światłomierz do średniego

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

Shah pisze:
nord pisze:nie wiem czy w tym temacie ktoś proponował, zatem dodam od siebie propozycje Gossen Lunasix 3 lub Lunasix F. Bardzo proste w użytkowaniu, solidne i bardzo dokładne światłomierze. Lunasix F posiada możliwość pomiaru światła błyskowego.
Lunasixa 3 mam, używam i też szczerze polecam. Jest niezawodny.
Pytanie

jakie jest w nim napięcie zasilania ?
ju_87
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Miałem Seconika 358, ale brakowało mi punktowego, przystawka nei wchodziła w grę bo chiałem 1% punkt.
ale przecież jest przystawka kątowa 1*. nawet jestem w jej posiadaniu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

junkers_ju-87 pisze:[
Pytanie

jakie jest w nim napięcie zasilania ?
nie wiem jak w Trójce, bo znam tylko z opinii użytkowników, ale do "F'a" wkładam kostkę 9V
Ostatnio zmieniony 16 sty 2012, 16:08 przez nord, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shah
-#
Posty: 49
Rejestracja: 18 mar 2008, 19:15
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Shah »

junkers_ju-87 pisze:[Pytanie

jakie jest w nim napięcie zasilania ?
Lunasix potrzebuje dwóch pastylek 1.35V.
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

Shah pisze:
junkers_ju-87 pisze:[Pytanie

jakie jest w nim napięcie zasilania ?
Lunasix potrzebuje dwóch pastylek 1.35V.
tych które już wyszły z produkcji?
czy zamienniki też mogą być?
jest kilka ładnych Gossenów na ebay'u, z przystawkami, a ja poluję na spota
Awatar użytkownika
Shah
-#
Posty: 49
Rejestracja: 18 mar 2008, 19:15
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Shah »

Basil pisze:
tych które już wyszły z produkcji?
Tak, dokładnie te.
Basil pisze:czy zamienniki też mogą być?
Mogą być. Takie właśnie są w moim.
jacekCz
-#
Posty: 180
Rejestracja: 03 lut 2011, 21:08
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: jacekCz »

Chyba niemal wszystko tu padło o światłomierzach. Jak był czas selenowych, podkreślało się że charakter technologii jest taki że się zużywa, mają spadać z latami wskazania. Gdzieś mam na dnie szafy ale nawet nie szukam.
W CdS wierzę i teoria elektroniki nic nie mówi o spadku wskazań z latami.

Dyskusja zaczęła się i krąży koło kąta pomiaru - selenowe musiały mieć szeroko ze względu na sposób i siłę pomiaru. Wiele albo wszystkie CdS że nie wspomnę o SbC - korzystając z większej czułości - ma zmniejszony kąt, np jak portretówka lub lekkie tele aź do spotów. Tyle o kątach.

Ale ostatnio odkryłem potrzebę pomiaru bezwzrokowego (z zamrażaniem pomiaru) i te kryteria przykładam do światłomierzy. Nie spełnia go Świerdłowsk, wymaga kontaktu wzrokowego podczas pomiaru.
Więc z opóźnieniem uczę się dalece skomputeryzowanego Gossena (typ mi się zapomiał). Wprawdzie we wszystkich aparatach mam przynajmniej program A, ale w moim nikosiu FG (taka wada egzemplarza), linijka wskazań migawki jest niemal niewidoczna w słońcu, stąd przeprosiny ze światłomierzami.

[ Dodano: Sro 07 Mar, 2012 ]
Gringo997 pisze:mam tego pdf'a od dawna, przyznam szczerze że z taką przejściówką jest sporo roboty, a gdybym chciał ją kupić to też sobie słono życzą i do wyboru albo z USA albo z UK...
jako elektronik z dyplomem nie wierzę w te konwersje napięcia - w ogóle że są potrzebne. Olbrzymia większość światłomierzy (za wyjątkiem selenowych) działa na schemacie mostka, który jest nieczuły na napięcie zasilania (na wyższym jest nieco wyższa intensywność, dynamika odpowiedzi ale wskazania zera są "tożsamościowo" w tym samym punkcie).

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Ktoś sobie zrobił rynek z naiwniaczków, widać po cenach tych konwerterów napięcia.

