Średni format, ale z więzami

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Średni format, ale z więzami

Post autor: aka »

mrek pisze: 11 lut 2021, 21:54
aka pisze: 11 lut 2021, 21:47 Szkoda, że nie ma baterii długowiecznych. Na prawdę w instrukcji takie bzdety są wpisane?
O ile znam konstrukcję m645 to bateria trzyma magnesem drugą, zamykającą lamelkę migawki. Zdjęcia nocne, wyczerpują ją jeszcze szybciej. No i dochodzą w naszym klimacie zmiany temperatur. Choć w mojej 645 PRO za parę lat wymieniłem baterię tylko raz.
Dobra bateria wytrzyma kilka lat od pierwszego użycia o ile nie wyczerpie się zgromadzona w niej energia. Rzecz w tym, że 100000 klapnięć to > 8 tys. filmów 120. Takie reklamiarstwo u poważnej firmy - się nie godzi. :-(
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Średni format, ale z więzami

Post autor: Imperitus »

Vitlich, jakiż problem? Ja robię makro Mamiyą C220f, mam paramender i paralaksa może mnie pocałować :-P
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Średni format, ale z więzami

Post autor: dak »

aka pisze: 11 lut 2021, 19:41 Nic dziwnego, że przy takich wymaganiach powraca Bronica. Oczywiście S2.
Oczywiście S2A. S2 ma bebechy ze słabszych materiałów. Na wynikającą z tego awaryjność zwrócono uwagę już w czasie produkcji modelu, stad pojawienie się S2A.

Za Hartbleie i Araxy bym się nie brał. To podrasowane stare Kievy. Producent wynajduje body w przyzwoitym stanie, czyści, smaruje, dorzuca blokadę lustra, wymienia tabliczkę z nazwą na Arax i sprzedaje w cenach dobrego, japońskiego sprzętu. Ale jak się wczytać w FAQ na ich stronie, to wcale nie obiecują bezawaryjnego użytkowania, tylko serwis (w okresie gwarancji rzecz jasna). Tak, że ten...
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Średni format, ale z więzami

Post autor: JohnH »

Vitlich pisze: 11 lut 2021, 18:09 Znacie może jeszcze jakieś inne aparaty, które spełniają te wymagania? Format w zasadzie obojętny, chociaż priorytet ma 6x6 lub 6x4,5 - nie mam powiększalnika do 6x7
Vitlich - ja mam świeżo co ściągniętą ze Stanów Mamiy'ę RB67 i powiem, że kupiłem ją za ludzkie pieniądze. Trochę szukałem i czekałem, ale w końcu ktoś wystawił body z kominkiem w stanie powiedzmy mocno nieświeżym. Jeden aparat już sobie odrestaurowałem (Mamiya C220), więc spróbuję sił i w tym modelu. Do tego zestawu dokupiłem w Japonii tani obiektyw, w którym też trzeba będzie pogrzebać. Ale suma sumarum jak uda mi się to wszystko uruchomić, to będę miał zestaw za połowę ceny rynkowej. Trzeba tylko się wyposażyć w trochę narzędzi i zapału do majsterkowania.
A co do samego aparatu, to jest duży, ciężki i piękny. Precyzyjnie zrobione elementy metalowe, ładnie spasowane, aż się chce oglądać sam aparat :-)
Format 6x7cm nie powinien być dla Kolegi przeszkodą, bo za 150zł można kupić sobie Krokusa Kolor, który ten format obsługuje.
Sam zresztą robię na tym powiększalniku i jestem z niego bardzo zadowolony.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Średni format, ale z więzami

Post autor: szable »

dużo fotografowałem RB67 i byłby to mój debeściak wszystkomający gdyby tylko ... szkła systemu RB rysowały tak jak szkła Pentaxa 67. Niestety to półeczka niżej... nie można mieć wszystkiego na tym padole łez ech... :)

Taka Mamiya C3 z optyką jakości Pentax 67 i byłaby taka kamera, że już nie potrzeba by innych aparatów wynajdować ... :)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Średni format, ale z więzami

Post autor: Imperitus »

Tak tylko pokaże mój imrowizowany zestaw do reprodukcji makro przy użyciu Mamiyi. Da się, efekty jak dla mnie zadowalające. Jak wywołam i dam radę zrobić skan to wrzucę.
IMG_20210305_191322.jpg
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Średni format, ale z więzami

Post autor: 4Rider »

