak to było wkładane i to jest mój czesto jedyny ślad.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: rbit9n »

to ja miałem jakąś budżetową wersję z dwiema szybkami.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Świeżak w ciemni - kilka pytań

Post autor: J.A. »

Cholera, a może masz rację?
Teraz już taki pewien nie jestem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