styki z duzego formatu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

ufff :lol:

ja niezmiennie polecam Ilfordy FB ale...oprocz tego 300ART :) Jakos nie przypadl mi do gustu a nawet wrecz przeciwnie...kretynska powierzchnia, obija swiatlo pod kazdym katem. drobny feler, cos jak obcas z przodu :)

Cieply Ilford, rowniez matowy...te papiery sa obledne....
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

A Forte Polywarmtone lub Fomatone Classic Cream próbowałeś? Nie jestem pewien, ale pierwszy chyba wrócił?
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

nie, nie probowalem. moze sie na adoxa mcc skusze, innych prob z papierami nie planuje w najblizszej przyszlosci.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Może zadam kretyńskie pytanie ale:
czy jak już w końcu będę miał w garści wywołany negatyw 8x10 i będę chciał zrobić odbitkę stykowa to czy opcja z przykryciem szybką papieru i negatywu pod powiększalnikiem nie zadziała?
Pewnie zadziała, w końcu robię tak stykówki z małego formatu.
Ale czy kopiorama sprawi, że stykówka będzie wyglądać lepiej?

Kretyńskie pytanie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

figureliusz pisze:Ale czy kopiorama sprawi, że stykówka będzie wyglądać lepiej?

Kretyńskie pytanie.
Tylko w przypadku, gdy światło z powiększalnika będzie obarczone winiętą. W kopioramie i przy zwykłym świetle po prostu wręcz trzeba sie starać, żeby było nierównomiernie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Przemek N
-#
Posty: 12
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Przemek N »

Powiększalnik ma tą zaletę , że po przymknięciu przysłony ma ostre światlo i można tym skorygować zły docisk a światło np z okna za to jest mocne i jak naświetlałem z papierowych negatywów to tylko światłem słonecznym po kilkanaście minut.
dobrego światła
www.swiatloczuli.org
Awatar użytkownika
trumil9
-#
Posty: 249
Rejestracja: 06 sie 2009, 04:28
Lokalizacja: PL/US

Post autor: trumil9 »

figureliusz pisze:Może zadam kretyńskie pytanie ale:
czy jak już w końcu będę miał w garści wywołany negatyw 8x10 i będę chciał zrobić odbitkę stykowa to czy opcja z przykryciem szybką papieru i negatywu pod powiększalnikiem nie zadziała?
Pewnie zadziała, w końcu robię tak stykówki z małego formatu.
Ale czy kopiorama sprawi, że stykówka będzie wyglądać lepiej?

Kretyńskie pytanie.
Mozna zrobic w ten sposob stykowke z 8x10 tylko ze ja odradzam taka metode. Nie dostaniesz dobrego detalu z negatywu. Szitka 8x10 jest na grubej foli, ktora jest zawsze lekko pofalowana, bardziej lub mniej ale jest. Musisz do takiego printu uzyc silnie dociskajacej ramki, na mocnych sprezynach. Wtedy dostaniesz 100% detal. Jezeli print jest zrobiony w oparciu o kompozycje, bez troski o wielkie szczegoly to Twoje pytanie nie jest glupie. Przy lomo czy pinhole nie musisz miec zyletki. Przy fotografi gdzie wazne jest pokazanie szczegolow ramka jest koniecznoscia. I koniecznoscia jest uzywanie badzo dobrego obiektywu, poniewaz nieprawda jest, ze przymkniecie do np 64 daje kazdym obiektywem wymiatajaca ostrosc. Na ponizszych samplach widac jaka przewage daje dobra ramka do kopiowania nad innymi "kombinacjami". Pierwsze to skan z negatywu a drugie to zdjecie fragmentu niedopalonej cyanotypii z tego negatywu. Na drugim zdjeciu (na otwartej przyslonie stad plytko strasznie) widac szczegoly mimo ze ze uzylem paapieru do akwareli z widoczna faktura. Na 3 sinar, ktorym robilem te zdjecie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrowienia, wojtek
przepraszam, nie mam polskich znakow
http://70fahrenheit.wordpress.com
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

to będzie otworkowiec więc wygląda na to, że powiększalnik i szybka wystarczą
dzięki za rady
ODPOWIEDZ