Super 8 mm

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

msierak
-#
Posty: 162
Rejestracja: 26 lis 2008, 08:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: msierak »

J.A. pisze:Na znanym serwisie aukcyjnym pojawił się dzisiaj ruski koreks do 16 mm.
Ale ósemka też do niego wchodzi, nie? Na zagranicznym znanym serwisie aukcyjnym jest taki sam tylko 400 razy drożej i piszą, że 8,16,35 mm wchodzi.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Ósemka nawija się bez krążków dystansowych, więc na pewno wejdzie. Michał, kupuj, to podrzucę Ci do wywołania 2 filmy, o których zapomniałem przed sprzedażą koreksu i znalazłem dopiero wczoraj, jak szukałem kaset :-D
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

A gość pisze, że ma jeszcze kilka.
Może też kupię? Tylko cholera na co mi to? Kiedyś miałem F-1 z magazynkiem na filmy z metra, to by się przydał. Ale nie było filmów z metra i nie było koreksu :-P
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

jeśli piszecie o koreksie lomo УПБ-1A to, to jest typ na 15metrow filmu (sa tez mniejsze modele na 10m co jest pewnym problemen przy wolaniu super8). mozna nawinac 2 filmy 8mm/16mm albo jeden 35. za taka cene jak widze na 'popularnym serwisie aukcyjnym bralbym ze 3...


p.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

p1ot3 pisze:mozna nawinac 2 filmy 8mm/16mm albo jeden 35.
Do dwóch filmów potrzeba około 2 litry roztworu, o ile dobrze pamiętam, więc mało jest realne wołanie dwóch na raz. Do jednego na pewno wystarcza litr.
Lux mea lex
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

technik219 pisze:
p1ot3 pisze:mozna nawinac 2 filmy 8mm/16mm albo jeden 35.
Do dwóch filmów potrzeba około 2 litry roztworu, o ile dobrze pamiętam, więc mało jest realne wołanie dwóch na raz. Do jednego na pewno wystarcza litr.
ale ilość chemii to chyba nie jest wielki problem (nie wiem w czym wywołujecie, ale ja używam jako 1 wywoływacza d-19, a to jest sprzedawane w paczkach na 1 galon)? raczej fakt, że trzeba ja wlać do koreksu - a 2 litrow nie da sie wlać w 15 sekund. tak, że w tym przypadku to najlepiej wlać chemie do pustego koreksu i w tym dopiero zanurzyć filmy. upierdliwe (zwłaszcza pierwsze kroki, ktore trzeba wykonywać w ciemi), ale da sie zrobić.

p.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Problemem jest to, że zestawy do zimnego ORWOCHROMu najczęściej były na 1 litr. Więc żeby wqywołać dwa filmy trzeba rozrabiać dwa opakowania. A napełnianie takiego koreksu wcale nie odbywało się wolniej niż zwykłego.
Lux mea lex
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

technik219 pisze:Problemem jest to, że zestawy do zimnego ORWOCHROMu najczęściej były na 1 litr. Więc żeby wqywołać dwa filmy trzeba rozrabiać dwa opakowania. A napełnianie takiego koreksu wcale nie odbywało się wolniej niż zwykłego.
eeeeee....
za mlody jestem, zeby sie wypowiadac na temat tak historycznych procesow.

p.
msierak
-#
Posty: 162
Rejestracja: 26 lis 2008, 08:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: msierak »

Wracając do tematu: w jaki sposób rozcina się taśmę DS8 i pakuje się ją do kasetki po S8? Ciężko jest takie kasetki dostać i czy takie przekładanie jest podobnie upierdliwe do ładowania 135-ek ze szpuli do kasetek?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

msierak pisze:czy takie przekładanie jest podobnie upierdliwe do ładowania 135-ek ze szpuli do kasetek?
Niestety, o wiele bardziej "upierdliwe". Nie dosyć, że trzeba odpowiednio zwinąć 7,5 m taśmy, to jeszcze zaczepić na bobince przyjmującej i poprowadzić po odpowiednim torze z jednej strony kasetki na drugą. Trzeba się nauczyć kasetki na pamięć. Można się tego nauczyć.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

ja to mam nawet w domu sprawnego Quartza ale nie mam wiedzy ani pieniędzy na nakręcenie tym czegokolwiek... najgorzej z taśmą i wywołaniem a potem digitalizacją. Gdyby ktoś miał w tym doświadczenie i chciał się podzielić to chętnie posłucham
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Rob pisze:ja to mam nawet w domu sprawnego Quartza
Podwójna zwykła ósemka, czy super 8? Do zwykłej podwójnej ósemki mam jeszcze parę filmów. Oddam za dobre słowo!
Lux mea lex
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

Jest problem. Ręcznie konfekcjonuję sobie w kasetkę po Kodachromie ruską Swiemę cośtamcośtam 50 która dzisiaj ma czułość około... 9-10 Din. Ale nie w tym problem, problem jest w tym, że kamera w żaden sposób tej taśmy nie chce ciągnąć. Chwilę pociągnie, może nawet z 30 sekund i stanie. Ciągnąc wyraźnie spada jej prędkość, po tym poznaję kiedy ciągnie a kiedy nie. Kiedyś załadowałem kasetę bez luzu, na sztywno i wtedy albo rwało film, co się ze 2 razy zdarzyło, a kadry na nim, kiedy się nie porwał, wychodziły poruszone. Ogólnie, taśma wyjęta z opakowania nie chce się rozwinąć na zewnątrz, jak by zrobiła przeciętna 35tka konfekcjonowana ze szpuli, ba! ma nawet silną tendencję do zwijania się do środka. Czy "ten typ tak ma" czy to wina wieku?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Powinieneś nawinąć taśmą na jakąś bobinkę, bo jak ma tendencją do silnego zwijania, to sama zaciska się na trzpieniu w kasetce. W rosyjskich kasetkach był taki dodatkowy talerzyk, a w kasetach rozbieralnych mała bobinka. Oczywiście zakładam, że prawidłowo poprowadziłeś film w kasetce i prawidłowo zorientowałeś perforację względem chwytaka.
Lux mea lex
michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: michalkruk »

Może nie równo pocięta? albo zasztywna od starości?


A nawiasem mówiąc, wie ktoś jak złozyć chemie do fomopan R?
Planuje DS8 przekonfekcjonować na super 8
ODPOWIEDZ