Jeśli Mamiya TLR to C330 - C220 to amatorka - miałem obie, teraz mam C330 już druga. Różnice są kolosalne, jak między amatorskim sprzętem a profesjonalnym - wbudowana przesuwana korekcja paralaksy na matowce wraz z korekcja ekspozycji, sprzezony naciąg migawki z przesuwem filmu, lepszy kominek, lepszej jakości i niezawodne pokrętła i przełączniki i korba a nie jakes popierdulkowe pokrętło, ogólnie jakość dużo wyższa. Różnica w cenie niezbyt wysoka do 20%, a można trafić nawet taniej, nie polecam C220 tylko C330 nawet pierwsza wersję, która aktualnie uzytkuje, miałem z literka F wcześniej i różnic to ja nie widzę za bardzo...
Jako drugi zestaw polecam Bronice S2 lub S2A - co prawda mam teraz czarna pozna S2A, ale wcześniej miałem przez jakiś rok S2 chromowana i pogłoski o jej słabszej jakości zostawiam właśnie jako pogłoski - zrobiłem nią kilkadziesiąt filmów bez żadnej awarii, po czym odstapilem tu na Korex koleżance i też była wielce zadowolona.
Do tych dwóch braknie mi jeszcze szerokiej wersji Fujica 645, która mam nadzieję nabyć wkrótce i będzie już wyprawowy komplet.
Do Mamiya TLR polecam szczególnie obiektywy 65 i 105mm w obojętnie jakiej wersji, niebieskie kropki mnie wcale nie podniecaja - podobnie jak ta czerwona - a 80mm jest nudna jak flaki z olejem, a 55mm zbyt szerokie i wszystko wygina - miałem je wszystkie i to opinia uzytkownika - kolega stąd kupił ma poprzednia C330 z 55mm i on był zadowolony (może dlatego że tanio kupił, ale i ja nie straciłem ;-)) - a więc kwestia gustu też ... Natomiast do Bronica Nikkor 75mm to dla mnie idealny wybór.
No tyle na dziś 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Średni format, ale z więzami

Post autor: szable »

4Rider pisze: 05 mar 2021, 21:30 kolega stąd kupił ma poprzednia C330 z 55mm
Zgłaszam się to ja kupiłem i polecam allegrowicza :D
Bardzo udany zakup, mam Twoją maszynkę do dziś, jako że była to wersja "niebieska" skompletowałem ją z "niebieską 80-ką.
Do tego mam też dwie sztuki C3 i ze szkieł kilka 55 kilka 80 jedną 180. 65 nie mam ale chętnie bym coś pomieniał...

ogólnie Mamiya TLR to dla mnie najlepszy średniak.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Średni format, ale z więzami

Post autor: Imperitus »

4Rider, no ja tam akurat lubię pokrętło do przewijania filmu zamiast korbki. Naciąg sprzężony z przesuwem też na gwizdek mi potrzebny. Jedyne co boli w tych późnych C220 to ilość plastiku- jest wszędzie :-(
Wolałbym jakąś starszą, byle była bardziej pancerna niż to
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Średni format, ale z więzami

Post autor: 4Rider »

Imperitus, każdy lubi co ma, trudno żeby było inaczej. C220 to dobry aparat, ale lepsze wrogiem dobrego... i sam mówisz że trzeba na niego uważać bardziej bo materiały mniej trwałe...
Nie wspomniałeś o przesuwanej korekcji paralaksy/ekspozycji ;-)
Jak już wspomniałem C220 to dobry aparat jeśli kupiony okazyjnie, ale nowemu nabywcy radziłbym się rozejrzeć za C330 i raczej w Japonii, bo te krajowe ceny zniewalaja, choć mi się udało kupić body w kraju poniżej 1000 PLN...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Średni format, ale z więzami

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 06 mar 2021, 07:47 Nie wspomniałeś o przesuwanej korekcji paralaksy/ekspozycji ;-)
Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na paramender :-P, to lepsze niż jakaś kreska na matówce.
Ale zasadniczo to w głębi duszy wolałbym coś z 3 w nazwie ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Średni format, ale z więzami

Post autor: szable »

Imperitus pisze: 06 mar 2021, 08:30
Ale zasadniczo to w głębi duszy wolałbym coś z 3 w nazwie ;-)
jedną C3 mogę "zgonić" za dużo się uzbierało :) dzwoń w razie W 505 6zero5 322

C3 jest prosta pancerna i ma najładniejsze okleiny :) Jedna C3 ma u mnie dożywocie.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Średni format, ale z więzami

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 06 mar 2021, 08:30 Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na paramender
Owszem zwróciłem, ale to dodatkowe ustrojstwo, owszem przydatne, ale nie w plenerze - za dużo pirtolenia ...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