GDYBY projektanci byli idiotami, ale podkreślam GDYBY i maksymalnie spieprzyli wszystko co się dało spieprzyć, z różnicy napięcia 1.5V a 1.35V wynikała by różnica wskazań nie więcej niż 1/3 EV. Porównajcie to z precyzją zadawania rzeczywistej przysłony czy migawki w 20-40 letnim sprzęcie.
Mam i ja RB67, F4S, F90X, cyfrę też i szklarnię
http://www.flickr.com/photos/jacekpl/
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

Lunasix Gossena "zamraża" pomiar,po puszczeniu przycisku pomiaru igła pozostaje w miejscu
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Marcolini
-#
Posty: 10
Rejestracja: 26 sty 2011, 22:25
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Marcolini »

Witam ponownie -
Jako, ze nabylem swiatlomierz Gossen Lunasix (ver.2) i tam potrzebuje 2x bateria PX13. Zamiennik to PX625. Pomijam reduktory które mozna kupić lub zrobic:
http://www.paulbg.com/Nikon_F_meter_batteries.htm

Ale znalazlem taka oto baterie w Polsce:
http://eltronix.pl/products/500 - ale ona ma oznaczenie 625A .
Czy to A cos znaczy szczegolnie waznego dla mnie ? I czy zamiana 1,35 na 1,5 (czytalem 2 posty powyzej - ale mowimy o 2szt baterii) przy i tak chyba (o ile doczytalem) kalibrowaniu do baterii swiatlomierza ma jakiś istotny wplyw. Dodam, ze wykorzystywany bedzie glownie do Yashici Mat z 1958 roku i filmow głównie Ilford FP4 plus 125/120 .
Krótkie pytanie - czy zamawiac te baterie ? Czy szukac innych rozwiazan (np. zrobic tube z bakielitu /wytoczyc - na rozmiar mniejszych pastylek , bo zakretka powinna mi przeniesc minus (chyba, ze sie myle)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

wraz zakupionym od naszego koreksowego kolegi lunasixem 3 otrzymałem gratis opakowanie bateryjek duracell Da675n6. producent deklaruje, że bateryjki mają 1,4V i służą do zasilania aparatów słuchowych. ich rozmiar jest nieco mniejszy niż te których używa się w światłomierzu, jednak to żaden problem. na alledrogo.pl ;-) blisterek z sześcioma sztukami bateryjek kosztuje raptem niecałe 12 złociszy plus koszty przesyłki.

używając tych baterii nie zauważam żadnych anomalii w działaniu światłomierza. miałem możliwość porównania jego wskazań z polarisem, minoltowską "czwórką", swierdłowskiem oraz ze światłomierzami wbudowanymi w F90X, D80 i ETRS, po lekkiej korekcie odczyty są prawidłowe, a co najważniejsze powtarzalne.
Marcolini
-#
Posty: 10
Rejestracja: 26 sty 2011, 22:25
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Marcolini »

Bardzo dziękuję za informację :)

Marudząc dalej:
A uzywales tasmy izolacyjnej lub papierka do korekty średnicy, czy zwyczajnie wpakowane i sie trzymaja ?

I drugie pytanie - na jak dlugo wystarcza jeden zestaw baterii ?
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Marcolini pisze:Bardzo dziękuję za informację :)

Marudząc dalej:
A uzywales tasmy izolacyjnej lub papierka do korekty średnicy, czy zwyczajnie wpakowane i sie trzymaja ?

I drugie pytanie - na jak dlugo wystarcza jeden zestaw baterii ?
w zasadzie jest jak napisałeś.

widoczny łepek od pinezki robi za docisk pomiędzy zakrętką a bateriami.

Obrazek

takie rozwiązanie otrzymałem wraz ze światłomierzem, a skoro działa bez problemów, nie dotykam. lepsze bowiem jest wrogiem dobrego ;-)

co do żywotności bateryjek, trudno mi cokolwiek napisać. światłomierz mam dopiero od 26 marca, choć intensywnie go testowałem i użytkowałem, bateryjki nic nie straciły na wigorze ;-)
Marcolini
-#
Posty: 10
Rejestracja: 26 sty 2011, 22:25
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Marcolini »

Jestem Ci dozgonnie wdzięczny za bardzo precyzyjną odpowiedz :)
Ponieważ też wyznaję tą zasadę - nie będę szukał innych rozwiązań skoro ta jest sprawdzona. Bateryjki już znalazłem, ale możliwe, że kupie je w pobliskim sklepie z aparatami sluchowymi - jak nie - wezme z allegro.

Narazie czekam na przesyłkę , wiec tylko się pochwalę aukcją :
http://www.ebay.de/itm/320875947733?ssP ... 698wt_1268

Jeszcze raz serdeczne dzięki :)
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

to ja tylko dorzucę że mam Lunasixa 3 i baterie 1.5V i też działa poprawnie (testowane z Canonem 40D)
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Basil pisze:to ja tylko dorzucę że mam Lunasixa 3 i baterie 1.5V i też działa poprawnie (testowane z Canonem 40D)
nie tylko Ty stosujesz te baterie. zaczytałem kilka opinii o takim zasilaniu luny i o braku negatywnych skutków.

przyznam, że Twoja opinia była pierwszą jaką przeczytałem i póki nie znalazłem tych bateryjek od duracella chciałem zasięgnąć informacji u Ciebie ;)
ODPOWIEDZ